Jak szybko sprawdzić stan techniczny auta przed zakupem?

Sprawdzanie stanu technicznego samochodu u mechanika

Zakup auta z rynku wtórnego stanowi duże wyzwanie, nie tylko ze względu na liczbę oraz różnorodność ofert, ale także na stan techniczny samochodu. Często wiedza na jego temat jest niepełna, ponieważ sprzedawcy starają się zaprezentować pojazd tak, aby wyglądał na nowszy, bardziej zadbany itp. Na szczęście są sposoby, które pozwalają chronić się przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców.

Formalna weryfikacja auta

Wstępem do oceny stanu technicznego samochodu, powinno być sprawdzenie jego statusu formalnego. Może to zrobić każda osoba dysponująca takimi danymi jak: numer rejestracyjny, numer VIN i data pierwszej rejestracji pojazdu. W wielu ogłoszeniach na portalach aukcyjnych są one dostępne, co pozwala ułatwić użytkownikowi wstępną ocenę. Wprowadzając je do internetowej bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów, możemy ustalić, czy dany samochód nie jest kradziony oraz stan drogomierza.

Sposób na sprawdzenie stanu technicznego

Kolejnym punktem jest diagnostyka stanu technicznego samochodu. Współczesne auta posiadają komputery pokładowe, które zbierają dane z poszczególnych układów i podzespołów samochodu. Ma to na celu ocenę, jak dalece poszczególne parametry różnią się od tych rekomendowanych przez producenta auta. Podpinając tester diagnostyczny pracownik serwisu, może odczytać kod błędu oraz ustalić jakie parametry zostały przekroczone i gdzie pojawia się problem w działaniu samochodu. Usługi z zakresu komputerowej diagnostyki pojazdu prowadzi Serwis Samochodowy Przemysław Wróbel.

Ta metoda doskonale sprawdza się w diagnozowaniu m.in. systemów odpowiadających za bezpieczeństwo użytkowania pojazdu, takich jak ABS, ESP i ASR czy stanu silnika. Można także z jej pomocą ocenić działanie klimatyzacji oraz wtryskiwaczy. Metoda ta jest niezwykle drobiazgowa i dokładna, co pozwala także na unikanie problemów i awarii, a także przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Po przejściu diagnostyki można otrzymać szczegółowy raport opisujący stan techniczny pojazdu.

Zalety diagnostyki komputerowej

Jednym z największych zalet tego rozwiązania jest szybkość. Tradycyjne poszukiwanie przyczyny usterki bez dostępu do nowoczesnych narzędzi mogłoby okazać się dłuższe oraz nieskuteczne. Czasami problemy techniczne w samochodzie mają więcej niż jedno źródło. Komputerowa diagnostyka aut pozwala na uproszczenie procesu znalezienia błędu, a następnie poświęcić czas tylko jego naprawie. Metoda jest także mniej szkodliwa dla pojazdu, nie wymaga jego demontażu, który również może prowadzić do wystąpienia problemów technicznych.