Jak żyć z kredytem hipotecznym

Fioletowy dzbanek jagód

Kredyt hipoteczny potrafi wpędzić człowieka w pętlę niepowodzenia i braku perspektyw. Analizując stres człowieka, najczęstszą jego przyczyną jest… brak wiedzy. Bo jeśli wiedziałbyś co będzie z Tobą za 10 lat, to byś się nie martwił tak tym teraz, tylko działał. Wyeliminowanie stresu to degradacja uczucia niepewności. Jak pomóc sobie samemu?

Bezpieczeństwo

W każdym z nas brak zaspokojenia potrzeb wywołuje dyskomfort. Wielu martwi się nie tylko teraźniejszością, ale też na „zaś”. Tu kredyt wzięty na 30 lat trzeba spłacić, tu kolejne dziecko w drodze, a w pracy szykują się zwolnienia. Jak sobie z tym poradzić?

Wczoraj myśl o jutrze

Chcąc żyć na poziomie emocjonalnym musisz mieć gdzie mieszkać, co jeść i właściwie spędzać czas. Duża część społeczeństwa licząc na łut powodzenia, na kredytach buduje swoje życie. Po prostu nie liczą się z „niespodziankami”, które pojawić się mogą na rynku –  przykład z rzeczywistości: „frankowicze”. Dlatego, jeśli nie posiadasz połowy kwoty na dany dom, to znajdź sobie tańszy. Szybciej kredyt będzie spłacony, a Ty dłużej pocieszysz się „wolnym” życiem.

Mądry po szkodzie

Jeśli jednak ciąży na nas obowiązek spłaty, jest kilka możliwości, aby z niego wybrnąć. Najbardziej radykalny to upadłość konsumencka. Są też inne wyjścia, aby zmniejszyć stres, mając wymarzony dom z ogrodem, kupiony na kredyt.

Jak wykorzystać potencjał domu z ogrodem

Kwiaty i ludzie Kolejna rata to nie jest powód aby skakać sobie do gardeł. Częstotliwość kłótni o pieniądze w rodzinach z kredytami jest zatrważająca. Zamiast się obrażać, lepiej wyjść i popracować w ogrodzie. Praca z roślinami jest w polskiej tożsamości kojarzona z czymś gorszym. W kulturze japońskiej i chińskiej ogród jest sztuką. To od ciebie zależy, który pogląd wybierzesz.

Korzyści z uprawy ogrodu

Pięknie skoszony trawnik, okolony rabatą z iglaków jest średnio produktywny. Zawsze możesz to zmienić. Koło niskich iglastych drzewek posadź borówki amerykańskie. Mają podobne wymagania, a przy okazji produkują owoce. Z pięciu, kilkuletnich krzaków można jeść jagody przez całe lato. Przelicz ile zaoszczędzisz na tych owocach.

Produktywne rabaty

Ogrodnictwo to sztuka, rolnictwo to rzemiosło. Dlatego poświęcenie czasu na naukę życia blisko natury jest z korzyścią dla nas samych, a także dla naszego budżetu domowego. Na rabatach mogą z powodzeniem rosnąć warzywa. Wybierajmy te, które najczęściej spożywamy. Jest bardzo dużo blogów, grup na Facebooku i for ogrodniczych, gdzie znajdziemy wiele wiedzy na temat uprawy poszczególnych gatunków.

Patrząc z boku

Grządka z warzywamiTak radykalnie patrząc, możemy dojść do wniosku, że praca w ogrodzie da nam tylko brud za paznokciami, więcej zmartwień i porażek niż dotąd. Ziemię z rąk można zmyć pod bieżącą wodą, ale tego co się nauczymy, nikt nam nie odbierze.

Czego nas nauczy ogród?

Ogród to nie tylko warzywa bez oprysków, które możemy spożytkować w kuchni:

 • doświadczony ogrodnik potrafi na kilku arach wyhodować tyle jedzenia, że zaspokoi ono potrzeby niewielkiej rodziny;
 • umiejętność uprawy roślin daje nam wysokiej jakości pożywienie;
 • wydamy mniej na jedzenie;
 • spędzimy więcej czasu na świeżym powietrzu;
 • aktywność fizyczna rozluźnia mięśnie, dotlenia płuca, mózg i inne narządy;
 • powodzenie w uprawie buduje nasze poczucie wartości, wzbogaca w kolejne umiejętności;
 • obserwacje przyrody rozwijają niektóre z naszych umiejętności;
 • uprawa roślin uczy systematyczności, odpowiedzialności, zapobiegania i cierpliwości w oczekiwaniu na zyski;
 • przebywanie w ogrodzie to zabawa dla całej rodziny – dzieci chętnie będą podlewać grządki, zjadać strąki groszku czy zrywać fasolkę szparagową, a nawet ją siać;
 • zajęcie w ogrodzie daje nam cel, zapobiega nudzie, ponurym rozmyślaniu, depresji;
 • w ogrodzie można latem spędzać większość czasu, a małą altanę czy taras da się przerobić na biuro.

Pomyślcie sobie ile wtedy uda się zaoszczędzić!