Jakie warunki trzeba spełnić, by wziąć kredyt na oświadczenie?

Poważni ludzie omawiają dokumenty

Zaskoczył Cię nieprzewidziany wydatek, dlatego gotówki potrzebujesz „na już”? Skorzystaj z kredytu gotówkowego, który otrzymasz przy minimum formalności. Sprawdź, jak ubiegać się o wsparcie finansowe na podstawie oświadczenia o zarobkach.

Kredyty gotówkowe, w przeciwieństwie do hipotecznych, przyznawane są w oparciu o uproszczone procedury. Dzięki temu wypłata pieniędzy może nastąpić znacznie szybciej – bez konieczności kilkutygodniowego oczekiwania na decyzję z banku. Problem w tym, że w niektórych instytucjach ścieżka kredytowa jest dość długa, w efekcie czego wypłata pieniędzy następuje dopiero po kilku dniach. Jeśli środki potrzebne są w jak najkrótszym czasie, warto rozważyć kredyt na oświadczenie.

Kredyt na oświadczenie – na czym polega?

Standardową procedurą przy przyznawaniu wsparcia finansowego jest weryfikacja zdolności kredytowej. W ten sposób bank sprawdza, czy kredytobiorca jest w stanie spłacać zaciągane zobowiązanie. Wymaga zatem dokumentów, które potwierdzają:

  • formę zatrudnienia,
  • wysokość osiąganych dochodów.

Dla kredytobiorcy oznacza to konieczność dostarczenia z zakładu pracy zaświadczenia o wynagrodzeniu. Z reguły nie jest to problematyczne, jednak nie wszyscy chcą informować pracodawcę o zaciąganych zobowiązaniach. Ponadto wymóg przedstawienia stosownych zaświadczeń często oznacza przesunięcie w czasie wypłaty środków kredytowych.

Wyjściem z sytuacji jest kredyt na oświadczenie, który przyznawany jest w oparciu o minimum formalności. Kredytobiorca sam bowiem deklaruje wysokość miesięcznego wynagrodzenia, na podstawie której bank wylicza zdolność kredytową. Dzięki temu decyzja kredytowa wydawana jest bardzo szybko – np. w przypadku Kredytu bez zaświadczeń dostępnego w Getin Banku weryfikacja kredytobiorcy następuje jeszcze tego samego dnia.

Dla kogo kredyt bez zaświadczeń?

Kredyt na oświadczenie to forma wsparcia finansowego, która dostępna jest dla każdego zainteresowanego. Trzeba jednak spełnić kilka istotnych warunków, wśród których wymienić można m.in.:

  • odpowiednio wysokie wynagrodzenie,
  • stałe źródło dochodów,
  • dobrą historię kredytową,
  • wnioskowanie o kwotę nie większą niż ustalony limit.

Warto jednak mieć świadomość, że niektóre banki mogą zastrzec, że kredyt bez oświadczeń będzie przyznawany wyłącznie stałym klientom albo osobom mającym konto osobiste w tym banku.

Jak wybrać dobry kredyt na oświadczenie?

Jeżeli zależy Ci na dotarciu do atrakcyjnego kredytu bez zaświadczeń, musisz porównać dostępne oferty. Zwróć uwagę m.in. na takie aspekty jak:

  • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględnia odsetki i koszty pozaodsetkowe, dlatego pozwala oszacować całkowity koszt zobowiązania,
  • okres kredytowania – niech oferta będzie elastycznie dopasowana do potrzeb,
  • wysokość kwoty kredytu – powinna odzwierciedlać Twoje oczekiwania.

Im więcej parametrów porównasz, tym bardziej korzystny kredyt zaciągniesz. Poświęć więc chwilę, aby wybrać dobrą ofertę – także wtedy, gdy nagłe wydatki są zaskoczeniem i pieniędzy potrzebujesz już teraz.