Jak wybrać najlepszy internet?

Surfowanie w internecie

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym musi wybrać dostawcę internetu. Jakimi przesłankami się kierować, aby oferta, na którą się zdecydowaliśmy, spełniała nasze oczekiwania? Czym powinien cechować się najlepszy internet na użytek własny? Wbrew pozorom nie jest to tak obszerne zagadnienie, jakby mogło się wydawać, i da się je streścić w kilku punktach. Warto o nich pamiętać, gdy będzie się przeglądać oferty operatorów.

Najlepszy internet – jak go znaleźć?

Pierwszą rzeczą, jaką musimy ustalić, jest zastosowanie, ponieważ wpływa ono na potrzebną nam szybkość transferu danych. Jeśli będziemy używać internetu do przeglądania ulubionych stron, sieci społecznościowych czy oglądania klipów na YouTube, nie będzie nam potrzebna tak duża przepustowość, jak w przypadku miłośników gier sieciowych. Do takich prostych czynności spokojnie wystarczy prędkość łącza pozwalająca na pobieranie danych z sieci z szybkością 100-300 Mb/s. Gdy planujemy intensywne korzystanie z sieci, jak w przypadku wspomnianych gier MMO, im większa szybkość pobierania i wysyłania danych – tym lepiej.

Druga rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to dostarczany abonentowi sprzęt, czyli router. Warto sprawdzić, ile anten będzie mieć to urządzenie (im więcej, tym mocniejszy sygnał bezprzewodowy), a także jakie możliwości praktyczne oferuje. Nie chodzi tu o samo połączenie, ale dodatki; na przykład lepsze modele routerów mają wbudowaną zaporę przeciwko wirusom (firewall), moduł kontroli rodzicielskiej czy zaawansowane opcje konfiguracyjne.

Cena ma znaczenie!

Kolejnym czynnikiem do porównania jest cena oraz to, co obejmuje. Jeśli otrzymuje się internet w pakiecie wraz z telewizją oraz abonamentem telefonicznym, cena będzie prawdopodobnie całkowicie inna niż podczas podpisywania umowy abonamentowej na samo łącze internetowe. Tutaj z pomocą mogą przyjść różne porównywarki ofert dostawców, dzięki którym można w przejrzysty sposób poznać wady i zalety różnych rozwiązań oraz zapoznać się z tymi najkorzystniejszymi. Co dość istotne – takie porównywarki są aktualizowane na bieżąco, więc zawsze zobaczymy na nich porównanie aktualnych ofert. W ten sposób można znaleźć najlepszy internet pod względem kosztów!