Jak ubrać się na bankiet firmowy? – stylizacja męska

Mężczyzna ubrany w elegancki garnitur na bankiet firmowy

Artykuł partnera.

Jeszcze jakiś czas temu bankiety mogły kojarzyć się z kulturą amerykańską lub filmem. Teraz jednak coraz częściej organizuje się je także w naszym kraju. W jaki sposób przygotować swoją stylizację, byśmy wyglądali z klasą?

Chociaż popularność bankietów rośnie, to nie są one tak powszechne, jak inne formy spotkań ze współpracownikami. Nie mniej jest to dobry sposób na podniesienie prestiżu firmy, umocnienie swojej pozycji na rynku i nawiązanie lepszych kontaktów z partnerami biznesowymi. Nic więc dziwnego, że w tę stronę podąża coraz więcej przedsiębiorców. Podczas bankietu musimy pamiętać, że pomimo tego, że z osobami z pracy widzimy się w innych niż zazwyczaj okolicznościach i formalnie jesteśmy po godzinach, to w dalszym ciągu reprezentujemy firmę. Powinniśmy więc tworzyć swoją stylizację bardzo starannie.

Stawiamy na klasykę

Bankiet firmowy jest wydarzeniem, podczas którego nie ma miejsca na modowe eksperymenty. Najpewniej wszyscy kojarzą Jamesa Bonda w jego klasycznych strojach wieczorowych. I właśnie w tym kierunku musimy podążać. Nie należy sięgać po rzucające się w oczy koszule albo wzorzyste garnitury. Poza tym nasze ubranie musi być wysokiej jakości. Nie możemy pozwolić sobie na to, by marynarka lub spodnie miały nieodpowiednią długość albo szerokość. Nasze ubranie ma być skrojone na miarę i podkreślać nasz profesjonalizm.

Co zakłada się na bankiet?

Zanim zaczniemy się szykować, spójrzmy na swoje zaproszenie. Bardzo możliwe, że są tam podstawowe informacje na temat obowiązującego dress code’u. W przypadku, kiedy w treści umieszczono sformułowanie „black tie” organizatorzy oczekują od nas, że przyjdziemy w smokingu. Jeśli natomiast informacji dotyczącej ubrania nie ma, a tak też bywa często, to musimy zastanowić się nad tym, jaki jest poziom formalności wydarzenia.

Jeżeli wybieramy się na oficjalny bankiet wieczorowym stylu, to do wyboru jest garnitur, smoking albo frak. Przy czym po frak sięga się najrzadziej. Jest najbardziej oficjalnym strojem i zaleca się go w sytuacji, gdy na zaproszeniu jest wzmianka o tym, że obowiązującym strojem jest „white tie”. Jedną z najbardziej uniwersalnych propozycji jest granatowy garnitur. W połączeniu z klasycznym krojem będzie pasować do zestawień odbywających się o różnej porze.

Przykładowe stylizacje

Na oficjalny i bardzo uroczysty bankiet zakładamy czarny smoking. Do tego czarna mucha, biała koszula i czarne obuwie typu oksford. Dopuszcza się smoking granatowy, jednak dodatki do stroju będą w dalszym ciągu czarne. Najczęściej podczas bankietu nie będzie się od nas wymagało pasa smokingowego, ale zamiast niego musimy założyć kamizelkę.

Kiedy stawiamy na wieczorowy garnitur, to powinien być w kolorze grafitowym, granatowym bądź czarnym. Do tego dobrej klasy koszula z długim rękawem, sprawdzi się koszula męska od Lancerto. Dobieramy do niej odpowiedni krawat i czarne buty. Garnitur ma być gładki i bez dodatkowych zdobień i lamówek. Nie możemy zapominać także o pasującym do garnituru skórzanym klasycznym pasku i ciemnych gładkich skarpetach.