Klasa szczelności IP – stopień ochrony urządzeń elektronicznych

Osobty w biurze urzywają urządzeń elektoronicznych

Dziś ogromny wybór urządzeń elektronicznych na rynku sprawił, że coraz ciężej stwierdzić, które z nich będzie odpowiednie do użytku wewnętrznego, a które poradzi sobie również w warunkach zewnętrznych. Klasa szczelności IP to dziś najczęściej stosowany wskaźnik odzwierciedlający, w jakich warunkach dane urządzenie będzie mogło być wykorzystywane i eksploatowane.

Stopień ochrony występuje dziś praktycznie na każdym opakowaniu elektroniki niezależnie od tego, czy będzie to lampa, wkrętarka, czy inne urządzenie użytku domowego, czy firmowe. Zapewne każdy z nas, który nie zna tego wskaźnika zbyt dokładnie, zastanawia się, czym właściwie jest klasa szczelności czy stopień ochrony. Wbrew pozorom sprawa jest bardzo prosta i wystarczy przygotować sobie przed zakupem jedną tabelkę, aby dokładnie wiedzieć, czy wybrany przez nas sprzęt będzie odpowiedni.

Klasy wodoszczelności IP – czym są i kiedy warto zwrócić na nie uwagę?

Stopień ochrony lub klasa szczelności IP klasyfikuje poziom ochrony urządzenia zapewniony przez jego obudowę dla elektronicznych. Stopnie IP zostały określone przez międzynarodową normę EN 60529. Norma ta określa poziomy skuteczności uszczelnienia urządzenia przed wnikaniem do jego obudowy ciał obcych takich jak narzędzia, brud czy płynna woda.

Ocena składa się z dwóch liter IP, po których następują dwie cyfry. Pierwsza cyfra wskazuje poziom ochrony, jaką zapewnia obudowa urządzenia przed wnikaniem stałych ciał obcych, takich jak narzędzia czy palce, które mogą być niebezpieczne w przypadku kontaktu z przewodami elektrycznymi lub ruchomymi częściami. Druga cyfra określa ochronę sprzętu wewnątrz obudowy przed różnymi formami wilgoci (kroplami, rozpryskami, zanurzeniem itp.). Im wyższa liczba IP, tym lepsza ochrona. Czasami liczba jest zastępowana przez literę X, co oznacza, że obudowa nie jest przystosowana do tej specyfikacji.

Klasa szczelności IP20, IP44 czy IP65?

Skoro już każdy z nas wie, co oznaczają liczby przy stopniu ochrony IP, najwyższy czas przejrzeć je dokładniej, ponieważ każda z nich gwarantuje inny poziom ochrony.

Zacznijmy od podstawowej ochrony, czyli klasy szczelności IP20. Jest to najczęściej występujący stopień szczelności, który gwarantuje podstawową ochronę przed dostępem palców do wnętrza obudowy, oraz ciał obcych o średnicy 12,5 mm lub większych.

Następna jest klasa szczelności IP44, czyli już podwyższona ochrona przed bryzgami wody lanymi z każdego kierunku, a także ochrona przed dostępem ciał obcych o średnicy 1 mm lub większych.

Klasa szczelności IP65 to już gwarancja wodoodpornego urządzenia, które jest odporne na silne strugi wody lane z dowolnego kierunku, a także całkowita ochrona przed dostępem kurzu, brudu, czy innych niebezpiecznych części do wnętrza obudowy.

Jaka klasa szczelności do łazienki i na zewnątrz?

Stopień ochrony najłatwiej przedstawić w przypadku opraw oświetleniowych. Dziś dzięki coraz szybciej rozwijającej się technologii LED mamy do wyboru wiele modeli lamp, które w zależności od konstrukcji sprawdzą się w instalacjach wewnętrznych i zewnętrznych. W przypadku kiedy szukamy oprawy do stosowania w łazience, garażu, czy na zewnątrz budynku naszym wyborem powinna być lampa LED IP65. Dzięki odpowiedniej konstrukcji obudowy, ten rodzaj oprawy doskonale poradzi sobie w łazienkach, w których lampy narażone są na bezpośredni kontakt z wodą czy podwyższoną wilgotność powietrza. Będzie to również odpowiednie rozwiązanie w instalacjach zewnętrznych czy garażach, gdzie nasze oświetlenie powinno być odporne na działanie deszczu, pyłu czy kurzu.