Elektryk w Austrii czyli zatrudnienie za granicą

Mężczyzna pracuje jako elektryk w Austrii

Artykuł partnera.

Praca w Austrii okazuje się być coraz częstszym wyborem wśród technicznie wykształconych Polaków. Decydują się na stałe opuścić nasz kraj i wraz z rodziną zacząć swoje nowe życie poza jego granicami. Dla wielu to wyraźne podniesienie standardu życia – okazuje się bowiem, że elektryk w Austrii zarabia nawet 15 euro na godzinę. To stawki nieporównywalnie wyższe od tego, co proponują polscy pracodawcy. Interesuje cię praca w Austrii? Poznaj najczęstsze wymagania i sprawdź, czy masz szansę na zdobycie zatrudnienia za granicą.

Praca w Austrii to z wielu powodów bardzo słuszny wybór. Elektryk w Polsce musi spełnić mnóstwo wymagań, a jego praca nierzadko odbywa się w niezbyt bezpiecznych warunkach, podczas gdy pensja bywa naprawdę niska. Tymczasem okazuje się, że stawki proponowane przez zagranicznych pracodawców są znacznie bardziej interesujące. Co więcej, zapewniają oni legalne formy zatrudnienia, dzięki którym Polacy mogą korzystać ze wszystkich świadczeń dodatkowych (warto zauważyć, że to m.in. 2 dodatkowe pensje każdego roku). Przekonaj się, jakie wymagania wobec potencjalnego pracownika zawierają najczęściej oferty pracy w Austrii i sprawdź, jak znaleźć pracę za granicą.

Praca dla elektryka w Austrii – jakie wymagania ma pracodawca?

Elektryk w Austrii zajmuje się naprawami instalacji elektrycznych, do jego obowiązków należą również ich montaż i konserwacja. Każdy pracownik zatrudniany przez austriackiego pracodawcę musi więc umieć przeprowadzać diagnostykę oraz dysponować wiedzą umożliwiającą prawidłowe dobieranie parametrów, by całe systemy pracowały bez zarzutu. Praca w Austrii to także odpowiedzialność za wszystkie maszyny zasilane energią: tak samo jak w Polsce, elektryk musi znać się na prostych urządzeniach o przeznaczeniu domowym i skomplikowanych mechanizmach, które stosowane są m.in. w zakładach produkcyjnych.

To wszystko sprawia, że oferty pracy w Austrii dla elektryków to propozycje zatrudnienia wyłącznie dla osób o określonych kwalifikacjach. Austriaccy pracodawcy szukają pracowników z ukończoną szkołą zawodową, technikum lub studiami wyższymi na pokrewnym kierunku. Do rekrutacji na stanowisko mogą przystąpić także osoby, które ukończyły kurs organizowany przez centrum kształcenia ustawicznego lub zawodowego, o ile zakres obowiązków na danym stanowisku należy do wąskiej specjalizacji, w której otrzymali uprawnienia. Praca w Austrii wymaga także przyznanych uprawnień Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) oraz ukończonego kursu BHP. W rekrutacji niezbędne będzie przedłożenie dokumentów potwierdzających wszystkie zdobyte kwalifikacje i odbyte szkolenia – to podstawa, jeśli starasz się o stanowisko elektryka.

Oferty pracy w Austrii skierowane są do osób, które posiadają doświadczenie w wykonywaniu zawodu. Samo wykształcenie może więc nie wystarczyć. Austriaccy pracodawcy oczekują bowiem czegoś więcej niż teoretyczna wiedza wyniesiona z kursów czy studiów. Dlatego po ich ukończeniu, postaraj się o odbycie stażu czy praktyk pod okiem bardziej doświadczonego pracownika. Pamiętaj, że ma to znaczenie dla stanowiska i zakresu obowiązków w pracy w Austrii, a te przekładają się na otrzymane warunki finansowe.

Praca w Austrii

Jakie jeszcze wymagania wobec potencjalnego pracownika obejmują oferty pracy w Austrii? Najczęściej pojawiają się także:

  • znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym, by nie dochodziło do nieporozumień pomiędzy pracownikami a przełożonymi, które mogłyby mieć znaczenie dla jakości i bezpieczeństwa pracy,
  • prawo jazdy kat. B, by móc dojeżdżać z miejsca zakwaterowania do pracy,
  • własny samochód, który będziesz wykorzystywał w celu przemieszczenia się z miejsca noclegu do wybranego miejsca pracy.

Praca w Austrii jako elektryk – jak szukać zatrudnienia za granicą?

Oferty pracy w Austrii pojawiają się w Internecie bardzo licznie – jednocześnie jednak wyraźnie się między sobą różnią. Warto zachować czujność, ponieważ nie każda z nich jest tak samo atrakcyjna. Jeśli zależy ci na legalnym zatrudnieniu i pracy w bezpiecznych warunkach, zwracaj uwagę nie tylko na oferowane kwoty.

Jak szukać pracy za granicą? Najlepiej skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy weryfikują potencjalnych pracodawców i sprawdzają, czy warunki przez nich oferowane są dla ciebie bezpieczne i korzystne. Polecamy współpracę z agencją pośrednictwa pracy Martin Leasing Jobs, która będzie pomocna zarówno podczas poszukiwania pracy, jak i w czasie rekrutacji i przeprowadzki. Zatrudnieni w niej specjaliści służą również wsparciem przez cały okres trwania twojej umowy z wybranym pracodawcą.