Jak wybrać dostawcę Internetu dla firmy?

Dostawca internetu

Niezależnie od wielkości firmy, koniecznością po stronie właściciela jest zadbanie o bezproblemowy dostęp do Internetu. Sprawdźmy więc na co zwracać uwagę, wybierając najlepszego dostawcę usług.

Internet w firmie

Dla większości osób najważniejszą kwestią będzie oczywiście prędkość łącza, jednak o niej powiemy za chwilę. Istotniejsza okazuje się bowiem technologia, oferowana przez dostawcę – Internet ma niejedno imię i wybór niewłaściwego rozwiązania może spowodować, że łącze nie sprawdzi się w naszym przedsiębiorstwie. Jakie technologie mamy do dyspozycji?

  • Internet światłowodowy (FTTB) – to bez wątpienia najnowocześniejsza i najbardziej niezawodna technologia, która nie tylko zapewni nam największą prędkość pobierania i wysyłania danych, ale również ograniczy wszelkie zakłócenia do minimum.
  • Internet radiowy (radiolinia) – rozwiązanie idealne dla tych firm, które nie mogą korzystać z Internetu kablowego. Skorzystamy tu z dużego zasięgu, jednak nie możemy liczyć na zbyt duże prędkości i stabilność połączenia.
  • Internet LTE, czyli w uproszczeniu „mobilny”, który jest szybki i szeroko dostępny, jednak często występują w jego przypadku limity danych.
  • Sieć kablowa, która zapewnia szybki transfer danych i brak limitów, jednak jego dostępność jest ograniczona.

Istotne jest, aby Internet w firmie był stabilny i wolny od jakichkolwiek problemów, związanych np. z zasięgiem – warto więc postawić na światłowód, LTE albo sieć kablową.

Stała prędkość łącza i limit danych

Dostawcy Internetu prześcigają się w prędkościach łączy, co jest oczywiście korzystne dla właścicieli firm. Małe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z prędkości 100-200 Mb/s, jednak właściciele tych największych, w których zatrudniona jest duża liczba pracowników powinni zadbać o szybszy Internet w firmie. Tutaj pomocną dłoń podadzą dostawcy, którzy oferują prędkości rzędu 500 Mb/s, a nawet 1 Gb/s!

Zwracajmy również uwagę na to, aby firma, z której usług korzystamy, nie nałożyła na nas limitu danych – wtedy po przekroczeniu konkretnej ilości pobranych danych Internet może drastycznie zwolnić albo całkowicie przestać działać.

Systemy zabezpieczeń

Najlepsi dostawcy Internetu zapewnią swoim klientom odpowiednie zabezpieczenia przed wirusami oraz szkodliwym oprogramowaniem. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy mamy dostęp np. do specjalnych pakietów bezpieczeństwa instalowanych na kilku urządzeniach – za dodatkową, niewielką opłatą, a nawet w cenie usługi.

Dodatkowe usługi

Internet dla firm to często wiele dodatkowych, interesujących usług, z których warto skorzystać. Mowa tutaj np. o oprogramowaniu biurowym, aplikacjach umożliwiających skuteczniejszą komunikację biznesową czy pakiety bezpieczeństwa. Każda taka dodatkowa usługa, znajdująca się w cenie Internetu, to wartość dodana i plus dla dostawcy – zwracajmy więc na to uwagę.