Dlaczego warto ubezpieczyć swoje mienie?

Para rozmawia z kobietą o ubezpieczeniu mienia

Ubezpieczenie mienia jest nieobowiązkowym pakietem, jednak warto poważnie przemyśleć jego posiadanie. W życiu nie każdą sytuację można zaplanować, a dodatkowa ochrona w postaci polisy z pewnością ułatwia spokojne zasypianie i odejmuje zmartwień. Zanim jednak podejmie się tę decyzję, dobrze jest dowiedzieć się, na co zwracać uwagę i co tak naprawdę może zostać ubezpieczone. Może się to wydawać skomplikowane, jednak wystarczy tylko poświęcić chwilę na zaznajomienie się z ofertami i warunkami ubezpieczenia.

Co można ubezpieczyć na polisie?

W większości przypadków ubezpieczenie to zawierane jest po to, by chronić dom, lokal mieszkalny, budynki gospodarcze, albo inne budynki. Warto już tutaj wspomnieć, że może być ono zawierane zarówno przez firmę, jak i prywatnie, we własnym zakresie.

Pierwsze co przychodzi na myśl podczas takiego ubezpieczenia, to ochrona konstrukcji i murów od np. pożaru – jest to zgodne ze stanem faktycznym, jednak na polisie może znaleźć się dużo więcej. Bardzo wiele osób decyduje się na ubezpieczenie tzw. elementów stałych, czyli podług albo instalacji elektrycznych, które są nierozerwalne z budynkiem. Jest to tak naprawdę podstawa ubezpieczenia, ponieważ zapewnia również pomoc fachowca w przypadku usterki albo naprawę, czy wymianę podczas awarii.

Kolejnym punktem, który warto przemyśleć, jest tzw. mienie ruchome, czyli między innymi cenne obrazy, sprzęt AGD, ale też biżuteria. Innymi słowy, jest to wszystko, co można wynieść z domu bez konieczności demontażu przy użyciu narzędzi. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia należy zastanowić się jakie cenne przedmioty znajdują się w ubezpieczanym budynku i ile mogą być warte w przypadku ich kradzieży.

Czym kierować się wybierając towarzystwo ubezpieczeniowe?

Zanim podpiszesz polisę, sprawdź oferty ubezpieczenia mienia w kilku różnych firmach ubezpieczeniowych. Każda z nich posiada inne zakresy ubezpieczeń i dodatki do polisy, dlatego przed tak ważną decyzją należy zastanowić się, która oferta jest tą najkorzystniejszą.

Warto też zrobić małe rozeznanie na rynku ubezpieczeń i dowiedzieć się, które towarzystwo najlepiej rozwiązuje sprawy związane z wypłatą ewentualnego odszkodowania. Na ich stronach internetowych można wstępnie przejrzeć ofertę, sprawdzić jaką dodatkową ochronę w pakietach oferują oraz dokładnie przeczytać ogólne warunki, na jakich będzie funkcjonowała polisa. Ubezpieczenie obowiązuje przez rok i po jego wygaśnięciu można je kontynuować w tej samej lub innej firmie albo w ogóle go nie przedłużać.