Dlaczego warto pisać ręcznie?

Kobieta pisze ręcznie w zeszycie

W erze komputerów, smartfonów, tabletów i wszelkiej elektroniki pisanie ręczne odchodzi często w zapomnienie. W życiu zawodowym coraz rzadziej korzystamy z długopisu czy pióra, a jego użycie ogranicza się do składania podpisów i robienia drobnych notatek w trakcie pracy. Jest to niestety zjawisko niepożądane, bo ręczne pisanie niesie za sobą wiele korzyści. Zobacz, dlaczego nie warto rezygnować z tej sztuki!

Rozwój motoryki małej

Pedagodzy specjalizujący się w obserwowaniu rozwoju dzieci podkreślają, że pisanie jest jednym z podstawowych elementów motoryki małej. Dzieci, u których jej rozwój jest zaburzony, mają problemy z uczeniem się, zapamiętywaniem, a to z kolei ma ogromny wpływ na ich dalszy rozwój. To właśnie dlatego już dzieci w przedszkolu wykonują proste ćwiczenia wspomagające jej rozwój, a potem pracowicie zapełniają kolejne strony szlaczkami. Jest to wstęp do pisania liter i mimo rozwoju technologii ten etap jest niezwykle ważny, dlatego nie może zostać pominięty.

Wspomaganie koncentracji

Pisząc ręcznie, bardziej koncentrujesz się na pisanej treści. Udowodnione zostało, że angażujesz wtedy inne partie mózgu niż przy pisaniu na komputerze, co znacząco poprawia przyswajanie wiedzy. To właśnie dlatego podczas szkoleń prowadzący często przygotowują dla Ciebie notes i długopis, na których będziesz mógł samodzielnie notować, zamiast od razu udostępnić Ci kompletny konspekt prowadzonego szkolenia.

Wzmacnianie kreatywności

Pisanie odręczne wspiera nasz mózg, nie tylko poprawiając pamięć i koncentrację, ale również pobudzając naszą kreatywność. W trakcie pisania uruchamiają się bowiem przestrzenie w mózgu odpowiedzialne za myślenie abstrakcyjne i kreatywność. Nic zatem dziwnego, że najwięksi artyści tego świata i osoby pracujące kreatywnie prowadzą burzę mózgów, zapisując wyniki ręcznie, a nie na komputerze.

Prestiż

W wielu zawodach, np. u prawników, profesorów czy lekarzy, pisanie ręczne uważane jest za przejaw stylu i elegancji. Można ją dodatkowo podkreślić, używając dobrych artykułów do pisania. Zdecydowanie lepiej w tej roli będzie się prezentował długopis Pierre Cardin, niż zwyczajny długopis, który możemy kupić w kiosku na rogu. Podkreśli on nie tylko klasę jego właściciela, ale i wagę dokumentów, które zostały przy jego użyciu podpisane.