Ile kosztuje wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym?

Mężczyzna obliczający koszt wykończenia domu

Jeden z ważniejszych etapów budowy domu to osiągnięcie tak zwanego stanu surowego. Jednak bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże wydatki będą jeszcze konieczne przed wprowadzeniem się do nowego budynku, dzięki temu bardzo często na tle fabryk, czy biurowców, możemy zobaczyć wstrzymane budowy, przy których nie dzieje się kompletnie nic. Wynika to z braku potrzebnych środków na kontynuację budowy, gdyż wiele osób nie wie, ile trzeba wydać na postawienie konkretnego budynku wraz z jego wykończeniem. Wymuszone postoje bardzo często sprawiają, że budowa domu w Polsce trwa około 4 lata. Projekty domów nigdy nie są takie same i często różnią się od siebie. Dlatego warto tutaj wspomnieć o kosztach wykończenia domu w momencie, gdy posiadamy jego stan surowy oraz o tym, jak wykonać kosztorys wykończenia domu. 

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym? Jak wykonać kosztorys wykończenia domu?

Cena wykończenia różni się w zależności od jego wymiarów, dlatego w tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym wymiarom domu.  

Ile kosztuje wykończenie domu pod klucz 100 mkw?

Za przykład może posłużyć nam dom parterowy o powierzchni 100 mkw. Budowa jego do stanu surowego otwartego kosztuje 136 tys zł, a zamkniętego 157 tys zł. Budowa do stanu deweloperskiego natomiast 253 tys zł.

Ile kosztuje wykończenie domu 140 mkw?

Kolejnym przykładem może być dom piętrowy o powierzchni 140 mkw. Budowa do stanu surowego otwartego w tym wypadku kosztuje 148 tys zł, a do stanu zamkniętego surowego 175 tys zł. Koszty wykończenia domu w stanie deweloperskim natomiast to 298 tys zł. 

Ile kosztuje wykończenie domu pod klucz 195 mkw?

Trzeci i ostatni  przykład to dom piętrowy z piwnicą  o powierzchni 195 mkw, gdzie budowa do stanu surowego otwartego kosztuje 184 tys zł, a budowa do stanu surowego zamkniętego to 210 tys zł. Koszt wykończenia domu ze stanu deweloperskiego w tym przypadku to 348 tys zł. 

Wykończenie domu – budżet. O tym, jakie są koszty wykończenia wnętrz!

Kobieta, która jest świadoma tego, ile kosztuje wykończenie domu pod

Źródło: Freepik.com

Prace wykończeniowe zaczyna się na zewnątrz budynku, gdzie wraz z elewacją zostaje wykonane ocieplenie ścian. Do ocieplania stosowana jest często wełna mineralna oraz styropian.. Przy założeniu, że dom ma 150 mkw powierzchni, po 75 mkw na parterze i poddaszu użytkowym, średnia powierzchnia ścian zewnętrznych będzie wynosiła około 180 mkw.

Robiąc kosztorys wykończenia domu w przeliczeniu na metry zauważymy, że inwestycja w sumie wyniesie nas od 87 do 123 zł, a przy materiałach ze średniej półki 107,5 zł, czyli ponad 19 tys. zł za 180 mkw powierzchni.

Dodatkowo osobno są liczone koszty za ekipę, którą bierzemy. Przy zastosowaniu wełny mineralnej najtańsze oferty wynoszą 33 zł za mkw, a średnia cena kształtuje się w okolicach 41-42 zł. Lepsze i bardziej profesjonalne firmy mogą jednak za swoje usługi wziąć nawet 50 zł za mkw. Przy założeniu, że znaleźliśmy ekipę ze średnią stawką cenową, wykończenie domu pod klucz, o powierzchni 180 mkw, wynosić będzie 7,4 tys zł. Jest to cena samej usługi.

Wykończenie domy pod klucz, a koszt instalacji wewnętrznej  

Instalacje wewnętrzne dzielimy na:

  • Wodno-kanalizacyjną, czyli doprowadzenie wody, a w późniejszym czasie ścieków,
  • elektryczną, czyli rozprowadzenie potrzebnego okablowania wliczając w koszt gniazdek,
  • grzewczą, czyli rozplanowanie ogrzewania podłogowego lub instalacji pod grzejniki.

Kosztorys wykończenia domu

Koszty montażu instalacji w dużej mierze są zależne od położenia punktów między sobą. Oto jeden z przykładów montażu, gdzie w domu znajdzie się miejsce dla 15 punktów wodno-kanalizacyjnych. Jako jeden punkt rozumiane jest doprowadzenie oraz odprowadzenie wody. Ceny za punkt obecnie kształtują się w przedziale od 324 zł do 560 zł. Przy 15 punktach koszty wyniosą nas więc około 6 tys. zł. Oczywiście jest to przybliżona kwota, a jej ostateczny wynik zależy od tego, jak rozmieszczone są punkty. 

W przypadku instalacji elektrycznej będziemy potrzebować minimum 120 punktów, co wyniesie nas około 12 tys. zł. Do tej kwoty zalicza się zakup gniazdek elektrycznych oraz włączników do światła. Ostatnią pracą przy instalacjach jest ogrzewanie. Na parterze warto rozważyć zamontowanie ogrzewania podłogowego. Natomiast na piętrze oraz piwnicy ze względu na koszty wystarczą grzejniki. Ogrzewanie podłogowe przy założeniu, że nasza powierzchnia ma 45 mkw to wydatek na poziomie 6,2 tys. zł. Natomiast instalacja grzejników wyniesie nas około 9,5 tys. zł.

Osobny wydatek to wyposażenie kotłowni. Niestety w przypadku, gdy budujemy własny dom, musimy sami zamontować indywidualne źródło ciepła. Gdy nasz dom ma dostęp do gazu, to najlepszym pomysłem będzie ogrzewanie gazowe, gdyż w porównaniu do innych ogrzewań jest to tańsza alternatywa. Za piec gazowy razem z potrzebnymi do niego komponentami zapłacimy w sumie 16 tys zł, a fachowiec za jego montaż weźmie około 2 tys. zł. 

Koszt wykończenia domu pod klucz

Na koszt wykończenia wnętrz składa się:

  • ułożenie podłóg,
  • malowanie ścian oraz sufitów,
  • montaż elementów oświetleniowych,
  • montaż elementów wyposażenia łazienki,
  • montaż elementów wyposażenia kuchni,
  • wyposażenie pokoi.

Pierwszym etapem prac są posadzki. Tam, gdzie mamy do czynienia z ogrzewaniem podłogowym są one wykonywane równolegle wraz z ogrzewaniem podłogowym. W momencie, gdy nie posiadamy piwnicy, będziemy musieli także ocieplić posadzkę nie tylko na parterze, ale także w piwnicy oraz kotłowni. Należy zastosować tam twardy styropian o grubości 15 cm. Do tego na spód powinniśmy dać jeszcze izolację przeciwwilgociową. W sumie za wszystkie komponenty na parter zapłacimy 3,4 tys. zł.

Na piętrze wystarczy, że zastosujemy styropian, który ma grubość 5 cm. Wraz z innymi materiałami na posadzkę na parterze zapłacimy około 2,5 tys. zł. Natomiast fachowiec w tym przypadku za robociznę weźmie od 9 do 26 zł/mkw.

Drugi poważny wydatek to tynkowanie ścian. Powierzchnia, którą będziemy musieli otynkować to 340 mkw plus dodatkowo 30 mkw na sufit w garażu i kotłowni. W pomieszczeniach mieszkalnych na parterze wykonujemy sufit podwieszany, natomiast  do tynkowania lepiej wykorzystać tynki gipsowe, które gwarantują gładką i równą powierzchnię. Za tynki gipsowe zapłacimy przy powierzchni 370 mkw prawie 11 tys. zł.

Sufit na parterze może być wykonany z płyt g-k, ale nie zapomnimy także o ociepleniu. Powierzchnia sufitu to około 105 mkw zakładając więc, że do ocieplenia wykorzystujemy wełnę mineralną, a następnie montujemy płytę g-k, to za całość zapłacimy 10 tys zł. Ostatnim wydatkiem, który należy uwzględnić to parapety. W środku możemy zastosować niedrogie parapety, które wykonane są z PCW. Ich koszt w przeliczeniu na MB to około 26 zł z uwzględnieniem części montażowych. 

Ile kosztuje wykończenie łazienki?

Koszt wykończenia łazienki zależy w dużej mierze od jej metrażu. Załóżmy, że nasza łazienka posiada 12 mkw. We wnętrzu ułożymy płytki podłogowe oraz płytki ścienne. Natomiast pozostałe ściany plus sufit malujemy zwykłą białą farbą lateksową. Następne prace, jakie powinniśmy wykonać to punkty instalacji hydraulicznej oraz elektrycznej. Za wszystkie punkty hydrauliczne zapłacimy 800 zł przy założeniu, że w naszej łazience znajdują się 4 takie miejsca. Nieco mniej będzie kosztować instalacja elektryczna. W tym przypadku zakładamy, że musimy posiadać 5 takich punktów. Za robociznę elektryk weźmie 350 zł. Niezbędne będzie także zamontowanie oświetlenia. Za lampę sufitową zapłacimy tutaj około 90 zł. W sumie koszt instalacji hydraulicznej oraz elektrycznej wyniesie nas około 1200 zł. Kolejnym etapem prac jest wykończenie ścian oraz podłogi, gdzie za całość zapłacimy około 2270 zł. 

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za metr kwadratowy? Dlaczego kosztorys wykończenia domu jest tak ważny?

Łazienki w mieszkaniach w stanie deweloperskim są już przygotowane do wykonywania prac wykończeniowych. Pomieszczenie posiada już doprowadzone niezbędne media. Na ścianach mamy położony tynk, a rury i przewody elektryczne doprowadzone są do odpowiednich punktów. Załóżmy więc, że nasza łazienka 7 mkw powierzchni i 22 mkw ścian i chcemy do niej zamontować kabinę prysznicową, toaletę, umywalkę, bidet, pralkę oraz kilka szafek.

W tym przypadku za materiały na podłogę i ściany zapłacimy około 420 zł, a w tej cenie zakupimy 10 kg fugi, 135 kg kleju do płytek i około 2,5 kg gruntu. Położenie płytek w tym przypadku będzie nas wynosić 75 zł/mkw. Kolejny etap wykończenia łazienki to zakup urządzeń sanitarnych. Ze względu na rozmiary naszego pomieszczenia rezygnujemy z wanny na rzecz prysznica. Dobrej jakości kabinę znajdziemy już za 1100 zł. Do tego musimy doliczyć baterię do prysznica za około 170 zł, a montaż całości przez fachowca będzie kosztował nas 330 zł. Kolejne wydatki czekają nas na umywalkę wraz z szafką. Taki zestaw zakupimy już za 130 zł, do czego musimy doliczyć jeszcze cenę baterii i montażu. Zwiększą się wiec nasze koszty do 600 zł. Ostateczną rzeczą jest pralka. Koszty takiego urządzenia oscylują w przedziale 920 – 3500 zł. Aby zobaczyć poszczególne wydatki, warto pamiętać o przygotowaniu kosztorysu wykończenia domu.

Kosztorys wykończenia domu: salon

Remona mieszkania i wykańczanie domu

Źródło: Freepik.com

Koszt wykończenia salonu w porównaniu z łazienką jest niższy. Na koszty jego wykończenia ma wpływ wyposażenie wnętrza. Musimy jednak na starcie wykończyć ściany oraz zadbać o oświetlenie. Załóżmy, że salon ma 20 mkw i do tego w planach mamy wykonanie drewnianego parkietu. Ściany musimy pomalować kolorową farbą, a sufit na biało. Pierwszy wydatek, który nas czeka to zakup desek na parkiet. Koszt takich desek to 113 zł/mkw, Dodatkowo będziemy potrzebować też specjalnego gruntu poliuretanowego oraz specjalnego kleju do odpowiedniego rodzaju drewna. Ostatnią rzeczą, którą należy zakupić to listwy przypodłogowe, za które zapłacimy 372 zł za 15 MB.    

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje budowa, ile kosztuje wykończenie mieszkania oraz ile kosztuje wykończenie domu. na wszystkie te pytania jesteśmy sobie w stanie odpowiedzieć sami. Wystarczy zrobić solidny kosztorys wykończenia domu, doliczyć około 10% lub 20% ostatecznej ceny i wówczas możemy być spokojni, że damy sobie rade z kosztami!