Jak bezpiecznie pracować zdalnie? Szybki poradnik.

kobieta pracująca zddalnie, która trzyma dziecka na kolanach
Praca zdalna to dla niektórych coś trudnego do wyobrażenia, aczkolwiek czasem trzeba zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Możliwe, że ten tryb wykonywania swoich obowiązków zacznie być atrakcyjny nawet dla największych sceptyków. Zadbanie o podstawowe sprawy organizacyjne może jednak nie wystarczyć. Trzeba również rozważyć, jak zapewnić sobie i firmowym plikom bezpieczeństwo, by nikt nieupoważniony nie miał do nich dostępu. Poniżej można znaleźć kilka użytecznych wskazówek, które na pewno przydadzą się przy tym przedsięwzięciu.

1. Przesyłaj pliki przez Internet tylko przez VPN

By mieć pewność, że osoby niepowołane nie przechwycą i nie będą miały dostępu do danych, jakie trzeba wysłać za pomocą Internetu, warto skorzystać z usługi VPN. W jaki sposób ona działa? Otóż umożliwia połączenie się z siecią z dowolnego miejsca na świecie za pomocą wirtualnego, szyfrowanego tunelu. Kiedy korzysta się na co dzień z Internetu, trzeba połączyć się z serwerem swojego dostawcy. To z tego serwera są kierowanie poszczególne żądania. Osoba, której uda się tam dostać, będzie wiedzieć wszystko o aktywności konkretnego użytkownika. VPN natomiast potrafi sprawić, iż wszystko to stanie się niewidoczne. Dzieje się tak, gdyż zanim nastąpi połączenie ze stroną internetową, użytkownik łączy się ze swoim serwerem VPN, a dzięki temu tworzy bezpieczne, szyfrowane połączenie. Przy decydowaniu się na tego typu usługę warto wziąć pod uwagę:

  • cenę, gdyż istnieją płatne i bezpłatne oferty. Darmowy wariant może jednak nie być do końca bezpieczny.
  • swoje potrzeby, bo istnieją rozmaite odmiany tej usługi, zawierające różne dodatki,
  • możliwość poproszenia o zwrot kosztów swojego przełożonego, jeżeli wykorzystuje się VPN tylko do celów związanych z pracą.

Ranking najlepszych usług VPN, znajdziemy na https://topvpn.pl

2. Pracuj jedynie na urządzeniach służbowych

Do pracy powinno się używać tylko sprzętu powierzonego przez firmę. Został on na pewno starannie przygotowany w celu udostępnienia pracownikowi wszystkich potrzebnych danych, a także wyposażony w niezbędne programy do wykonywania wskazanych obowiązków służbowych. Posiada również stały nadzór nad takimi fundamentalnymi kwestiami jak ochrona antywirusowa, czy też aktualizacje systemu operacyjnego. Gdyby pojawiły się jakieś problemy techniczne, zespół IT na pewno będzie w stanie udzielić fachowej pomocy, szczególnie jeżeli będzie miał możliwość zdalnego połączenia z powierzonym sprzętem.

3. Nie zostawiaj niezablokowanego komputera samego

Oczywiście, że nikt nie będzie podejrzewać członków swojej rodziny o sabotaż, prawda? Aczkolwiek taka sytuacja to wspaniała okazja do zainteresowania się sprzętem przez dzieci oraz zwierzaki, mogące sprawić spory problem, chociażby nieopatrznie kasując ważne pliki, nad którymi pracowało się przez dłuższy czas. W przypadku posiadania w domu kilkulatka warto w ogóle nie zostawiać wyposażenia firmowego w samotności, gdyż nie wie on jeszcze, jaka jest wartość takiego sprzętu oraz plików, które się na nim znajdują.

4. Tworzenie zbyt dużej ilości kopii danych to zły pomysł

Trudno będzie później kontrolować, która z nich jest tą ostateczną oraz kto, co i kiedy zmieniał. Wydaje się to z jednej strony mądrym posunięciem, bo przecież nie utraci się swojej pracy, ale z drugiej strony:

  • traci się swój cenny czas,
  • zaśmieca pamięć operacyjną komputera,
  • jeśli takie kopie są tworzone na prywatnych urządzeniach, mogą w przyszłości przypadkowo zostać ujawnione przez osoby niepowołane.

Podsumowując, najlepiej ograniczyć się do przechowywania ściśle niezbędnej ilości danych.

5. Zabezpiecz odpowiednio papierowe egzemplarze dokumentów

Zdarza się, iż istnieje konieczność posiadania takowych. Firma przesyła je na przykład pocztą albo faksem. Zawierają najczęściej dane, które trzeba zabezpieczyć, szczególnie mowa tutaj o danych osobowych. Wobec tego warto mieć w domu zamykaną szafkę na dokumenty. Sprawi to, że:

  1. nie zaginą w trakcie pracy,
  2. nie zapomni się, że trzeba nad nimi popracować, jeżeli ciągle będzie się zaglądać do szafki,
  3. nie zostaną przypadkowo zniszczone lub wyrzucone, na przykład przez członków rodziny,
  4. nie trafią w niepowołane ręce.

Jak widać, to rozwiązanie ma same plusy. Nie jest w końcu wielkim wysiłkiem wygospodarowanie trochę miejsca na firmowe dokumenty, a może przynieść dużo korzyści, szczególnie że pracując zdalnie, niekoniecznie jest się tak samo perfekcyjnie zorganizowanym, jak w biurze, gdzie jest się pod obserwacją współpracowników, a nierzadko też szefa.