Jakie kwiaty na balkon

Fuksja

Piękny balkon to marzenie wielu pań domu. Nie jest trudne otrzymać oszałamiający efekt sadząc zarówno rośliny jednoroczne jak i wieloletnie.

Wieloletnie czy jednoroczne? Jakie rośliny wybrać na balkon

Na balkonie możemy uprawiać zarówno rośliny wieloletnie jak i jednoroczne. Jednoroczne mają tę zaletę, że co roku możemy zmieniać kompozycję. Natomiast wieloletnie dają nam to, że z roku na rok są większe i bardziej okazałe. Możemy też pomieszać je w pojemnikach i obok wieloletnich sadzić te jednoroczne, które co roku będziemy wymieniać.

Jakie wybrać

Zanim kupimy pierwsze rośliny należy określić warunki słoneczne na naszym balkonie. Jeśli słońce jest przez cały dzień to niektóre kwiaty będą rosnąć bardzo okazale. Natomiast do cienia nadają się całkiem inne gatunki roślin ozdobnych.

Balkon w cieniu, co posadzić?

Zacieniony balkon nie zawsze musi być pozbawiony roślin. Jest dużo gatunków, które sobie na nim poradzą bez problemu, a nawet lepiej się na takim będą czuć niż w pełnym słońcu. Do bardzo ładnych roślin, które urosną na balkonie w cieniu należą:

  • fuksja;
  • tojeść rozesłana;
  • poziomka;
  • żurawki;
  • hortensja ogrodowa;
  • dąbrówka rozłogowa.

Każda z tych roślin bez trudu da sobie radę, ale tylko w miejscu osłoniętym od bezpośrednich promieni słonecznych.

Balkon w pełnym słońcu czy coś na nim urośnie?

Dla nas przebywanie w słońcu przez cały dzień może się źle skończyć, jednak niektóre rośliny wręcz w takich warunkach dopiero rozkwitają. Do lubujących się w słońcu roślin balkonowych należą:

  • petunie;
  • pelargonie;
  • wrzosy;
  • nasturcja;
  • dzwonek dalmatyński;
  • dzwonek karpacki.

O ile pielęgnacja kwiatów jednorocznych raczej nie sprawia problemu o tyle z wieloletnimi nie jest tak prosto. Aby dobrze przezimowały muszą być odpowiednio zabezpieczone.

Jak komponować kwiaty?

Sadząc kwiaty na balkonie w większych doniczkach warto tworzyć kompozycje, które bardziej urozmaicą wygląd balkonu. Można więc łączyć rośliny rosnące zwarcie oraz te, które mają wiszące ku dołowi pędy lub pnące. Ciekawe połączenia dają takie kwiaty na balkonie jak:

  • fuksja i tojeść rozesłana;
  • fuksja i dąbrówka rozłogowa;
  • pelargonia i wilec;
  • paproć języcznik i tojeść rozesłana;
  • dzwonek karpacki i nasturcja.

Rośliny wieloletnie na balkonie

Niektóre rośliny wieloletnie nie mogą zimować w ciepłych pomieszczeniach. Dla ich zdrowia i dobra muszą przejść zimowy kilkumiesięczny spoczynek. Jednak balkon oraz stojąca na nim samotnie doniczka z kwiatkiem narażone są na zimne wiatry, które wysuszają ziemie i uszkadzają korzenie.

Jak zimować rośliny wieloletnie na balkonie

Doniczkę z rośliną należy okręcić przed mrozami agrowłókniną. Ziemie w doniczce można przesypać korą aby nie wyparowała. Należy też od czasu do czasu sprawdzać czy ziemia w niej nie wyschła i podlać jak jest dodatnia temperatura. Jednak doniczka musi mieć odpływ inaczej może pęknąć od mrozu.

Drugi sposób na przechowanie kwiatów z doniczkami na balkonie, to ułożenie ich w pudle czy koszu, a następnie zasypanie drobną korą sosnową.

Powojnik

Jak przygotować rośliny wieloletnie do zimowania na balkonie

Przygotowanie roślin do zimowania na balkonie zaczynamy już w sierpniu. Wtedy warto zasilić je nawozem z potasem i fosforem i przyciąć nadmiernie wyrośnięte gałęzie. Po tym czasie rośliny wytworzą nowe odrosty, które dzięki nawozom zdążą przed mrozami zdrewnieć. Już pod koniec lata nie dajemy nawozów azotowych, gdyż one stymulują rośliny do wytwarzania nowych pędów. Jeśli one nie zdrewnieją to zimą zmarzną nawet pod okryciem i wiosną roślina będzie wyglądać mało atrakcyjnie.

Kiedy wymieniać ziemię w donicach z roślinami?

Warto co roku wymieniać część gleby w donicach. Najlepiej robić oto jesienią i wiosną. Taki termin jest najmniej stresujący dla rośliny i przesadzanie do nowej doniczki i ziemi będzie najbezpieczniejsze. Jeśli jednak roślina jest wysoka, a podniesienie doniczki przekracza nasze możliwości, należy z góry zebrać wierzchnią warstwę gleby nie uszkadzając korzeni i dosypać nowej.

Obojętnie czy mamy balkon słoneczny czy zacieniony, na każdym z nich można stworzyć piękną kompozycję roślinną. Również taką pełną kwiatów. Kompozycje roślin ozdobnych na naszym balkonie mogą składać się zarówno z jednorocznych jak i wieloletnich. Z powodzeniem możemy je także mieszać. Rośliny wieloletnie to stały element, który tylko wzbogacamy innymi sezonowymi kwiatami. Zaoszczędzimy w ten sposób czas, a efekt będzie ciekawy i co roku inny.