Firma transportowa a kurierska. Jakie są różnice?

Mężczyzna pracuje w firmie kurierskiej

Nazwy firma kurierska oraz transportowa bardzo często używane są zamiennie – szczególnie przez osoby, które nie są związane z tym tematem. To spory błąd, ponieważ takie jednostki znacznie się od siebie różnią. Zastanawiasz się, dlaczego odrębna klasyfikacja jest tak ważna? Chcesz wiedzieć, czym zajmują się jedne i drugie podmioty? Odkryj odpowiedzi na te i inne pytania.

Czym dokładnie jest firma transportowa?

Firma transportowa, zgodnie ze swoimi pierwotnymi założeniami, świadczy usługi transportowe. Obejmują one dwie kategorie transportu:

  • osób,
  • przedmiotów.

Zależnie od rodzaju i zakresu działania przedsiębiorstwa może ono świadczyć swoje usługi wyłącznie na terenie kraju, międzynarodowo lub działać w obu tych zakresach. Firmy transportowe wykorzystują różnego rodzaju pojazdy. W przypadku transportu lądowego najczęściej są to ciężarówki oraz busy. Jednak nie należy zapominać o transporcie powietrznym oraz morskim, gdzie wykorzystuje się samoloty oraz statki. Specjaliści z różnych firm, w tym np. Ajra–Trans, podkreślają, że przedsiębiorstwa transportowe świadczą usługi polegające głównie na przewożeniu ludzi oraz towarów  – z punktu A do punktu B.

Czym dokładnie są usługi kurierskie?

Firmy kurierskie zajmują się obsługą różnego rodzaju paczek i przesyłek. Takie jednostki świadczą usługi polegające na odbiorze nadanej przesyłki od klienta, dostarczeniu jej do głównej siedziby, gdzie następuje sortowanie. Następnie trafiają one do oddziałów w danym województwie, z których dostarczane są do odbiorców.

Ostatnie lata pokazują, że znacząco rośnie zainteresowanie firmami kurierskimi oraz usługami, jakie świadczą. Bardzo często paczka nadana przez klienta w ten sposób jest dostarczana w zaledwie 24h do odbiorcy.

Różnica pomiędzy firmą transportową a kurierską

Firmy kurierskie zapewniają kompleksową obsługę logistyczną dla wielu firm – prężnie działają szczególnie w dostarczaniu zamówień ze sklepów internetowych. W większości przypadków są to spore przedsiębiorstwa z wieloma oddziałami. Firmy transportowe skierowane są na usługi indywidualnie do potrzeb konkretnego klienta. Przewożą osoby oraz ładunki na transach krajowych i międzynarodowych. Są chętnie wykorzystywane w trakcie przeprowadzek. Zapewniają także zdecydowanie wyższą elastyczność w zakresie przewozu towarów. W tym przypadku można liczyć na wyższe bezpieczeństwo. Warto więc postawić na tę usługę jeżeli zamierza się przesłać komuś cenne przedmioty. Wówczas można mieć gwarancję, że te dotrą w nienaruszonym stanie.