Kiedy adwokat może pomóc, gdy masz własny biznes?

Pomoc prawnicza.

Posiadanie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma niełatwymi działaniami w zakresie prawa — pomoc adwokata jest w tym przypadku nieoceniona. Niezależnie czy chodzi tu o pełną obsługę firmy, konsultacje przed podjęciem decyzji, sprawdzanie umów, czy też rozwiązywanie konfliktów z pracownikami — prowadząc działalność gospodarczą należy wiedzieć kiedy i w jaki sposób skorzystać można z profesjonalnej pomocy prawnika. Kiedy adwokat może pomóc gdy masz własny biznes? Podpowiadamy w artykule!

Obsługa prawna firm

Obsługa firm staje się niezwykle popularną wśród przedsiębiorców usługą — zapewnia opiekę, dzięki której podejmowane decyzje będą zgodne z prawem, ale również korzystne dla biznesu. Polega ona na stałej lub okazjonalnej współpracy pomiędzy przedsiębiorcą a kancelarią adwokacką, lub prawnikiem.

W zależności od specyfiki biznesu i jego potrzeb do zakresu obsługi prawnej firm może należeć między innymi:

  • przeprowadzanie audytu prawnego;
  • doradztwo prawne w zakresie m.in. prawa spółek, prawa cywilnego, zwalczania nieuczciwej konkurencji, prawa pracy, prawa administracyjnego, prawa ochrony środowiska;
  • doradztwo pracodawcom w zakresie stosunków z pracownikami;
  • doradztwo przy realizacji przekształceń organizacyjnych;
  • sporządzanie, opiniowanie, udział w negocjacji różnego rodzaju umów;
  • przygotowanie dokumentacji pracowniczej — kontraktów menedżerskich, umów o pracę, umów o zakazie konkurencji;
  • prowadzenie sporów sądowych – reprezentacja przed sądami powszechnymi wszystkich instancji, a także przed Sądem Najwyższym.

Działania te są jednak uzależnione od umowy z kancelarią lub adwokatem — nie w każdym biznesie mają one ten sam zakres, dlatego każdorazowo ustala się je indywidualnie.

Pomoc profesjonalnego adwokata.

Kompleksowe doradztwo

Nie zawsze jednak pełna obsługa prawna firmy jest możliwa — uzależnione może być od wielu czynników (takich jak budżet). Gdy zatem nie zdecydujemy się na skorzystanie z tego rodzaju usługi dobrze wiedzieć, że doświadczeni adwokaci nierzadko oferują jednorazową pomoc. Co więcej, warto też korzystać ze sprawdzonej i przydatnej wiedzy dotyczącej prowadzenia biznesu. Pomóc w tym może, chociażby wysokiej jakości blog prawniczy, który zajmuje się prawem gospodarczym.

Kiedy jeszcze przydatna może być profesjonalna wiedza prawnicza?

Konsultacje z adwokatem mogą okazać się nieocenione podczas nagłych i nieprzewidzianych sytuacji — może być to, chociażby wypadek w pracy, długotrwała choroba pracownika czy konieczność przejścia na pracę zdalną. Profesjonalna pomoc adwokata okaże się niezbędna także podczas sporządzania, opiniowania i udziału w negocjacji i tworzeniu umów — w tym: umów ramowych określających zasady współpracy kontrahentów, umów sprzedaży, dostawy, dystrybucji, umów agencyjnych, franchisingu, leasingu, najmu, o dzieło, czy też umów o roboty budowlane. Co więcej, wiedza prawnicza jest niezwykle pomocna w procesie zamykania działalności lub podczas prowadzenia upadłości — obejmuje ona pomoc przy likwidacji zarówno spółek osobowych i kapitałowych, jak i innych podmiotów gospodarczych, doradztwo przy zbyciu przedsiębiorstwa, przeprowadzanie czynności i postępowań likwidacyjnych, windykację należności, w tym także prowadzenie postępowań sądowych, egzekucyjnych, doradztwo co do sposobu i możliwości prowadzenia egzekucji, reprezentację w toku postępowań upadłościowych lub pomoc prawną w zakresie restrukturyzacji zadłużenia.