Jak wybrać rachunek oszczędnościowy i na co warto zwrócić uwagę?

Chronienie swoich oszczędnościi założenie rachunku ozczędnościowego

Artykuł partnera.

Rachunek oszczędnościowy to produkt bankowy, który cieszy się coraz większą popularnością wśród osób nastawionych na oszczędzanie pieniędzy na określony cel. Przed wyborem konkretnej oferty powinniśmy dokonać dokładnej analizy tego typu rachunków dostępnych na rynku, by móc w pełni cieszyć się jego zaletami.

Konto oszczędnościowe – czym się charakteryzuje i jakie ma zalety?

Konto oszczędnościowe to produkt bankowy, który stanowi połączenie klasycznego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego oraz lokaty, czyli pozwala na zyskanie dodatkowych środków, wykorzystując do tego zgromadzone oszczędności. Od samej lokaty różni się ono jednak tym, że znajdujące się na nim środki możemy w każdym momencie przelać na inne konto lub też uzupełnić o dodatkową kwotę. W przypadku korzystania z konta oszczędnościowego nie zamrażamy zatem naszych środków na ustalony okres i możemy z nich korzystać bez utraty oprocentowania. Każda złotówka zgromadzona na takim rachunku oszczędnościowym pracuje bowiem na siebie, a efekty naszego oszczędzania widzimy zwykle na koniec okresu rozliczeniowego (najczęściej 1 miesiąca), kiedy to bank dokonuje kapitalizacji odsetek. Atutem konta oszczędnościowego jest również to, że jego oprocentowanie jest często zbliżone do tego, które możemy osiągnąć na lokacie.

Rachunek oszczędnościowy – jak wybrać?

Wybór rachunku oszczędnościowego powinien być poprzedzony sprawdzeniem bieżących ofert poszczególnych banków działających na polskim rynku. Dzięki temu dobierzemy taką ofertę, która będzie w danym momencie najbardziej odpowiadał naszym oczekiwaniom.

Na samym początku musimy zwrócić uwagę na oprocentowanie takiego rachunku. Jest ono powiązanie z bieżącymi stopami procentowymi publikowanymi przez Narodowy Bank Polski oraz z aktualnym poziomem inflacji. Im te oba wskaźniki są wyższe, tym możemy osiągnąć większe zyski z naszych oszczędności. Poszczególne oferty banków mogą się jednak między sobą sporo różnić, dlatego przed wyborem takiego rachunku warto przeanalizować kilka różnych ofert.

Naszą uwagę powinniśmy zwrócić także na kwestie wypłat i przelewów. Analizując konkretną ofertę, warto sprawdzić, jak często możemy dokonywać z danego rachunku oszczędnościowego wypłaty środków bez ponoszenia dodatkowych opłat. Zwykle bowiem tylko jedna wypłata w miesiącu nie jest objęta prowizją dla banku. Równie istotne jest jednak to, ile obecnie kosztuje dokonywanie przelewów z oraz na konto oszczędnościowe i czy w takim przypadku nie będziemy tracić odsetek. W tym przypadku korzystną ofertę ma np. Santander Consumer Bank – bank od kredytów, w którym możemy dokonywać dowolnej ilości przelewów bez dodatkowych opłat i nie utracimy w tym przypadku zgromadzonych w ciągu okresu rozliczeniowego odsetek.

W obliczu zmian związanych z rozwojem bankowości internetowej istotną kwestią jest również sposób założenia rachunku oszczędnościowego. Obecnie duża część banków oferuje możliwość uruchomienia takiego rachunku całkowicie online, o dowolnej porze dnia. Wśród nich znajduje się także Santander Consumer Bank, gdzie cały proces opiera się o formularz elektroniczny online, w którym wypełniamy określone dane osobowe i kontaktowe oraz załączamy niezbędne dokumenty w formie elektronicznej (jak np. skan dowodu osobistego). Pozwala to na oszczędność czasu i szybsze uruchomienie rachunku oszczędnościowego niż w przypadku osobistej wizyty w oddziale banku.

Ranking kont oszczędnościowych – narzędzie pomocne w wyborze najlepszej oferty

Jaki rachunek oszczędnościowy wybrać? W wyborze dopasowanego do naszych potrzeb produktu bankowego pomocny będzie ranking rachunków oszczędnościowych dostępny w internecie. Stanowi on szczegółowe zestawienie ofert tego typu rachunków, pozwalające na szybkie porównanie bieżących ofert konkretnych banków. Taki ranking ulega stałym aktualizacjom, by możliwe było wybranie rachunku oszczędnościowego, który w danym momencie będzie miał najlepsze warunki.

Źródła:

  1. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-warto-zakladac-konto-oszczednosciowe
  2. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/najlepsze-konta-oszczednosciowe-gdzie-zalozyc-wady-i-zalety/1v92jwl
  3. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/jakie-konto-oszczednosciowe-wybrac-ranking-rachunkow-w-sieci/9c0kq8r