Jak kontrolować dostęp w przestrzeniach biurowych?

Kobieta wchodzi do biura w którym kontrolowany jet dostęp

Artykuł partnera.

W budynkach z przestrzenią biurową niezwykle istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom jak i gościom. W związku z tym niezbędne jest kontrolowanie dostępu do takich miejsc. Aby osoby niepowołane nie miały możliwości wejścia na teren firmy, warto zastosować instalacje kontroli dostępu, system monitoringowy i alarmujący, a także ochronę.

Ochrona przestrzeni biurowych

Jednym ze sposobów kontrolowania dostępu do przestrzeni biurowych jest wynajęcie ochrony fizycznej. Pracownik zatrudniony na takim stanowisku może identyfikować osoby wchodzące do budynku. Dzięki temu – jeżeli któraś z nich nie będzie posiadała uprawnień do przebywania w biurowcu – nie zostanie wpuszczona na teren, na którym znajduje się reszta pracowników. Dodatkowo osoba taka posiada podgląd do monitoringu, dzięki czemu jest w stanie obserwować newralgiczne punkty przestrzeni i reagować w razie potrzeby.

Instalacja kontroli dostępu 

Instalacja kontroli dostępu obejmuje szereg urządzeń, które wykorzystywane są w celu identyfikacji osoby, która chce wejść na dany teren. W jej skład wchodzą między innymi czytniki zbliżeniowe oraz biometryczne, a także elektroniczne zamki, kontrolery dostępu i całość oprogramowania sterującego. Jej ogromną zaletą jest znaczące zmniejszenie ryzyka kradzieży mienia, a także wyższy poziom bezpieczeństwa pracowników, którzy przebywają na terenie danego obiektu.

Systemy bezpieczeństwa

Kolejnym sposobem kontrolowania dostępu do przestrzeni biurowych jest zamontowanie systemów alarmowych. Mogą to być zarówno czujniki wewnętrzne jak i zewnętrzne. Szczególnie często są one wybierane przez firmy jako zabezpieczenie mienia przed kradzieżą. Kody do takich urządzeń mogą mieć jedynie powołane osoby, dlatego też każda próba wtargnięcie na teren przedsiębiorstwa skutkuje uruchomieniem systemu alarmowego.

Monitoring 

Najczęściej stosowanym sposobem kontrolowania dostępu do przestrzeni biurowych jest wykorzystanie monitoringu. Najlepiej w tym celu sprawdzają się systemy CCTV, czyli telewizyjne systemy dozorowe. W takim przypadku obraz z kamery zostaje bezpośrednio przesłany do monitorów, bądź rejestratorów obrazu. Regularny dozór zapisu z kamer pozwala na kontrolę budynku. Obecnie dostęp do nagrań można uzyskać za pomocą telefonu, co jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z tego narzędzia.

Rozwiązania takie oferuje Agencja Ochrony GOT z Warszawy, która zajmuje się kompleksową ochroną zarówno osób fizycznych jak i mienia. W jej ofercie można znaleźć ochronę fizyczną, elektroniczną, a także monitoring.