Jak wygląda tomografia u psa i kota?

Kot i pies

Poniższy artykuł dotyczyć będzie całości zagadnienia wykonywania tomografii u psów i kotów. Znajdziemy w nim odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają właściciele psów i kotów na temat tego badania.

Czym jest tomografia komputerowa i kiedy jest zalecana?

Tomografia komputerowa jest tzw. badaniem obrazowym. Badanie to na stałe zagościło w weterynarii. Tomografia pozwala na pokazanie różnych części ciała na ekranie komputera poprzez wykorzystanie promieni rentgena. W celu rozszerzenia tematu warto zajrzeć na stronę www.vetpassion.pl .

Jest to jednak badanie dużo dokładniejsze niż zwykły rentgen lub USG. Pozwala ono uzyskać przekroje narządów oraz ich obraz w 3D. Urządzenie, dzięki któremu wykonuje się tomografię nazywamy tomografem.

Tomografię wykonuje wykwalifikowany lekarz weterynarii, jeśli ma ku temu przesłanki. Badanie to stosuje się zarówno u psów i kotów po ciężkich urazach zewnętrznych, żeby wykluczyć uszkodzenia organów wewnętrznych, ale także m. in w celu wykrycia chorób układu naczyniowego, zaburzeń rozwojowych, guzów, krwiaków, zwapnień, zmian w obrębie jamy brzusznej czy mózgu. Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.vetpassion.pl/tomografia-psa-i-kota/.

Badanie tomografem może wykonać każdy lekarz weterynarii, jednak opisać je może tylko radiolog. Pies i kot musi być odpowiednio przygotowany do badania. Najważniejsze jest, żeby zwierzę spało, gdyż nie może wykonać żadnego ruchu podczas badania. W tym celu podaje się zwierzętom narkozę.

Szerzej o roli tomografii komputerowej w weterynarii

Rola tomografii w weterynarii jest bardzo ważna, gdyż stanowi pewne i dokładne źródło informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Najczęściej wykonuje się tomografię głowy, jamy brzusznej i klatki piersiowej.

Tomografię stosuje się również w celu rozszerzenia diagnostyki oraz jako alternatywę RTG. Badanie to jest bardzo pomocne przed wszelkimi operacjami, gdyż można określić zasięg zmian np: wielkość guza.

Tomografię stosuje się również w diagnostyce podczas różnych stanów zapalnych, chorobach dotykających układu chłonnego, uszkodzeniach mózgu czy innych narządów wewnętrznych takich jak wątroba, śledziona, płuca, trzustka czy w diagnostyce różnych nieprawidłowości w układzie pokarmowym.

Przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej u psów i kotów

Głównym przeciwwskazaniem do wykonywania tomografii u zwierząt są wątpliwości co do podania sedacji. Drugim powodem, który może być przeciwwskazaniem do wykonania tomografii jest istniejąca konieczność podania czasem dożylnie kontrastu.

Zdarzają się pacjenci geriatryczni, dla których narkoza mogłaby być śmiertelna, a także pacjenci z różnymi chorobami w zaawansowanym stadium, u których należy najpierw dążyć do regulacji stanu zdrowia.

Ponadto badania tomografem komputerowym nie powinno się wykonywać u ciężarnych zwierząt, gdyż wiązki promieniowania negatywnie wpływają na płody. Ponadto w ciąży narkoza nie jest korzystna.

Przeciwwskazaniem mogą być także uczulenia na jod, kontrast, rozedma płuc lub drgawki pochodzące ze zmian w obrębie mózgu.

Przygotowanie pacjenta do tomografii komputerowej

Pierwszą rzeczą, którą musi wykonać lekarz weterynarii, aby przygotować pacjenta na badanie tomografem jest wykonanie kompletu innych badań i testów diagnostycznych, które mają na celu ocenę choroby.

Następnie weterynarz powinien przeprowadzić kwalifikację do poddania pacjenta w narkozie. Ponadto ważnym jest, aby lekarz uczulił właściciela zwierzęcia na fakt, że najlepszą opcją jest, aby zwierzak był na czczo.

Lekarz prowadzący dane zwierze w większości przypadków sam wystawia skierowanie na badanie tomografem, opisując powód zlecenia i opis choroby. Weterynarz analizuje wszystkie za i przeciw, a następnie podejmuje decyzję o przeprowadzeniu badania.