Jak kupić dobrą kamerę internetową? Praktyczne porady

czarna kamerka internetowa do zamontowania na monitorze

Rozmowy przy pomocy komunikatorów internetowych, prowadzenie transmisji wideo na żywo, tworzenie wideoprezentacji czy filmików na swój kanał YouTube – w tych działaniach potrzebujesz funkcjonalnej kamery internetowej. Na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze? Jak kupić dobrą kamerę internetową? Sprawdź nasze praktyczne porady na ten temat.

Co wpływa na dobrą jakość nagrywania przez kamerkę internetową?

Kamerki internetowe zazwyczaj podłącza się bezpośrednio do komputera przy pomocy złącza USB. Jedną z najważniejszych jej kwestii jest obsługiwana rozdzielczość. Im jest ona większa, tym więcej szczegółów będzie przez nią rejestrowanych. To ma ogromny wpływ na jakość rejestrowanego obrazu.

Obecnie dużym hitem jest kamerka internetowa full HD. Polecamy Ci ją zwłaszcza do nagrywania vlogów czy prowadzenia kanału na YouTube. Trzeba jednak pamiętać, że przy relacjach na żywo i tego typu sprzęcie, konieczny jest szybki internet do zachowania jakości streamingu. Jeszcze do niedawna większość tego typu sprzętów oferowała niezbyt dobrą jakość obrazu, jednak szybko się to zmieniło.

Rozdzielczość to nie jedyny parametr, na który powinniśmy zwrócić swoją uwagę przy wyborze kamerki internetowej. Bardzo istotna jest również płynność nagrań, czyli liczba rejestrowanych klatek na sekundę. W tym przypadku również zasada jest prosta. Im więcej wynosi ta wartość, tym lepsza jakość nagrania. Płynność obrazu to ważny parametr. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy planujesz prowadzić transmisję na żywo na dedykowanych temu platformach streamingowych. Dlatego jeszcze przed zakupem upewnij się, czy dana kamerka internetowa spełnia Twoje wymagania techniczne.

Czy kamerka internetowa powinna mieć mikrofon?

Kamerki internetowe z mikrofonem stanowią zdecydowaną większość asortymentu obecnego rynku. Rzadko jednak jakość wbudowanego mikrofonu jest zadowalająca. W takich przypadkach warto kupić osobne urządzenie do rejestracji dźwięku. To bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy chcesz zająć się vlogowaniem czy nagrywaniem filmików na YouTube w pełni profesjonalnie. Jeżeli jednak kamerka ma Ci służyć przede wszystkim do rozmów na komunikatorach i wideokonferencji, wystarczy Ci tylko wbudowany mikrofon.

Gdy decydujesz się na oddzielny mikrofon, pamiętaj, by go umieścić w odpowiednim miejscu. Najlepiej ulokuj go pod lub nad obiektywem kamery internetowej. Nie warto umieszczać mikrofonu bezpośrednio obok tego urządzenia, ponieważ niektóre dźwięki mogą być zniekształcone.

A może wystarczy Ci kamerka wbudowana w laptopie?

Zdecydowana większość laptopów ma wbudowaną kamerkę. Niektórym osobom wystarcza tego typu sprzęt zwykle do rozmów online. Zazwyczaj urządzenia tego typu charakteryzują się przeciętnymi parametrami. Często mają niską rozdzielczością i płynność obrazu. Nie polecamy Ci tego rozwiązania, gdy chcesz prowadzić różne transmisje na żywo lub nakręcać filmiki. W asortymencie wielu sklepów są dostępne tanie kamerki internetowe, które doskonale sprawdzają się podczas tego typu działań. Dzięki nim możesz swobodnie korzystać z możliwości, które daje Ci streamingowanie czy vlogowanie.

Podczas wyboru odpowiedniej kamerki internetowej najważniejsze jest jej zastosowanie. W zależności od tego, jak skomplikowane działania będziesz przy jej pomocy przeprowadzał, wybierz jakość tego urządzenia. Im więcej relacji na żywo, tym lepiej powinna prosperować Twoja kamerka internetowa. Życzymy CI wyłącznie udanego zakupu oraz pełnego zadowolenia z korzystania ze swojego nowego sprzętu do streamingowania czy przeprowadzania wideorozmów.