Jak zacząć korzystać z gazu w firmie?

Zamonatowana instalacja gazowa w firmie

Artykuł partnera.

W ostatnich latach rośnie świadomość polskiego społeczeństwa w zakresie ekologicznych źródeł energii. Przekłada się to również na fakt, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na przyłączenie swojej firmy do infrastruktury gazowej. W ten sposób wzrasta bezpieczeństwo energetyczne przedsiębiorstwa, można ograniczyć koszty bieżącej działalności, a także stworzyć firmę bardziej przyjazną środowisku. Jak zacząć korzystać z gazu w firmie?

Określ swoje zapotrzebowanie

Decydując się na przyłączenie firmy do sieci gazowej, jednym z pierwszych kroków jest określenie zapotrzebowania. W tym celu warto przejrzeć dokumenty i sprawdzić historyczne zużycie energetyczne w firmie, a także dokonać obliczeń, które pozwolą oszacować zapotrzebowanie na błękitne paliwo. Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją działalność, to warto przygotować wiarygodną prognozę w tym zakresie. Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, dzięki czemu analiza będzie trafiona, a koszty przyłączenia i eksploatacji gazu zoptymalizowane. Doradztwo w tym zakresie często prowadzą sprzedawcy, w tym m.in. z firmy EWE.

Jakich jeszcze informacji może potrzebować sprzedawca gazu dla Twojej firmy?

Jeśli wiemy, ile gazu potrzebujemy, to możemy zacząć szukać konkretnego sprzedawcy. Im więcej informacji mu podamy, tym lepiej. Już na etapie wysyłania zapytania ofertowego warto uwzględnić takie aspekty jak: posiadana taryfa (jeżeli już korzystamy z gazu), moc umowna, preferowana liczba przyłączy i ich miejsce (to punkty odbioru gazu w firmie), a także historyczne lub prognozowane zużycie paliwa. Dzięki temu otrzymane oferty cenowe będą bardziej dopasowane do naszych potrzeb. W tym miejscu trzeba podkreślić, że dostarczanie i sprzedaż gazu to dwie usługi i może, ale nie musi wykonywać ich jedna firma. Jako właściciel firmy na zasadach rynkowych możesz dokonać tylko wyboru sprzedawcy. Z kolei dostawca (Operator Sieci Dystrybucyjnej), to podmiot, który zarządza infrastrukturą – w tym jej rozbudową oraz odpowiada za fizyczne dostawy paliwa. Warto o tym pamiętać, gdy sieć jest nieco oddalona od naszej lokalizacji.

Zbierz ofertę sprzedawców gazu z rynku

Kolejnym z kroków powinno być zebranie ofert od wybranych sprzedawców na rynku polskim. Gaz dla firmy w Polsce może sprzedawać wiele firm, każda z nich musi jednak posiadać stosowne pozwolenia. Ich oferta może różnić się cenowo, co przy znacznym użyciu w przedsiębiorstwie może przekładać się na duże różnice na fakturze. Gaz dla firm należy wybierać rozważnie, biorąc pod uwagę jego koszty, szczegółowe warunki umowy oraz renomę danego partnera biznesowego. Godnym polecenia sprzedawcą jest bez wątpienia firma EWE.

Przyłączenie gazu dla firm

Po określeniu wszystkich parametrów współpracy można przejść do procesu przyłączenia gazu w firmie. Dlaczego warto działać w takiej kolejności? Bo z reguły nie mamy wyjścia i w danej lokalizacji będziemy mogli skorzystać z infrastruktury jednego dostawcy. Co jednak warte podkreślenia, w tym zakresie firma EWE pomoże klientowi w zaprojektowaniu i wykonaniu instalacji zewnętrznej w formie przyłącza, a także uzyskaniu wymaganych pozwoleń. Niestety proces ten może potrwać nawet 6-7 miesięcy, dlatego przedsiębiorcy powinni uwzględnić taki zapas w swoim harmonogramie.

Gaz ziemny – wykorzystanie w firmie

Dlaczego w polskich firmach używany jest gaz ziemny? Wykorzystanie tego surowca może być bardzo szerokie, choć najczęściej służy on do zapewniania ciepła w instalacjach przemysłowych. Gaz dla biznesu jest paliwem, dzięki któremu firma może normalnie funkcjonować i dotyczy to każdego sektora. Kotłownia na gaz to bardzo wygodne rozwiązanie, które minimalizuje koszty serwisu oraz obsługi systemu grzewczego w firmie. Kolejnym jej atutem jest to, że gaz ziemny to ekologiczne źródło energii. Właśnie dlatego warto zacząć korzystać z gazu w firmie.

Szukając optymalizacji kosztów w prowadzonej firmie oraz unowocześniając swoją działalność, warto pomyśleć o przyłączeniu gazu jako sprawdzonego surowca energetycznego. W tym celu należy przeprowadzić dobry rekonesans rynku, a także przejść przez procedurę przyłączenia do infrastruktury gazowej. Co ważne, każdy z przedsiębiorców ma prawo wyboru sprzedawcy gazu, co jest bardzo ważne z punktu widzenia kosztów użytkowania.