Dlaczego wentylacja i klimatyzacja przemysłowa jest tak ważna?

Zamontowana klimatyzacja na budunku przemysłowym

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, aby nowoczesne obiekty użyteczności publicznej czy fabryki nie posiadały w pełni zautomatyzowanych systemów klimatyzacji i wentylacji. Nie dzieje się tak bez powodu, istnieje bowiem kilka przyczyn, które determinują tego typu rozwiązania technologiczne. Co zatem powoduje, że stawiamy na wymuszoną wentylację i klimatyzację budynków? Dlaczego jest to takie ważne?

Klimatyzacja i wentylacja przemysłowa a klimatyzacja komfortu

Nowoczesne technologie budowlane pozwalają tworzyć obiekty, które odznaczają się doskonałą izolacyjnością, zarówno termiczną, jak i akustyczną. Z jednej strony sprawia to, że są one energooszczędne, z drugiej jednak stanowi to przeszkodę do wykorzystania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. W ten sposób pojawia się zapotrzebowanie na w pełni zautomatyzowaną wentylację wymuszoną, która jest z reguły połączona z klimatyzacją.

Takie rozwiązanie gwarantuje utrzymanie optymalnych warunków wewnątrz budynku pod względem jakości i temperatury znajdującego się w nim powietrza. Jest to ważne zarówno dla przebywających w obiekcie ludzi, jak i dla samej konstrukcji budynku. Dobry mikroklimat zapobiega bowiem zniszczeniom powodowanym wilgocią czy pleśnią.

Przy czym warto zaznaczyć, że urządzenia klimatyzacyjne dzieli się na dwa podstawowe rodzaje, do których należy:

  • klimatyzacja przemysłowa,
  • , która jest montowana przede wszystkim w halach produkcyjnych i fabrykach,
  • klimatyzacja komfortu,
  • czyli klimatyzacja i wentylacja do biura, teatrów, kina, uczelni, hal sportowych czy sklepów wielkopowierzchniowych.

Oba rodzaje klimatyzacji mają za zadanie utrzymać w pomieszczeniach optymalną jakość powietrza, jednak klimatyzacja i wentylacja przemysłowa musi często sprostać większym wyzwaniom. Jakim dokładnie?

Funkcja wentylacji i klimatyzacji przemysłowej

Bardzo często wentylacja i klimatyzacja w budynkach przemysłowych oprócz zapewniania optymalnych warunków dla pracowników, musi również dostarczać do obiektu powietrza, które będzie odpowiednie dla danego procesu technologicznego. Ogólnie wentylacja i klimatyzacja reguluje takie parametry powietrza jak:

  • wilgotność,
  • temperatura,
  • czystość,
  • prędkość nawiewu.

W przypadku instalacji przemysłowych jakość powietrza musi być jeszcze lepiej kontrolowana, wpływa bowiem także na proces produkcyjny w tym na urządzenia czy materiały, jakie są wykorzystywane do produkcji. Ponadto w przypadku procesów produkcyjnych, które znacząco pogarszają jakość powietrza, instalacja musi być z reguły wyposażona w zaawansowany klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza.

Rodzaje instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w przemyśle

Klimatyzacja i wentylacja przemysłowa ma bardzo często charakter nawiewno-wywiewny. Jest to zatem proces w pełni kontrolowany i wymuszony, gdzie z jednej strony mamy do czynienia z nawiewem świeżego powietrza, a z drugiej z usuwaniem powietrza zużytego. Taka instalacja pozwala na szeroki zakres regulacji parametrami powietrza, dostosowując je do konkretnych potrzeb. Co istotne, wentylacja i klimatyzacja obiektów może być zrealizowana w różnych technologiach.

Dotyczy to przede wszystkim samego systemu kanałowego, który może być skonstruowany z przewodów elastycznych lub z samonośnych przewodów wykonanych ze sztywnych płyt (np. system Climaver). Rodzaj instalacji i sposób jej działania determinowany jest także przez urządzenia wchodzące w jej skład, którymi są między innymi różnego rodzaju klimatyzatory przemysłowe, filtry, tłumiki akustyczne, maty wyciszające, skrzynki rozprężne, rekuperatory, termostaty czy systemy sterowania.

Montaż klimatyzacji i wentylacji przemysłowej

Montaż wentylacji i klimatyzacji w obiektach przemysłowych jest realizowany według wcześniej przygotowanego projektu i przeprowadzany przez profesjonalne firmy. Przy czym takie instalacje tworzone są nie tylko w nowych obiektach, ale także w już istniejących budynkach, w ramach jego unowocześnienia czy przystosowania do określonego rodzaju produkcji. Natomiast przebieg prac montażowych, czas ich trwania oraz koszt, zależą od rodzaju wybranej technologii, wielkości całej instalacji oraz stopnia jej skomplikowania.