Jak włożyć tusz do drukarki HP?

zamieszczanie w drukarce nowego tuszu

Artykuł sponsorowany.

Wymiana tuszu w drukarce nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani większych umiejętności. Wiąże się jednak z konkretną sekwencją czynności i kilkoma podstawowymi zasadami. Co ważne, wymiana tuszu przebiega podobnie niezależnie od tego, czy masz drukarkę, czy urządzenie wielofunkcyjne. Kiedy należy włożyć nowy tusz do drukarki HP i o czym należy wówczas pamiętać?

Kiedy konieczny jest nowy tusz?

Są dwie sytuacje, które wymagają uzupełnienia lub wymiany tuszu. Pierwsza ma miejsce, gdy drukarka poda komunikat o jego niskim poziomie. Nie warto zbyt długo bagatelizować tej informacji, nawet jeśli komunikat dotyczy tylko jednego koloru składowego CMYK, ponieważ brak któregokolwiek z nich sprawia, że wydruki będą złej jakości, aż ostatecznie staną się nieczytelne. Druga sytuacja, która wymaga nowego tuszu, spowodowana jest jego zaschnięciem i wynika z długiego nieużywania urządzenia. Nowsze modele mają funkcję automatycznego przypominania o konieczności użycia drukarki, aby zapobiec wyschnięciu tuszu. Przy starszych trzeba samemu o tym pamiętać.

Jak umieścić nowy tusz do drukarki HP?

Wkładanie tuszu do drukarki najlepiej opisać na przykładzie wielofunkcyjnego urządzenia firmy HP. Dlaczego? Po pierwsze, wymiana tuszu w urządzeniu wielofunkcyjnym wymaga wykonania oprócz czynności koniecznych przy normalnych drukarkach również dodatkowych działań. Drugim powodem jest powszechność urządzeń HP na rynku polskim.

Przygotowanie drukarki

Tusz w drukarce należy wymieniać przy włączonym urządzeniu. Najpierw otwórz przednią pokrywę, tak aby zapewnić sobie wygodny dostęp do wkładów atramentowych. Gdy pojemnik z tuszem zacznie się przesuwać, poczekaj, aż zatrzyma się i ucichnie. Następnie podnieś pokrywę odpowiedniego kartridża i wyjmij zużyty wkład.

Wkładanie pojemnika z tuszem

Wyjmij z opakowania kupiony tusz do drukarki HP. Zauważ, że do pojemnika przyklejona jest folia zabezpieczająca, zakończona kolorowym paskiem. Chwyć pojemnik tak, aby nie dotykać zaklejonej powierzchni i ostrożnie usuń folię. Uważaj przy tym, aby nie dotknąć miedzianych styków ani dysz atramentowych. Najmniejsze uszkodzenie tych elementów może spowodować zapchanie kartridża, problemy w dozowaniu atramentu albo zakłócenie połączenia elektrycznego, czyli poważne awarie urządzenia. Trzymając ostrożnie nowy wkład, włóż tusz w odpowiednie gniazdo. Zazwyczaj kartridż z kolorowym tuszem znajduje się po lewej stronie, a z czarnym po prawej. Nigdy nie wkładaj tuszu do nieodpowiedniego pojemnika. Wsuwaj pojemnik, aż usłyszysz dźwięk zatrzaśnięcia. Zamknij pokrywę pojemnika na tusz, a następnie kartridża. Na koniec zamknij pokrywę drukarki.

Wykonanie druku wyrównawczego

Po zamknięciu pokrywy drukarki wysuń podajnik papieru i umieść kilka kartek. Odczekaj chwilę. Zazwyczaj na tym etapie drukarki automatycznie uruchamiają druk wyrównawczy, który odpowiednio kalibruje drukowanie nowym tuszem, a co za tym idzie, zapewnia lepszą jakość druku. Każdy nowy tusz do drukarki HP wymaga wykonania druku wyrównawczego. Jeśli drukarka nie uruchomiła automatycznego druku, w panelu obsługi drukarki wybierz odpowiednią opcję i koniecznie zleć drukarce wykonanie tej czynności. W urządzeniach wielofunkcyjnych, aby dokończyć proces wymiany tuszu, należy jeszcze zeskanować wydrukowaną stronę.