Folia czy mata grzewcza? Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu?

Mata izolacyjna.

Czeka Cię wybór systemu ogrzewania podłogowego? Nie wiesz, czy wybrać folię, czy matę grzewczą? To decyzja, do której warto dobrze się przygotować – wybrane ogrzewanie podłogowe pozostanie z Tobą na wiele lat. Sprawdź, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy matami grzewczymi a foliami na podczerwień!

Folie grzewcze – wykorzystaj możliwości, jakie daje ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień to innowacyjne rozwiązanie wykorzystujące zjawisko oporu elektrycznego. W jego wyniku substancja doskonale czarna stanowiąca matrycę grzejną w folii grzewczej zamienia energię elektryczną w promieniowanie podczerwone. Brzmi skomplikowanie?

W praktyce oznacza to, że ciepło w pomieszczeniu nie jest rozprowadzane przez podgrzane powietrze, jak przy tradycyjnych kaloryferach, lub przez podgrzaną wodę, jak przy tradycyjnej podłogówce. Podczerwień ogrzewa nas i otoczenie bezpośrednio – jak promienie słoneczne! Ciepło rozchodzi się w pomieszczeniu natychmiast i równomiernie, gdyż długie fale podczerwone rozchodzą się swobodnie i bez oporu w powietrzu.

Folia grzewcza to rozwiązanie dla Ciebie, gdy:

  • zależy Ci na bezawaryjnym, bezobsługowym działaniu systemu grzewczego przez wiele lat;
  • szukasz systemu łatwego w montażu i eksploatacji;
  • zamierzasz zamontować ogrzewanie pod panelami laminowanymi lub winylowymi SPC, pod deskami drewnianymi, pod wylewką, w ścianie lub suficie;
  • chcesz, by wybrany system ogrzewania podłogowego był ekologiczny i zeroemisyjny, wolny od emitowania CO2 do atmosfery.

Maty grzewcze – szybkie w montażu, łatwe w eksploatacji

Mata grzewcza jest pod pewnymi względami podobna do folii grzewczej: instaluje się ją pod podłogą i również emituje podczerwień ale w innym zakresie, ogrzewając wyłącznie swoje najbliższe otoczenie, czyli najczęściej wylewkę cienkowarstwową lub klej elastyczny oraz płytki. Pracuje na wyższych temperaturach niż folia grzewcza i dlatego tak ważna jest w niej bardzo wytrzymała izolacja kabli grzejnych, wykonana np. z teflonu.

Mata emituje inny rodzaj promieniowania niż w przypadku folii grzewczej – praktycznie nie ma w nim długich fal podczerwonych. Stanowi element ogrzewania akumulacyjnego, ogrzewając podłogę i płytki, które następnie oddają ciepło do pomieszczenia.

Najczęściej maty grzewcze montowane są pod płytkami ceramicznymi, gresowymi lub kamiennymi i znajdują zastosowanie głównie w łazienkach. Maty instaluje się w odpowiedniej kolejności: mata, wylewka samopoziomująca cienkowarstwowa zapewniająca ścisłe przyleganie do kabli grzejnych i równomierne odbieranie ciepła, klej elastyczny oraz płytki. Taki sposób montażu rekomenduje firma Heat Decor, producent mat grzewczych.

Obydwa systemy różnią się zatem rodzajem emitowanego promieniowania cieplnego, konstrukcją, temperaturą pracy oraz sposobem montażu. Podstawą konstrukcji maty grzewczej jest samoprzylepna siatka z włókien szklanych pokrytych przewodami grzewczymi, które rozgrzewając się przekazują ciepło podłodze. Folia grzewcza natomiast to matryca grzewcza nadrukowana na wysokojakościową folię PET.

Mata grzewcza sprawdzi się w Twoim domu, gdy:

  • chcesz zamontować ogrzewanie podłogowe pod płytkami, gresem, kamieniem, które zajmie niewiele miejsca;
  • zależy Ci na szybkim i łatwym montażu;
  • szukasz rozwiązania, które nie wymaga obsługi na co dzień.

Czy istnieje możliwość montażu folii grzewczych pod wylewką w łazience? Tak. Wiąże się to jednak z koniecznością zastosowania nad folią grzewczą zwykłej wylewki o grubości przynajmniej 5 cm. Takie rozwiązanie można zaplanować w nowych domach. Podczas remontu zwykle optymalnym wyborem jest mata grzewcza, zajmująca mniej miejsca.

Porównaj zalety oraz wady i wybierz najlepsze rozwiązanie dla swojego domu

Warto mieć na uwadze fakt, że systemy ogrzewania podłogowego, w których wykorzystuje się maty grzewcze, pracują na wyższych temperaturach. Z kolei ogrzewanie na podczerwień pracując na niższych temperaturach uznawane jest za bardziej energooszczędne.

Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, będziesz mógł cieszyć się zaletami ogrzewania podłogowego: równomiernie rozchodzącym się ciepłem, ograniczeniem konwekcyjnych ruchów powietrza unoszących kurz i cząsteczki szkodliwe dla alergików, oraz przyjemną dla stóp, pobudzającą krążenie ciepłą podłogą.

Potrzebujesz wsparcia w wyborze odpowiedniej technologii? Skorzystaj z pomocy specjalistów Heat Decor – czołowego producenta systemów ogrzewania podłogowego!