Jak wybrać najlepszy abonament telefoniczny?

Mężczyzna rozmawia przez telefon mając abonament telefonicznych

Twoja obecna umowa abonamentowa się kończy? A może kupujesz telefon dziecku i szukasz atrakcyjnych ofert? W takim razie ten tekst jest dla Ciebie. Przeczytaj i dowiedz się, na jakie szczegóły zwracać uwagę, by nie przepłacić i wybrać jak najlepszy abonament telefoniczny

Twoje możliwości finansowe

Cena, jaką przychodzi płacić co miesiąc użytkownikowi telefonu, jest pierwszym czynnikiem, na który zwraca się uwagę. Każdy posiadacz numeru ma swoje oczekiwania i ograniczenia. Dlatego przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę opłaca się dokładnie zapoznać z dostępnymi pakietami i zgromadzone tam dane odnieść bezpośrednio do swoich możliwości. Dzięki temu zobaczysz, na co w danym zakresie możesz liczyć i ewentualnie zrewidujesz swoje nastawienie. W niektórych sytuacjach, chcąc korzystać z telefonu w sposób komfortowy, warto zapłacić kilka złotych więcej, ale cieszyć się ofertą perfekcyjnie dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Aktualne propozycje telekomów znajdziesz i porównasz w serwisie https://komorkomat.pl/abonament/.

Cena a zakres dostępnych usług

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał zawartych w pierwszym akapicie wskazówek, warto wiedzieć, na jakie aspekty zwracać uwagę. Przeglądając oferty operatorów, zauważysz, że w większości eksponowane są te same informacje, co ułatwi Ci porównywanie ofert. Podstawowe parametry to liczba minut w danym pakiecie oraz przysługująca w jego ramach liczba SMS-ów i MMS-ów. To informacje ważne przede wszystkim dla osób, które często rozmawiają przez telefon lub komunikują się za pomocą wiadomości tekstowych. Większość operatorów oferuje obecnie jednak nielimitowany czas na połączenia i wiadomości do wszystkich sieci.

W dobie Internetu i portali społecznościowych dla mnóstwa osób młodych i w średnim wieku najważniejszym elementem oferty abonamentowej jest wysokość transferu danych. W głównej mierze to liczba oferowanych klientowi GB determinuje ostateczną cenę. Przykładowo, w Plusie za nielimitowane rozmowy i wiadomości oraz 120 GB trzeba zapłacić 85 zł miesięcznie. Na cenę wpływają także modne w ostatnich latach usługi dodatkowe. W rozpatrywanym przypadku jest to roczny dostęp do aplikacji Tidal. Inni operatorzy oferują możliwość korzystania z serwisów Netflix, HBO Go czy Player. Dla porównania, miesięczna oferta Mobile Vikings za 25 zł obejmuje nielimitowane rozmowy, SMS-y, MMS-y i 25 GB bez wliczania w to transferu zużytego na social media.

Abonament z nowym telefonem. Opłaca się?

Wielu operatorów przy podpisywaniu umowy abonamentowej umożliwia zakup nowego telefonu. Zazwyczaj klient dopłaca na początku pewną część sumy. Resztę wlicza się w abonament, co sprawia, że staje się on większy. Czy warto decydować się na to rozwiązanie? Na pewno opłaca się to rozważyć. W tym celu należy obliczyć całkowity koszt telefonu zakupionego w ramach abonamentu, a następnie porównać kwotę z cenami na rynku. Często okazuje się, że bardziej opłacalne jest dokupienie telefonu osobno, ale występują i wyjątki od tej reguły, więc zawsze polecamy zagłębić się w szczegóły indywidualnie przygotowanej oferty.

Długość umowy

Standardowo umowy podpisuje się na rok lub dwa lata. Operatorzy oferują także możliwość związania się umową na dłuższy czas, lecz czy warto się na to decydować? Wydaje się, że z uwagi na dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe lepiej jest zawrzeć krótkoterminowe zobowiązanie, aby w razie pojawienia się atrakcyjniejszych ofert móc stosunkowo szybko przejść do innej sieci czy ponownie związać się z tym samym operatorem, ale na korzystniejszych warunkach.