Jak kupić dobre opony dla naszego auta?

Opony w samochodzie.

Użytkując na codzień swój samochód, nalezy mieć na uwadze wiele rzeczy związanych z jego codzienną eksploatacją. Jednym z najważniejszych punktów są opony. To właśnie one są odpowiedzialne za to jak nasze auto zachowuje się na drodze. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie nowych opon, aby nie mieć problemów z ich późniejszym użytkowaniem? Zapraszmy do zapoznania się z artykułem!

1. Jak dobrać opony do naszego auta?

Chciąc zakupić nowe opony, najlepoej w sklepie z opoami cenionych producentów powinniśmy zacząć od sprawdzenia rozmiaru ogumienia, które będzie pasować do naszego pojazdu. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest sprawdzenie zaleceń producenta, które zamieszczone są w książce serwisowej bądź w instrukcji pojazdu. Taką informację znaleźć możesz również w wyszukiwarce opon w internecie np. na stronie https://noweopony.pl/. Wystarczy podajać markę, model, a także rocznik samochodu i gotowe! Informacje na temat rozmiar opon możemy również znaleźć w naszym samochodzie. Gdzie? Każdy producent umieszcza taką informację w innym miejscu, choćby przy klapie wlewu paliwa, na produ drzwi kierowcy bądź na słupku za kierowcą.

2. Czym kierować się przy kupnie opon?

Kupując nowe opony do naszego samochodu przede wszystkim powinniśmy upewnić się co do ich prawidłowego rozmiaru. Kolejne parametry opon zależeć będą już nie tylko od Twoich osobistych preferencji, ale również od budżetu, którym dysponujesz. Zanim zdecydujesz się na opony konkretnego producenta zastanów się jaki jest Twój styl jazdy, a także warunki w jakich będziesz użytkować opony. Jeśli posiadasz średniej klasy samochód i preferujesz spokojny styl w warunkach miejskich, możesz zakupić opony klasy ekonomicznej. Jeśli zaś poruszasz się głównie po mieście, lecz zdażają Ci się dłuższe trasy warto zastanowić się nad oponami ze średniej półki cenowej, które zagwarantują bezpieczną jazdę na kilka sezonów. Posiadając samochód klasy premium z silnikiem o dużej mocy, którym poruszamy się po mocno urozmaiconych powierzchiach należy wyposażyć go w opony wysokiej klasy, dzięki czemu zagwarantujemy sobie bezpieczeństwo poprzez kontrolę toru jazdy.

3. Kiedy powinno się zmienić opony na nowe?

Opony nie posiadają daty ważności, jednakże guma jak każdy inny materiał traci z czasem swoje właściwości. Dlatego też nawet przy dobrym stanie bieżnika nie powinniśmy użytkować posiadanych opon dłużej niż 8 do 10 lat. Jeśli nie jesteśmy pewni stanu naszych opon warto skorzystać z fachowej porady choćby podczas okresowego przeglądu pojazdu.