Jak wybrać najlepszą lokatę krótkoterminową?

Wykres na tablecie

Utrzymujące się od kilku lat niskie stopy procentowe nie zachęcają do oszczędzania na lokatach. Mimo tego tę formę gromadzenia środków wybierają nie tylko klienci indywidualni, ale również klienci biznesowi. Jesteś przedsiębiorcą i chcesz bezpiecznie ulokować nadwyżkę kapitału? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty krótkoterminowej.

Lokaty krótkoterminowe cieszą się dużą popularnością wśród osób prowadzących firmę. Wybierają je głównie ci, którzy nie chcą „zamrażać” pieniędzy na długi okres z uwagi na planowane w najbliższym czasie inwestycje. To jednak nie jedyny argument – dobrze wybrana lokata pozwoli na wypracowanie wysokiego zysku. Tym samym przyczyni się do powiększenia kapitału.

Lokaty krótkoterminowe – liczy się nie tylko oprocentowanie

Wyboru lokat krótkoterminowych nie należy uzależniać wyłącznie od wysokości proponowanego przez bank oprocentowania. Chociaż parametr ten odgrywa znaczącą rolę, istnieje jeszcze wiele innych czynników mogących decydować o przewadze jednej opcji nad drugą.

  • Oprocentowanie

Oprocentowanie przekłada się bezpośrednio na wysokość wypracowanych odsetek. Im jest ono większe, tym wyższy zysk.

Dla przedsiębiorców ciekawą opcją mogą okazać się lokaty krótkoterminowe typu overnight. Tego typu produkty charakteryzują się tym, że pieniądze „pracują” wyłącznie nocą. Oprocentowanie uzależnione jest w tym przypadku od tzw. Stawki POLONIA (jej wysokość aktualizowana jest każdego dnia).

Przykład. Lokata Krótkoterminowa typu overnight dostępna w ofercie Toyota Banku uzależnia wysokość oprocentowania od kwoty depozytu. Lokując kwotę powyżej 500 000 zł, oprocentowanie wynosi: Stawka POLONIA x 0,6.

  • Częstotliwość kapitalizacji odsetek

Dwie lokaty o identycznych warunkach, ale różniące się częstotliwością kapitalizacji odsetek, będą dawały różne zyski. W przypadku miesięcznej lub dziennej kapitalizacji będzie działał mechanizm procenta składanego, w efekcie czego wypracowany zysk będzie wyższy w porównaniu do zysku z lokaty z kapitalizacją na koniec okresu.

Jeżeli przedsiębiorca chce skorzystać z mechanizmu procenta składanego, powinien wybrać lokaty krótkoterminowe z miesięczną kapitalizacja odsetek albo lokaty overnight, w których kapitalizacja dokonywana jest codziennie.

  • Minimalna/maksymalna kwota depozytu

Im większa kwota depozytu, tym wyższe wypracowane odsetki. Dlatego zwróć uwagę, jak wysoki może być maksymalny kapitał. Niektóre banki nakładają bowiem limity, w efekcie czego zysk z lokaty jest ograniczony.

Wybór lokaty krótkoterminowej powinien być dokładnie przemyślany. Jeżeli zależy Ci na wysokich zyskach, przeanalizuj opłacalność standardowej lokaty oraz atrakcyjność lokaty typu overnight.