Jak rozliczyć PIT niemiecki online?

Mężczyzna na laptopie rozlicza swój niemiecki PIT

Rozliczenia podatkowe są coroczną procedurą, dotyczącą każdej osoby, która podjęła legalną pracę zarobkową. Szczególnych trudności mogą przysparzać podatnikom kontakty z zagranicznymi urzędami skarbowymi, ponieważ systemy fiskalne w poszczególnych krajach różnią się znacząco. Dodatkową przeszkodą może także okazać się bariera językowa. Jeśli chcesz złożyć niemiecką deklarację podatkową, rozliczenie online przychodzi z pomocą.

PIT niemiecki – rozliczenie online jest możliwe?

Możliwość rozliczenia PIT-u drogą elektroniczną istnieje w Niemczech już od 1999 roku. Popularność tego rozwiązania rośnie ze względu na liczne korzyści, jakie niesie ze sobą takie udogodnienie. Składanie deklaracji podatkowych online gwarantuje nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo. Wrażliwe dane podatnika są właściwie chronione, więc nie ma obaw, że narazimy się na jakiekolwiek ryzyko. Wybór tej metody rozliczenia, to także oszczędność czasu – w kilka minut, w zaciszu swojego domu, podatnik ma możliwość załatwienia niezbędnych formalności. W ten sposób można liczyć także na szybszy termin zwrotu podatku, który zwykle wynosi w Niemczech około 3 miesięcy.

Wygenerowanie, a następnie wypełnienie deklaracji jest stosunkowo proste, czynności te może wykonać każda osoba, która obsługuje komputer w stopniu podstawowym, dlatego programy do rozliczania podatku online cieszą się powszechnym uznaniem.

Programy do rozliczenia podatku online – który wybrać?

Jakie są zalety programów podatkowych programów online? Niezależnie od tego, którą z oferowanych aplikacji wybierzesz, możesz być pewien, że będzie posiadać kilka atrakcyjnych cech, które dotąd zachęciły tysiące osób do wyboru tego kanału rozliczenia.

Oto dlaczego podatnicy wybierają programy online, zamiast osobiście udać się do urzędu:

  • nie wymagają one instalacji, a co tym idzie, nie musisz pobierać dodatkowych programów na swój komputer,
  • zapewniają łatwe wprowadzanie danych – nawet, jeśli się pomylisz, możesz bez konsekwencji zmienić treść w konkretnych polach; w przypadku papierowej deklaracji, w takiej sytuacji podatnik jest zmuszony do ponownego uzupełnienia całego wniosku,
  • posiadają funkcję automatycznego transferu danych, dlatego, jeżeli składałeś zeznanie podatkowe online w poprzednich latach, nie musisz ponownie wypełniać większości pól,
  • oferują listę kontrolną dokumentów podatkowych, na której możesz zaznaczyć posiadane i dowiedzieć się o brakujących dokumentach,
  • gwarantują poprawne złożenie wniosku, dzięki automatycznemu sprawdzaniu jego kompletności.

W przypadku Polaków, którzy są zobowiązani do rozliczenia podatku w Niemczech, kłopotliwą cechą tego typu programów może być fakt, że większość z nich występuje wyłącznie w języku niemieckim. Nawet w sytuacji nieznajomości języka, nie warto rezygnować z tego rozwiązania. Z pomocą przychodzą wówczas doradcy podatkowi, którzy zawodowo pomagają w wypełnianiu zobowiązań fiskalnych.

Rodzaje programów do elektronicznego rozliczania podatku

Kalkulator podatku

Strony www, które pojawiają się w wyszukiwarce pod nazwą „kalkulator podatku” pozwalają na wstępne oszacowanie, jakiej wysokości kwotę zwrotu otrzymasz po złożeniu deklaracji. Aby dokonać takich obliczeń, potrzebna jest elektroniczna wersja karty podatkowej (Elektronische Lohnsteuerbescheinigung). Po wprowadzeniu wymaganych informacji otrzymasz wiadomość z orientacyjną kwotą, jaka powinna zostać Ci zwrócona przez niemiecki urząd skarbowy.

Elster

Platforma Elster została stworzona przez państwo niemieckie, aby ułatwić podatnikom składanie wniosków poprzez możliwość wysłania ich drogą elektroniczną. Warto nadmienić, że system Elster przechowuje dane i hasła do logowania przez trzy lata od momentu założenia konta.

Elster jest dostępny wyłącznie w języku niemieckim, jednak warto z niego skorzystać za pośrednictwem biura podatkowego lub indywidualnego doradcy, którzy skutecznie pomagają pokonać przeszkody językowe podczas rozliczeń podatkowych.