Do czego służą i czym charakteryzują się płyty uszczelkarskie?

Płyty uszczelniarskie leżą na stole

Artykuł partnera.

Produkcja uszczelek kojarzy nam się przede wszystkim z drobnymi elementami wytwarzanymi z gumy. Jest to oczywiście skojarzenie słuszne, jednak poza gumami w technice uszczelniania wykorzystuje się również inne materiały, jak włóknisto-gumowe płyty uszczelkarskie. Są wykonywane głównie z włókien organicznych i aramidowych spajanych gumą NRB, kauczukiem butadienowo-akrylonitrylowym. W naszym artykule przyjrzymy się im nieco bliżej.

Płyty do produkcji uszczelek TEMASIL NG

By omówić charakterystykę płyt uszczelkarskich, najlepiej sięgnąć po konkretny przykład, gdyż te materiały różnią się od siebie składem, właściwościami, zastosowaniem. Zajrzeliśmy więc na stronę polskiego dystrybutora tych produktów, sklepu Gumapoint.pl, by przyjrzeć się bliżej dwóm konkretnym artykułom. Zaczniemy od płyt do produkcji uszczelek TEMASIL NG czeskiej firmy TEMAC. Według producenta to płyty nowej generacji (stąd „NG” w nazwie), będące kompozytem włókien mineralnych i specjalnych wypełniaczy związanych gumą NBR. To materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Jego charakterystyczną cechą jest elastyczność i idealnie gładka powierzchnia. Płyty wykorzystuje się do produkcji uszczelek stosowanych w przemyśle spożywczym, chemicznym, maszynowym, olejarskim, a nawet w szeroko rozumianej petrochemii. Najważniejsze parametry pracy materiału: maksymalne ciśnienie 10 MPa, maksymalna temperatura chwilowa 400 st. C, temperatura pracy ciągłej 250 st. C, temperatura pracy ciągłej z parą wodną 200 st. C.

Płyty do produkcji uszczelek TEMACARB

Dokładnie takie same parametry pracy ma kolejna płyta tego samego producenta, płyta do produkcji uszczelek TEMACARB. Jak sugeruje nazwa, to płyta uszczelniająca na bazie włókien węglowych. Włókna wraz z dodatkami specjalnymi są również spajane gumą NBR. Jaka jest więc różnica między omawianymi płytami uszczelkarskimi? – Producent sugeruje, że płyty uszczelkarskie TEMACARB są szczególnie odpowiednie do wysokich temperatur i ciśnień, układów przegrzanej pary, płynnych paliw, olejów, mediów zasadowych, czy płynów chłodniczych.

Na koniec pewna ciekawostka: gdy zerkniemy w tabelę odporności chemicznej omawianych materiałów, widzimy, że płyty TEMASIL NG nie nadają się do zastosowania z kwasem azotowym (20%), natomiast płyty TEMACARB w niektórych warunkach eksploatacji owszem, a do zastosowania z kwasem solnym (20%) są wręcz zalecane. To kwestia kompletnego składu chemicznego płyt – diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego też przy wyborze odpowiednich materiałów do produkcji uszczelek przedsiębiorcy często muszą sięgać po fachowe doradztwo dystrybutorów.