Eventy w pandemii. Jakie są wady i zalety eventów online?

laptop na biurku, obok kaktus w doniczce, gazeta i butelka wody

Obecna sytuacja nie sprzyja organizacji jakichkolwiek eventów. Niestety cała branża eventowa i kulturalna przechodzi ciężkie chwile. W związku z czym, agencje eventowe natychmiastowo zaczęły przenosić wydarzenia w świat wirtualny. Jak odbiór eventów w przestrzeni domowej wpłynął na rozwój kultury? Czy taka forma uczestnictwa w wydarzeniach jest lepsza od offline?

Wady i zalety eventów online

Eventy online stały się ostatnio jedyną możliwą formą brania udziału w jakichkolwiek wydarzeniach kulturalnych. Przez co stale zyskują na popularności i są znacznie wygodniejszą formą uczestnictwa w niektórych wydarzeniach. Jednak czy są w stanie zastąpić całkowicie eventy offline i czy mogą zagrozić “normalnym” wydarzeniom? Odpowiedź na to pytanie może być niejednoznaczna. Sądząc po wielości opcji jakie obecnie mamy do wyboru, faktycznie ludzie mogą się przyzwyczaić do, jakby nie patrzeć, biernego udziału w wydarzeniach. Możliwość uczestnictwa w danym wydarzeniu przy jednoczesnym odpoczynku na kanapie jest bardzo kuszącą opcją, której zapewne wielu z nas skorzysta. Jak wiemy długotrwała powtarzalność danych czynności, z czasem jest uważana przez naszą psychikę za fakt normalny, powszedni. Do wszystkiego jesteśmy w stanie się przyzwyczaić. Zatem czy wydarzenia prowadzone w sieci są dobrym pomysłem, czy niechybnym upadkiem wszelkich eventów offline?

Zacznijmy od wad. Z pewnością można do nich zaliczyć:

 • Nie jest możliwy kontakt interpersonalny, wspólne emocje i doświadczanie chwili, a przecież właśnie na tym opiera się cały event marketing.
 • Forma eventu sprawia, że każdy z jego uczestników jest poniekąd odizolowany od reszty społeczności biorącej udział w tym samym wydarzeniu.
 • Event organizowany online jest zwykle tańszy, przez co wszelkie agencje eventowe sporo na tym tracą.
 • Z pewnością do wad możemy zaliczyć to, że w domowym zaciszu wiele rzeczy może nas rozpraszać. I tak szkolenie prowadzone w formie online może zostać zaburzone np. przez dzieci lub dzwoniącego kuriera.
 • Koncentracja i zaangażowanie uczestnika jest sporo mniejsze, niż offline. Tu nikt nie widzi czy dana osoba jest znudzona, czy leży w łóżku (no chyba, że szkolenie wymaga użycia kamerki).
 • Uczestnik w sumie korzysta z tego jak telewizji – czy potrzebna nam jeszcze jeden program TV?

Są jedna również jakieś zalety takiego wydarzenia w sieci:

 • Należą do nich głównie komfort i wygoda w odbiorze przekazu.
 • Możliwy jest szybki dostęp do treści.
 • Bez dodatkowo obciążających kosztów można wprowadzić do transmisji krótkie animacje, dżingle, dźwięki audio czy filmy reklamujące firmę.
 • Networking online zapewnia komunikację między uczestnikami wydarzenia. Zazwyczaj jest to jednak tylko forma czatu.
 • Event online jest bezpieczną formą, jeśli chodzi o ryzyko zakażenia, które dzięki takiemu rozwiązaniu zostaje wyeliminowane do zera.

  monitor, laptop i smartphone składające się na świat wirtualny

  Źródło: https://www.powersport.pl/pl/

Agencja Power jest jednym z wielu przedsiębiorstw, które musiały lawinowo przestawić się na działania online. Na rynku działa już od 1997 roku i nie zamierza przestawać! Jako agencja eventowa boleśnie odczuła skutki pandemii, jednak to nie spowodowało zawieszenia działalności. Są tu ludzie, których łączy pasja do sportu w każdym możliwym wydaniu, narciarstwa, aż po off-road. Realizują kompleksowe usługi dla firm takie jak: organizacja eventów, wyjazdów typu incentive travel, organizacja imprez integracyjnych, wyjazdów, spotkań biznesowych, imprez tematycznych, pikników, imprez typu team–building, szkoleń, konferencji, kongresów, gali, balów i bankietów.  Agencja zajmuje się również organizacją wyjazdów przyjazdowych do Polski i wydarzeń specjalnych. Obecnie Agencja POWER działa przy organizacji wydarzeń online oraz w wersji hybrydowej.
Więcej o agencji i eventach, incentive-ach i wydarzeniach przyjazdowych do Polski przez nią organizowanych znajdziesz na stronie https://www.powersport.pl/pl/ .

Eventy online są dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o obecnie panującą sytuację na świecie. Jednak miejmy nadzieję, że za niedługo będziemy mogli zintegrować się z pozostałymi uczestnikami eventów już na żywo!