Jak zabezpieczyć wierzytelność? Podpowiadamy

Przemyślane zarządzanie wierzytelnościami pomaga firmom utrzymać płynność finansową, unikać zatorów płatniczych i wysokich kosztów windykacji. W artykule wyjaśnimy, czym są wierzytelności. Podpowiemy również, jak skutecznie je zabezpieczyć.

Wierzytelność jest prawem majątkowym, z którego wynika uprawnienie wierzyciela do otrzymania świadczenia od dłużnika. Mówiąc prościej, jest to prawo wierzyciela do żądania uregulowania zobowiązania przez płatnika, kontrahenta, pożyczkobiorcę etc.

Wierzytelność może przybierać charakter:

  • niewymagalny, jeśli termin spłaty zobowiązania (np. pożyczki) jeszcze nie minął;
  • wymagalny, jeśli termin spłaty zobowiązania został przekroczony.

Regulacje wierzytelności określają zapisy trzeciej księgi Kodeksu Cywilnego.

Przemyślane zarządzanie wierzytelnościami – dlaczego jest tak ważne?

Zarządzanie wierzytelnościami określane także jako kontrola należności jest jednym z niezbędnych elementów utrzymania płynności finansowej w firmie. Wdrażając w życie sprawdzoną strategię, zachowasz kontrolę nad płatnościami, znacząco zmniejszysz ryzyko opóźnień ze strony kontrahentów i utrzymasz ugruntowaną, stabilną pozycję na runku. Takie działania są więc najlepszym przejawem odpowiedzialności i troski o własny biznes.

Jak skutecznie zarządzać wierzytelnościami?

Podstawowym elementem skutecznego zarządzaniami wierzytelnościami powinny być działania prewencyjne. Dlaczego? Prewencja to najlepszy sposób na to, aby „dmuchać na zimne”, nie dopuszczając do powstania wymagalnych wierzytelności. Dzięki takim działaniom skutecznie zmotywujesz aktualnych partnerów biznesowych do terminowych płatności, zmniejszysz ryzyko przestojów płatniczych i unikniesz kosztownej windykacji. Dzięki prewencji możesz również uniknąć współpracy z nierzetelnym partnerem biznesowym lub bankrutem. Wystarczy, że będziesz weryfikował swoich kontrahentów w biznesie. Od czego zacząć?

Jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia w samodzielnym zabezpieczaniu wierzytelności, twoje działania mogą przynieść zdecydowanie więcej szkody niż pożytku – osłabić relacje z kontrahentami, pogorszyć wizerunek firmy, a nawet… wydłużyć zastoje płatnicze. Właśnie dlatego pierwszym krokiem do rozpoczęcia procesu zarządzania wierzytelnościami powinno być znalezienie sprawdzonego, kompetentnego partnera. A takim z pewnością okaże się BIG InfoMonitor.

Zarządzanie wierzytelnościami z BIG InfoMonitor

BIG InfoMonitor to Biuro Informacji Gospodarczej będące częścią Grupy BIK. Instytucja gromadzi i przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm (informacje negatywne) oraz informacje o zobowiązaniach płaconych w terminie (informacje pozytywne). Aby wesprzeć przedsiębiorców, udostępnia także nowoczesne (i łatwe w obsłudze) narzędzia do zarządzania wierzytelnościami.

Dzięki nim:

  • Prześwietlisz potencjalnych kontrahentów przed rozpoczęciem współpracy. Jeśli któryś z nich jest dłużnikiem, np. wobec kogoś z twojej branży, dowiesz się o tym jeszcze przed podpisaniem umowy (jeśli został wpisany do BIG). Mając tego świadomość, będziesz mógł w porę zrezygnować ze współpracy lub wprowadzić do umowy zapisy, które cię ochronią.
  • Będziesz mógł na bieżąco monitorować kontrahentów, z którymi współpracujesz. Dzięki usłudze monitorowania otrzymasz powiadomienie mailowe, jeśli pojawi się pozytywny lub negatywny wpis w rejestrze BIG o wskazanej przez ciebie firmie. Będziesz miał więc informację o dłużnikach maksymalnie szybko i ochronisz swój biznes jeszcze skuteczniej.
  • Zmotywujesz kontrahentów do terminowych płatności poprzez umieszczenie na fakturach i rachunkach pieczęci ostrzegawczej. Pieczęć ostrzegawcza informująca o współpracy z BIG InfoMonitor to sprytne narzędzie, które w prosty, lecz dosadny sposób podkreśli, że profesjonalnie podchodzisz do zarządzania należnościami i współpracujesz z Biurem Informacji Gospodarczej. A w razie braku płatności dłużnik ryzykuje, że będzie wpisany do Rejestru Dłużników prowadzonego przez wiodące Biuro Informacji Gospodarczej.

Jeśli wykupisz abonament BIG, wszystkie powyższe usługi będą dla ciebie dostępne już od 149 zł netto. Biorąc pod uwagę ogrom korzyści, jakie możesz osiągnąć dzięki narzędziom BIG, taka inwestycja zwróci się zdecydowanie szybciej, niż myślisz.