Jakie technologie wybrać do tworzenia aplikacji webowej?

Dwie kobiety przed laptopem tworzą aplikacje webowe

Rozwój nowoczesnych technologii niejako zmusza organizacje różnego typu do zaistnienia w Internecie. Dotyczy to już nie tylko posiadania własnej strony internetowej, obecności w mediach społecznościowych ale również tworzenia specjalnych aplikacji. Coraz więcej osób z Internetu korzysta w telefonach i tabletach gdzie implementowane są aplikacje mobilne, dlatego warto zadbać by aplikacje webowe były z nimi kompatybilne. Dzięki temu użytkownik będzie mógł pracować z każdego miejsca i urządzenia. Co powinna mieć dobra aplikacja webowa? Czy aplikacja mobilna i webowa mogą być tożsame? Z jakich technologii korzystać aby stworzyć funkcjonalną aplikację?

Czym jest aplikacja webowa i w jakich sytuacjach się sprawdzi?

Używając słowa aplikacja ludzie zazwyczaj mają na myśli te, które są przeznaczone na urządzenia mobilne. Aplikacja webowa to program komputerowy, który działa na określonym serwerze i komunikuje się poprzez sieć komputerową. Do jej obsługi konieczna jest przeglądarka internetowa o określonych parametrach. Czym wobec tego aplikacje różnią się od programów komputerowych? Nie muszą być instalowane na komputerze – nie są zależne od jego pamięci, a w razie awarii wszystkie informacje przechowywane są na serwerach aplikacji. Aplikacje webowe są implementowane wszędzie tam, gdzie od użytkownika wymagana jest akcja – są to zarówno serwisy do rezerwowania noclegów, sklepy internetowe, czy też edytory tekstu.

Czy samodzielne wykonanie aplikacji webowej jest możliwe czy też lepszym rozwiązaniem jest oddanie tego w ręce specjalistów?

W Internecie można znaleźć wiele płatnych i bezpłatnych stron i programów, które w intuicyjny sposób pozwolą na stworzenie własnej aplikacji. Należy jednak pamiętać, że tworzenie aplikacji mobilnych  jest procesem skomplikowanym. Poświęcenie roboczogodzin na zdobycie wiedzy i samodzielny rozwój aplikacji webowej często wychodzi drożej niż zlecenie tego zadania specjalistom, którzy mają doświadczenie. 

Czym charakteryzuje się dobra aplikacja webowa i jak wygląda proces jej rozwoju?

W dobie gdy praktycznie wszyscy ludzie mają dostęp do Internetu najważniejsze jest aby aplikacja webowa była intuicyjna dla użytkowników. Dzięki temu wszyscy potencjalni klienci poradzą sobie z obsługą. Proces rozwoju aplikacji to nie tylko stworzenie jej, napisanie w odpowiednim języku programowania, ale również cały proces sprawdzania, czy jest ona odpowiednio intuicyjna, czy klienci radzą sobie z jej obsługą. Czasem obsługa posprzedażowa i usprawnianie gotowego produktu jest jeszcze bardziej istotne niż samo napisanie aplikacji.

Jakie technologie wybrać do tworzenia aplikacji webowej aby późniejsze zmiany były łatwe?

Istnieje kilka technologii w jakiej pisane są aplikacje webowe. Po stronie serwerów są to najczęściej: PHP, Node.js, ASP.NET, JSP. Chociaż każda z nich ma pewne ograniczenia to dobry programista jest w stanie stworzyć funkcjonalną aplikację bazującą na każdym z nich. Po stronie komunikacji użytkownika najpopularniejszym modułem jest JavaScript oraz AJAX.