Jak podłączyć dekoder DVB-T2 do telewizora – poradnik

Dekoder DVB-T2 podłączony do telewizora

Artykuł partnera.

DVB-T2 to nowy system kodowania sygnału cyfrowej telewizji naziemnej, który wprowadzono w Polsce w 2022 roku. Chociaż zapowiedziane zmiany mogły wielu użytkowników zaniepokoić, w praktyce kryją się za tym przede wszystkim korzyści. Nowocześniejszy sygnał to lepsza kompresja danych, możliwość nadawania większej liczby kanałów, a także lepsza jakość obrazu. Chociaż odbieranie telewizji naziemnej jest darmowe, wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu zdolnego do odbierania i dekodowania sygnału. Wiele osób posiadających nowoczesne telewizory, nie odczuło żadnych istotnych zmian, bo możliwość odbierania sygnału DVB-T2 to jedna z wielu funkcji obecnie sprzedawanych smart TV. W przypadku starszych modeli, potrzebny jest natomiast odpowiedni dekoder. W jaki sposób podłączyć go do telewizora?

Dekoder DVB-T2 – jak podłączyć?

Samo zaopatrzenie się w dekoder do sygnału DVB-T2 nie było zadaniem trudnym. To urządzenia powszechnie dostępne w wielu sklepach. Na zakup można uzyskać dofinansowanie. Co jednak zrobić po tym, jak już wyjmiemy zakupiony sprzęt z pudełka?

  • Najpierw należy podłączyć zakupiony tuner do gniazdka sieciowego – zasilanie jest niezbędne, ponieważ to sprzęt elektroniczny – tak samo jak telewizor, konsola albo router.
  • Kolejny krok to podłączenie dekodera do telewizora. W tym celu należy połączyć dwa urządzenia odpowiednim kablem. W przypadku wiekowych telewizorów, dekoder połączy się przez gniazdo scart. Zdecydowanie popularniejszym wyborem jest jednak standardowe gniazdo HDMI.
  • Trzeci krok to podłączenie do tunera anteny telewizyjnej za pomocą kabla antenowego.
  • Gdy wszystkie elementy są prawidłowo podłączone, należy włączyć telewizor i za pomocą pilota wybrać właściwe źródło sygnału, czyli to miejsce, gdzie podłączony jest tuner. Wtedy uruchomi się aplikacja odpowiedzialna za wyszukiwanie kanałów telewizyjnych. Po wyszukaniu dostępnych kanałów, można już oglądać telewizję.

Jak widać, proces nie jest bardzo skomplikowany. Zazwyczaj zajmie nie więcej niż kilka minut. Podobny, a nawet bardziej szczegółowy opis instalacji z uwzględnieniem konkretnego interfejsu można znaleźć także w polskojęzycznej instrukcji, dołączonej do każdego urządzenia. Nawet jeśli do tej pory za podłączenie urządzeń do TV byli odpowiedzialni technicy z zewnętrznej firmy, to w przypadku prostego dekodera nie ma się czego bać. Wszystko jest bardzo intuicyjne.

Dekoder DVB-T2 – na co uważać?

Dekodery DVB-T2 to raczej proste urządzenia – zarówno podłączenie, jak i konfiguracja przebiega podobnie w przypadku każdego modelu. Warto natomiast zachować czujność przy zakupach. Ceny dekoderów rożnych producentów są zróżnicowane. Dobrze jest jednak nie ulegać euforii i nie wybierać zawsze najtańszego urządzenia. Lepiej poświęcić chwilę, aby upewnić się, co dokładnie zawiera zestaw. Przede wszystkim należy mieć informację, czy w skład pudełka z dekoderem wchodzi też kabel HDMI. Jeśli nie, to dokupienie przewodu należy traktować jako dodatkowy koszt – często niemały.

Z zakupem i instalacją dekodera DVB-T2 wiele osób sobie poradzi bez problemu – można łatwo kupić tuner do telewizji naziemnej w MediaMarkt.

Wsparcia mogą potrzebować seniorzy – dobrze jest zatem zadbać o członków swoich rodzin mniej obytych w cyfrowym świecie i przejść cały proces wspólnie, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu. W końcu nikt nie lubi z dnia na dzień tracić dostępu do ulubionych kanałów, w dodatku nie do końca rozumiejąc, z jakiego powodu może dojść do takiej sytuacji.