Kiedy wybrać system do zarządzania produkcją?

Firma w której jest system do zarządzanie produkacją

Kto powinien zainteresować się programem do zarządzania produkcją? Taka aplikacja jest dedykowana firmom produkcyjnym każdej wielkości. W małych firmach produkcyjnych systemy zarządzające produkcją pomogą osiągać wiele oszczędności. Duże firmy produkcyjne mogą natomiast liczyć na usprawnienie procesów, co też powinno przynieść wymierne korzyści. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa i ilości zatrudnionych osób, warto rozważyć wprowadzenie programu MES w swoim biznesie.

Program MES – system do zarządzania produkcją

Jakie korzyści może przynieść wdrożenie systemu do zarządzania produkcją? Przede wszystkim takie oprogramowanie pozwala przejąć część obowiązków wykonywanych dotąd przez pracowników – specjalistów z zakresu zarządzania, HR, księgowości, zamówień. Jest jednocześnie ogromnym usprawnieniem, także ze względu na możliwość integracji z działającymi już w danej firmie systemami magazynowymi, czy sprzedażowymi.

Program MES – system do zarządzania produkcją pozwala wejść firmie produkcyjnej na zupełnie inny poziom. W 2022 roku większość firm korzysta już z podobnych rozwiązań, co najczęściej jest jednoznacznie korzystne dla firmy.

Czy system do zarządzania produkcją jest drogi?

Wdrożenie systemu zarządzającego produkcją i zakup odpowiedniej licencji wiążą się z pewnymi wydatkami. Najczęściej firmy mają możliwość opłacania miesięcznego abonamentu lub po prostu kupują na własność cały system do zarządzania produkcją. Oba warianty płatności mają swoich zwolenników, ostatecznie każdy z nich pozwoli na pewne oszczędności.

Odciążenie pracowników i głęboka integracja z dostępnymi systemami finansowo – księgowymi (np. Comarch Optima XL czy Enova) i sprzedażowymi sprawiają, że w dłuższej perspektywie system do zarządzania produkcją przynosi spore oszczędności.

Jaki system wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając system do zarządzania produkcją należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim program powinien integrować się z posiadanym już oprogramowaniem, bazami danych, itp. Musi być przyjazny w obsłudze – ta powinna być łatwa i dostępna dla pracowników na różnych stanowiskach i z różną wiedzą techniczną. Dużym plusem będzie możliwość dostępu do programu przez Internet.

Takie możliwości posiada między innymi program MES qcadoo. Przy wyborze systemu zarządzającego dla konkretnej firmy ważne jest, aby był idealnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań. Wdrożenie go jest dość czasochłonne, a często także kosztowne, dlatego nie warto ryzykować i wybierać niepewnych programów.

Jakie korzyści przynosi wdrożenie systemu zarządzającego produkcją?

Prostota użytkowania i oszczędność czasu są jednymi z największych zalet systemów zarządzających w firmach produkcyjnych. Najlepiej, aby takie rozwiązanie było w pełni nowoczesne, na przykład posiadało dostęp mobilny i przez Internet. Wtedy korzystanie z systemu jest wygodne i możliwe z każdego miejsca na świecie. W przeciwnym wypadku wprowadzenie do firmy systemu mogłoby nie przynieść aż takich korzyści.