Czym zajmuje się logistyk i na czym polegają zadania logistyczne, które wykonuje?

Mężczyzna wykonujący zadania logistyczne

Choć wiele uczelni oraz szkół średnich oferuje dzisiaj profile oraz kierunki logistyczne, niektóre osoby nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czym zajmuje się logistyk oraz na czym polega jego praca. Specjalnie z myślą o takich osobach powstał ten artykuł. Odpowiemy w nim na najważniejsze pytania, dotyczące pracy logistyka oraz zadań logistyki jako nauki. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do dalszej lektury.

Kim jest logistyk?

Logistykiem nazywa się osobę, która ukończyła studia na kierunku logistyka lub wykonuje pracę jako logistyk. W praktyce oznacza to, że logistyk to osoba, która pracuje w firmie zajmującej się szerokopojetymi zadaniami logistycznymi, takimi jak planowanie transportu, czy też usprawnianie procesów związanych z handlem. To o czym należy wspomnieć, mówiąc o tym, kim jest logistyk to fakt, że osoby nazywane logistykami to najczęściej specjaliści w dziedzinach, takich jak ekonomia, spedycja lub zarządzanie. Obecnie logistyków zatrudnia wiele firm, które potrzebują pomocy w profesjonalnym zarządzaniu magazynem, planowaniu usług handlowych, a także planowaniu strategii marketingowych.

Jakie wykształcenie trzeba mieć, by być logistykiem?

Aby zostać logistykiem nie trzeba mieć specjalistycznego wykształcenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby, które ukończyły szkołę związaną z logistyką.

Pierwszym krokiem w kierunku zostania profesjonalnym logistykiem jest wybór szkoły średniej. Aktualnie wiele liceów oraz szkół technicznych oferuje kandydatom możliwość kształcenia na kierunku logistyka. Absolwenci szkół podstawowych oraz gimnazjów mają okazję uczyć się wykonywania podstawowych zadań logistycznych, kilku języków obcych, zaawansowanej matematyki, podstaw logicznego myślenia, a także zarządzania. Tak przygotowany uczeń może rozpocząć swoją karierę jako logistyk. Dalszą drogą na poznanie funkcji logistyki oraz przygotowanie się do wykonywania tego zawodu jest wybranie odpowiedniego kierunku studiów. Uczelnie w całej Polsce mają w swojej ofercie kierunki logistyczne oraz ekonomiczne. Warto podkreślić, że nie każdy pracodawca wymaga specjalistycznego wykształcenia kierunkowego. W niektórych firmach wystarczy znajomość wybranego języka obcego oraz umiejętność logicznego myślenia.

Gdzie pracuje logistyk?

Jak łatwo można się domyślić, zapotrzebowanie na logistyków z roku na rok wzrasta. Coraz więcej małych oraz średnich przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnienie osoby odpowiadającej za zadania logistyczne, takie jak koordynowanie procesami dotyczącymi transportu oraz handlu.

Według badań przeprowadzonych przez PwC, które zostały opracowane we współpracy ze Związkiem Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”, popyt na pracowników z branży logistycznej systematycznie wzrasta. Co ciekawe, niedobór logistyków nie jest spowodowany tym, że potencjalni kandydaci nie chcą podejmować pracy w tej dziedzinie, tylko rozrostem obszarów, takich jak logistyka magazynowa oraz spedycja. Specjaliści są zgodni co do tego, że tendencja ta będzie utrzymywać się na rynku pracy przez kilka lat.

Jakie zadania wykonuje logistyk?

Kobieta pracująca na stanowisku logistyka

Źródło: Freepik.com

Gdy mowa o tym, gdzie pracuje logistyk, warto również odpowiedzieć na pytanie dotyczące zadań, które wykonuje. Do podstawowych obowiązków osoby zatrudnionej w tej dziedzinie należą zadania logistyczne określone przez pracodawcę. Do wyżej wspomnianych zadań może należeć między innymi:

  • Koordynowanie procesami związanymi z pracą na magazynie.
  • Ustalanie planu transportu towaru.
  • Dbanie o prawidłowe relacje firmy z kontrahentami.
  • Podstawowe zadania spedycyjne.

Jak widać, obszar obowiązków logistyków jest bardzo szeroki.

Należy jasno zaznaczyć, że istnieje ogromna różnica pomiędzy zadaniem logistycznym, a zadaniami logistyki. Zadanie logistyczne odnosi się bowiem do tego, co musi zrobić osoba, która pracuje na danym stanowisku. Zadania logistyki są natomiast głównym celem istnienia logistyki, jako dziedziny nauki.

Logika jako nauka

Logistyka jest to nauka o procesach planowania, a także kontrolowania oraz realizowania sprawnego transportu produktów. Jest to oczywiście bardzo duży skrót tego, czym dokładnie zajmuje się logistyka. Zadania logistyki w dużej mierze opierają się na odpowiedniej organizacji oraz umiejętności doskonałego planowania. Jednak nie można zapominać również o tym, że dobry logistyk powinien również z łatwością nawiązywać kontakty z ludźmi, ponieważ jego praca jest stworzona z myślą o tym, by ułatwiać wykonywanie zadań między innymi osobom pracującym w transporcie.

Funkcje logistyki

Podstawowe funkcje logistyki to:

  • Prognozowanie popytu oraz podaży na określone produkty.
  • Aktywny udział w realizowaniu zamówień.
  • Obsługa klienta.
  • Dbanie o sprawny przepływ informacji pomiędzy zleceniodawcą a osobą wykonującą zadanie.
  • Kontrolowanie zapasów posiadanych przez firmę.
  • Realizowanie czynności reparacyjnych.

Warto wiedzieć, że Funkcje logistyki w przeciwieństwie do jej zadań, nie są zmienną zależną od wielu czynników.

Kilka informacji na temat pracy logistyka

Praca logistyka jest niezwykle wymagającym zadaniem, które może przynieść również wiele satysfakcji. Wszyscy kandydaci na to stanowisko powinni cechować się odpowiedzialnością oraz cierpliwością. Zadanie logistyczne, które jest najważniejszym elementem tej pracy to przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem, dlatego jest to praca dla osób empatycznych, wyrozumiałych oraz umiejących rozwiązywać konflikty.