Konsolidacja chwilówek a kredyt konsolidacyjny – czy to ten sam produkt?

Kobieta trzyma w dłoniach pieniądze z kredytu konsolidacyjnego

Artykuł partnera.

Produkty finansowe często nazywają się bardzo podobnie, co dla klientów może być mylące. Tak jest w przypadku konsolidacyjnych pożyczek i kredytów – choć nazywają się prawie tak samo, mowa jest o dwóch różnych ofertach. Na czym polega różnica?

Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny dostać można tylko w banku i tylko przy dobrej zdolności kredytowej. Czym ten kredyt różni się od zwykłego kredytu gotówkowego? Chodzi tutaj nie tyle o nowe zobowiązanie, ile o ułatwienie spłaty już zaciągniętych pożyczek. To nie jest bowiem rzadkość, że jednocześnie spłaca się na przykład kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy i do tego jeszcze kilka pożyczek ratalnych na sprzęt domowy, a choć sytuacja finansowa umożliwiła ich zaciągnięcie, to z czasem może się okazać, że razem te wszystkie raty stają się zbyt poważnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Trudności w spłacie rat kredytowych to dość niebezpieczna sytuacja, bo jeśli nie dotrzyma się terminu, wpływa to negatywnie na historię kredytową, a długi niepostrzeżenie zaczynają się nawarstwiać. Kredyt konsolidacyjny to dobre wyjście w takiej sytuacji, bo wprawdzie zwiększa się kwota pożyczki, ale miesięczne opłaty maleją – konsolidacja łączy wszystkie raty w jedną, bardziej dopasowaną do możliwości finansowych klienta, a spłata przebiega od tej pory według nowego harmonogramu.

Kredyt konsolidacyjny nie pomoże w wychodzeniu z długów, bo jeśli już pojawiły się problemy ze spłatą, bank zaproponuje inne rozwiązanie, na przykład renegocjację warunków umowy.

Konsolidacja chwilówek – co to takiego?

Pod pewnymi względami konsolidacja szybkich pożyczek jest podobna do kredytu konsolidacyjnego. Główna różnica jest taka, że konsolidacja chwilówek jest oferowana niemal wyłącznie przez sektor pozabankowy i mogą z tej opcji skorzystać osoby zadłużone. Do konsolidacji pożyczek nie jest potrzebna dobra historia kredytowa, jest to opcja właśnie dla osób, które wpadły w spiralę zadłużenia.

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku w firmie pożyczkowej – warto wybrać taką, która zapewnia najlepsze warunki dla klienta. Po przedstawieniu swojej sytuacji klient otrzymuje propozycję nowej umowy, zakładającej skonsolidowanie wszystkich zaciągniętych pożyczek pozabankowych. Raty, jakie spłacało się do tej pory, zamieniają się w jedno zobowiązanie, do którego dolicza się prowizję oraz dodatkowe opłaty. To prawda, że konsolidacja chwilówek prowadzi do jeszcze wyższej kwoty zadłużenia, ale nie o to w tym procesie chodzi – najważniejsze jest obniżenie miesięcznej raty, które dzięki konsolidacji stało się możliwe. Teraz nawet przy niewielkich zarobkach łatwiej będzie spłacać zadłużenie.

Jaka oferta będzie najlepsza?

Konsolidacja chwilówek to coraz popularniejszy produkt, co jest dobrą wiadomością dla klientów – można dzięki temu wybierać z różnych ofert i szukać najkorzystniejszych warunków dla siebie. Skonsolidowanie pożyczek jest dzisiaj możliwe także online, choć warto sprawdzić, czy to najszybsze załatwienie formalności będzie również tym najbardziej opłacalnym finansowo. Zawsze też przed podpisaniem dokumentów należy dokładnie przeczytać całą umowę wraz z załącznikami, a jeśli coś budzi wątpliwości, lepiej odłożyć decyzję w czasie do wyjaśnienia spornych kwestii.