Jak dobrać odpowiedni zasilacz do laptopa?

Nowy zasilacz do laptopa podpiety do niego

Bez prądu, nasze urządzenie elektryczne jest bezużyteczne. Źle dobrany zasilacz, może zmniejszyć wydajność baterii, znacznie skrócić czas pracy komputera a w skrajnych przypadkach wywołać spięcie i spalić sprzęt.

Podstawowym aspektem nowej ładowarki, jest odpowiedni kształt i wielkość wtyczki. Jeżeli masz pewność, że zasilacz będzie pasować do otworu w komputerze, sprawdź, czy parametry prądowe obu urządzeń się pokrywają. Warto zwrócić uwagę czy posiadany przez nas model laptopa ma funkcję szybkiego ładowania. Jeżeli tak, zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w kompatybilną ładowarkę. Na koniec pozostaje tylko sprawdzić opinię marki, i dokonać zakupu.

Czy szybkie ładowanie wpływa niekorzystnie na baterię?

Najbardziej szkodliwym czynnikiem wpływającym na żywotność baterii, jest temperatura. Niekorzystnym jest zatem przeładowywanie akumulatora i przeciążenie komputera w trakcie jego ładowania. Podstawowymi parametrami przy zasilaniu laptopa jest napięcie i natężenie. Po określeniu ich maksymalnych wartości można wyznaczyć bezpieczną moc ładowania. Ładując zatem laptop zasilaczem o większej mocy, powodujemy przegrzewanie baterii, w związku z czym, skracamy jej żywotność. Niektórzy producenci, poprzez optymalizację tego procesu, minimalizują wyrządzane szkody.

Oryginalna ładowarka do laptopa czy model zastępczy?

Markowy zasilacz do laptopa kosztuje niemałe pieniądze, nie zawsze też logo idzie w parze  z wytrzymałością produktu. Kupując go mamy jednak pewność, że nie wpłynie on negatywnie na pracę naszego komputera oraz wydajność baterii. Na rynku mamy dostępne również tańsze odpowiedniki popularnych flagowców. Niejednokrotnie charakteryzują się bardzo dobrą jakością i wcale nie odbiegają od oryginalnych. Jednak przy wyborze  modelu zastępczego, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na sklep, który dany zamiennik posiada w ofercie. Jedną z firm, która oferuje dobrej jakości ładowarki oraz akcesoria do komputerów jest firma Ramoffice.

Jak dbać o zasilacz do laptopa, aby służył nam jak najdłużej?

Po dokonaniu wyboru ładowarki do laptopa powinieneś odpowiednio zatroszczyć się o jego pielęgnację. Niezależnie od jakości kabla należy unikać jego zaginania. W zasilaczu, który jest często powyginany, z czasem zacznie pękać sylikonowa izolacja. Warto również unikać naciągania kabla.

Pamiętaj również o zachowaniu dowodu zakupu zasilacza. Jeżeli urządzenie popsuje się nie z Twojej winy, będziesz miał prawo do złożenia reklamacji. Jeżeli zostanie rozpatrzona pozytywnie, dostaniesz zwrot pieniędzy lub nowy zasilacz. Pamiętaj! Zazwyczaj gwarancja obejmuje produkty do 2 lat od daty zakupu.