Inwestowanie w akcje Facebook

Mężczyzna inwestuje pieniądze w akcje Facebooka

Artykuł sponsorowany.

Miejsce największego i najważniejszego w skali światowej serwisu społecznościowego od lat zajmuje Facebook. Serwis założony przez Marka Zuckerberga cały czas się rozwija i dodaje nowe funkcjonalności dla swoich użytkowników.

Obecnie trwają plany wprowadzenia kryptowaluty Facebooka – Libry, ale nie wiadomo, czy dojdą one ostatecznie do skutku. Czy warto inwestować w akcje spółki Facebook notowane na amerykańskiej giełdzie?

Historia spółki Facebook

Kiedy w 2003 roku po raz pierwszy grupa studentów zaczęła korzystać z prostej aplikacji stworzonej przez Marka Zuckerberga na drugim roku jego studiów, nikt nie spodziewał się, że rozwinie się w gigantyczną platformę społecznościową. Protoplastą Facebooka było FaceMash. Ta gra dla studentów polegała na porównywaniu ze sobą dwóch zdjęć studentek i ocenianiu ich atrakcyjności. Strona szybko stała się popularna, ale władze uczelni postanowiły ją zamknąć.

Zuckerberg nie poprzestał jednak na tym i stworzył portal społecznościowy, który miał z założenia ułatwiać komunikację studentom. Udział w przedsięwzięciu wzięli również Eduardo Saverina, Dustin Moskovitz oraz Andrew McCollum. Zasięg działania Facebooka wkrótce został poszerzony – na studentów innych uczelni w Bostonie, a później na użytkowników w całych Stanach Zjednoczonych. W 2006 roku Facebook był już serwisem ogólnoświatowym, a zarejestrować się w jego obrębie mogli użytkownicy posiadający adres e-mail oraz wiek powyżej 13 lat.

Obecnie Facebook może pochwalić się statusem największego serwisu w branży social media na świecie. Oferuje nie tylko możliwość korzystania z witryny Facebook.com, ale również z serwisu Instagram, czy z komunikatorów WhatsApp oraz Messenger. Mark Zuckerberg stojący za sukcesem Facebooka jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Obecność Facebooka na giełdzie

Debiut spółki Facebook Inc. Na giełdzie w Nowym Jorku miał miejsce w maju 2012 roku. Na swoim IPO firma Facebook okazała się spółką najwyżej wycenianą w historii nowojorskiej giełdy. Osiągnęła wówczas kapitalizację na poziomie 104 mld dolarów. W dniu debiutu akcje Facebooka wyceniano na zaledwie 38 dolarów. Na dwa dni przed debiutem liczbę akcji FB zwiększono o 25 proc. z uwagi na ogromne zainteresowanie inwestorów. Jednak otwarcie przyniosło pewne rozczarowanie. W ciągu pierwszych tygodni wartość akcji serwisu społecznościowego znacznie spadła, w wyniku usterek technicznych, jakie pojawiały się często w tym okresie funkcjonowania serwisu.

Stopniowo wartość akcji FB rosła, aby w czerwcu 2021 roku osiągnąć wartość 339 dolarów. W marcu 2020 roku na wykresie notowań akcji Facebooka widać niewielki dołek i wycenę akcji na poziomie około 140 dolarów. Było to spowodowane pandemią koronawirusa i tym, że wiele firm reklamujących się na Facebooku musiało zrezygnować z takich wydatków. W rezultacie akcje spółki FB notowały spadki rzędu kilkunastu procent. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/swapy-i-oplaty

Akcje Facebooka notowane są na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych NASDAQ pod symbolem FB.

Jak inwestować w akcje Facebooka?

Pomimo ubiegłorocznych zawirowań dotyczących notowań akcji FB, nadal cieszą się one dużą popularnością wśród inwestorów. Niektórzy specjaliści oceniają nawet, że są one jednymi z najbardziej popularnych walorów wśród funduszy hedgingowych. Z pewnością świadczy to o tym, że warto inwestować w Facebooka, ponieważ jest serwisem o perspektywach rozwoju na całym świecie. To także drugi co do wielkości reklamodawca, który zarabia krocie na reklamach. Ma bardzo zdrowy bilans, ponieważ firma ta dysponuje ponad 54 mld dolarów kapitału w gotówce oraz ma tylko 11 mld dolarów długu długoterminowego.

Indywidualny inwestor ma szansę na zainwestowanie w akcje FB. Sprawdź: https://www.xtb.com/pl/cashstocks/fb-us-1. Musi jedynie założyć konto maklerskie u brokera, który daje możliwość prowadzenia bezpośrednich inwestycji na nowojorskiej giełdzie NASDAQ. Oprócz takich inwestycji można inwestować w zakup akcji Facebooka za pośrednictwem kontraktów CFD oraz funduszy ETF z akcjami spółki Facebook.