Czym zajmuje się automatyka przemysłowa?

Osoby zajmujące sie w firmie automatyką przemysłową

Niezależnie od tego, czy chodzi o przemysł ciężki, czy lekki, zakład produkcyjny powinien pracować w sposób możliwie optymalny. Wydatnie może w tym pomóc automatyka przemysłowa – a jeśli w to wątpisz, zachęcamy do lektury artykułu poniżej. Dowiesz się, w jaki konkretnie sposób może ona pomóc i poznasz kilka podstawowych informacji na jej temat.

Co to jest automatyka przemysłowa?

W największym skrócie pod pojęciem tym kryją się rozwiązania, z pomocą których możliwe jest zautomatyzowanie procesów związanych z produkcją. Dzięki temu powtarzalne czynności mogą być wykonywane w sposób prostszy i efektywniejszy, a jednocześnie łatwiejszy w kontroli.

Automatyka może integrować pracę wielu urządzeń

Budowa linii produkcyjnych, w których uwzględniono automatyzację, nie musi działać jak zbiór niezależnych od siebie urządzeń. Przeciwnie, biuro konstrukcyjne odpowiedzialne za projektowanie maszyn może zadbać o to, aby wszystkie one współgrały ze sobą. Ba, śmiało można powiedzieć, że wręcz powinno ono uwzględnić to w projekcie.

Napędy, pompy, silniki, elektrozawory, roboty przemysłowe, czujniki i detektory – wszystko to może działać połączone w jeden system, który umożliwia sprawną kontrolę nad całością.

Czujniki i detektory dają więcej możliwości

Skoro padła wzmianka o detektorach, warto pociągnąć temat. Otóż automatyka przemysłowa pozwala zespolić z maszynami wszelkie niezbędne czujniki. To mogą być systemy wizyjne, sensory temperatury, czujniki prądu, mierniki odległości i wszystko, co tylko w danym zakładzie produkcyjnym jest niezbędne w trakcie procesów przemysłowych.

Uwzględnienie tych wszystkich czujników sprawia, że programowanie PLC może uwzględnić to, w jaki sposób maszyny mają reagować na zmiany w różnych monitorowanych parametrach. W ten sposób można usprawnić procedury bezpieczeństwa, lecz również udoskonalić procesy jakościowe. Przykładowo zmiana którejś z istotnych nadzorowanych wartości może powodować zainicjowanie wcześniej zaprogramowanej dodatkowej procedury.

Dlaczego programowanie PLC ma znaczenie?

PLC to programowalne sterowniki logiczne. Zawarte w nich programy pozwalają sterować podłączonymi do systemu urządzeniami. Dobrze zoptymalizowany sterownik może wpłynąć na sprawność całej produkcji. Jeżeli na dodatek pozwoli na elastyczne modyfikowanie całego systemu, łatwo będzie w razie potrzeby rekonfigurować procedury i podłączać nowe urządzenia.

Oczywiście warto przy tym pamiętać też o tym, że sterowniki powinny obsługiwać dużą przepustowość danych – te bowiem w wielu przypadkach będą wymieniane w dużej ilości w czasie rzeczywistym.

Dlaczego automatyka przemysłowa jest warta wdrożenia?

Przede wszystkim ze względu na to, że pozwala przyśpieszyć produkcję i pozbyć się drobnych błędów, które bez automatyzacji mogłyby się co jakiś czas pojawiać. Jednak automatyzacja powtarzalnych zadań t nie wszystko. Liczy się także i to, że dzięki tego rodzaju rozwiązaniom łatwiej jest wdrażać nowe procedury jakościowe, czy kontrolować i udoskonalać te już istniejące. A dzięki temu cała produkcja staje się bardziej wydajna i łatwiejsza w nadzorowaniu.