Dobry film nie jest zły

Film

Kiedy idziemy do kina często wybór filmu, to pewien dylemat. Jednak przeglądając repertuar kin można wyznaczyć kilka gatunków, które ostatnio przeważają. Jednak ujmując je w inny sposób.

Kino romantyczne

Bum na komedie romantyczne, szczególnie na walentynki, czy dzień kobiet to obecnie klasyka. Takie lekkie, trochę plotkarskie opowieści o bezsilnej złości, gorącej miłości i wielkim świecie mają duże wzięcie. Jednak wśród tej zbieraniny rzewnych obrazów czasem wyłaniają się produkcje, które żyją swoim życiem przez lata.

Z efektami

Obrazy z efektami specjalnymi mają swoje zagorzałe rzesze fanów. Jednak producenci myśląc, że odwalając efekty zrobią cały film na wysokim poziomie są w ogromnym błędzie. Niektóre produkcje, szczególnie te głośno reklamowane, potrafią sprawić zawód i wyglądają bardziej jak Hollywood znad Oceanu Indyjskiego.

Nowości w kinie

Gatunek S-F wszedł do kin już lata temu. Jednak zawsze to był obraz obsadzony w iście fantastycznych realiach. Chociaż coraz częściej zdarza się także misz masz, który czerpie dużo z typowego filmu dokumentalnego i ochoczo wplata w to baśniowe postacie.

Kontrowersja

Po latach używania filmów do zniekształcania obrazów rzeczywistości i byciem narzędziem w rękach propagandy i ideologicznej wizji przywódców nastąpił przełam. Co odważniejsi odchodzą od tego schematu. Część osób robi to otwarcie, wręcz wytyka sprawców zbrodni, inni ukrywają to umiejętnie między wierszami.

Filmy niepoprawne politycznie

Jest to zbiór filmów, które nie wchodzą na wielkie ekrany zbyt często. Dokumentalne, śledztwa dziennikarskie i wielkie oszustwa lobbystów są w nich namiętnie patroszone. Jest to bardzo niewygodny dla wizerunku rodzaj filmów, które często już na etapie produkcji, są blokowane.

Lekka rozrywka

Do tego worka można akurat wrzucić wszystko, co tylko kończy się happy endem. Czasem trzeba pójść na taki lekki film traktujący z dystansem świat wokół nas. Wydawałoby się, że taki sens zapewni nam każda komedia, jednak nic bardziej mylnego. To jeden z najcięższych do zrobienia filmów. Przed producentem stoi zadanie wyciśnięcia z człowieczej skorupki jak najwięcej, bez efektu halo.

Każdy ma inny rodzaj ulubionych filmów. Jednak uważam, że jest pewna granica kiczu, której nie warto przekraczać. Tak samo operacja fikcją i usilne wmawianie widzom, że tak było naprawdę jest cokolwiek na niskim poziomie w stylu lekceważenia wartości widza i jego zdolności osądu, że nie powiem intelektualnej.