Każda pożyczka tylko na umowę

Podpisywanie dokumentów

Nie wszyscy ludzie korzystają z ofert banków czy firm pożyczkowych. Czasem okazuje się to być lepszym, prostszym rozwiązaniem ale jak wiadomo pożyczka w banku czy instytucji pozabankowej, ma swoją cenę. Przez to niektórzy ludzie rezygnują z zaciągania kredytów i pożyczek. Boją się kosztów a przez to boją się kłopotów.

Człowiek zawsze stara się uciec od formalności, zwłaszcza jeżeli prosi o pożyczkę kogoś z rodziny, osobę znajomą lub kogoś z przyjaciół. O ile bank czy firma finansowa ma w pożyczaniu swój biznes, to pożyczka między krewnymi lub przyjaciółmi stanowi tylko i wyłącznie szczery akt dobrej woli.

Znane powiedzenie mówi, że umowa to umowa. Innymi słowy, rzecz święta. O konieczności oddawania tego, co się pożyczyło mówi nawet Biblia. W życiu zdarzają się różne sytuacje, bardzo często w ogóle od nas niezależne – choroba, wypadek, utrata pracy czy inne zdarzenie losowe, mogą zaburzyć pewien porządek świata, potocznie określany jako zwykła ludzka uczciwość, przyzwoitość. Niestety wiele osób, które pożycza, niekiedy dość spore sumy pieniędzy bliskim czy znajomym, traci je, bo pożyczkobiorca chętnie wziął ale równie chętnie unika spłacenia bądź co bądź, prywatnego długu. Pożyczkodawca wie, że kuzyn ma z czego oddać ale mimo to, tego nie robi.

Pożyczki internetowe zdobyły silną pozycję w sektorze kredytowania. Możliwość otrzymać  pożyczone pieniądze w zaciszu swojego domu uwodzi tysiące klientów. Krótki termin, minimalny pakiet dokumentów, wysokie prawdopodobieństwo zatwierdzenia i nieco zawyżona stopa procentowa sprawiają, że pożyczki online są popularne. Pożyczki przez internet ranking 2019 pozwolą ci oszacować nadpłatę i wybrać korzystną ofertę.

Umowa ustna zawierana między osobami fizycznymi, jest równie ważna ale w przypadku konieczności przeprowadzenia działań windykacyjnych lub sądowo-komorniczych, celem odzyskania wierzytelności, choćby w części, trudno jest ją udowodnić. Dla przykładu – Pan X. twierdzi, że pożyczył Panu Y. kwotę piętnastu tysięcy złotych a Pan Y. uważa, że to totalna bzdura, nieprawda, kłamstwo wyssane z palca. Słowo przeciwko słowu.

Dlatego też polskie prawo cywilne nakłada pewnego rodzaju obowiązek, by osoby fizyczne, zawierające umowę pożyczki między sobą, zawierały ją na piśmie! W kodeksie cywilnym można znaleźć artykuł, który jednoznacznie stwierdza, że każda umowa pożyczki na kwotę powyżej 500 zł, powinna być udokumentowana stosowną umową.

Najlepiej, gdy taką umowę pomoże spisać nam prawnik, ale każda umowa, na której widnieją czytelne podpisy stron ją zawierających, ma moc prawną, o ile nie podlega przedawnieniu lub jest bezzasadna. Wzór umowy pożyczki można znaleźć w internecie. Taka umowa zawiera dziesięć podstawowych zapisów stanowiących zabezpieczenie wypłaconego kapitału. W ten sposób pożyczkodawca posiada dokument podpisany przez pożyczkobiorcę, który w ostateczności, gdy pożyczka nie jest regulowana zgodnie z jej zapisami, może wykorzystać na drodze windykacji pozasądowej jak również złożenia pozwu o zapłatę i wszczęcia, po uzyskaniu tytułu wykonawczego, egzekucji komorniczej.

Dbajmy więc o nasze interesy bo pieniądze to nie zabawki. Jeżeli bliski lub znajomy prosi nas o większą pożyczkę, postawmy mu pewien warunek – pożyczę Ci, jeżeli zawrzesz ze mną umowę na piśmie. Wówczas możemy uniknąć wielu przykrych konsekwencji związanych z trudnym ściąganiem należnej nam kwoty, która przecież jest naszą własnością!

Artykuł powstał dzięki https://racoongo.com/pozyczki/przez-internet/.