Jak obniżyć cenę prądu dla firmy?

obniżenie kosztów za prąd

Koszty związane z prądem mogą stanowić nawet 20% firmowych wydatków. Dążenie do ich obniżenia można więc śmiało uznać za „grę wartą świeczki”. Zwłaszcza, że istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby przedsiębiorstwo płaciło mniej za prąd.

Audyt energetyczny – nie warto przepłacać

Audyt energetyczny stanowi obowiązek dla dużych przedsiębiorstw. Nie oznacza to jednak, że mniejsze firmy również nie powinny skorzystać z podobnej usługi. Wystarczy wspomnieć o zapisanej w umowie mocy. Przedsiębiorstwa, które w rzeczywistości korzystają z większej mocy dopłacają do rachunków nawet dziesięciokrotnie w chwili największego poboru. Zbyt wysoka moc oznacza natomiast zbędną opłatę. Ponadto, audyt energetyczny pozwoli zidentyfikować kolejne źródła oszczędności związane ze zużyciem prądu.

Wymiana infrastruktury na energooszczędną – murowane oszczędności

Warto inwestować w energooszczędne rozwiązania. Niezależnie od charakteru działalności firmy, w każdym przedsiębiorstwie korzysta się z oświetlenia. Jego wymiana na świetlówki LED obniży pobór prądu nawet kilkukrotnie. Poza tym, tego typu oświetlenie jest bardziej niezawodne i pracuje dłużej. Nawet zwyczajna lodówka z aneksie kuchennym dla pracowników odznacza się ogromnym poborem energii, jeżeli nie jest urządzeniem energooszczędnym.

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej – minimum formalności

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest szczególnie dobrą opcją, gdy dotychczasowa umowa się kończy. Już na 2-3 miesiące przed jej wygaśnięciem warto poszukać atrakcyjnej finansowo alternatywy, w tym także dłuższej umowy ze sprzedawcą, co ograniczy ryzyko związane ze wzrostem cen prądu. Podpisanie umowy z nowym sprzedawcą jest w pełni bezpłatne, nie wymaga wymiany infrastruktury, a nowy partner załatwia w imieniu klienta wszelkie formalności. Umowę można w dodatku podpisać bez wychodzenia z domu, z pomocą kuriera.

Dobre praktyki i drobne rozwiązania – liczy się każda kilowatogodzina

W batalii o tańszy prąd tak naprawdę liczy się każda kilowatogodzina. Warto propagować wśród pracowników dobre zwyczaje, takie jak przełączanie urządzeń w stan uśpienia, gaszenie za sobą światła czy racjonalne korzystanie z klimatyzacji.

Skorzystanie ze wszystkich wymienionych sposobów może wygenerować naprawdę poważne oszczędności!