Konto bankowe dla Ukraińców. Po czym poznasz dobrą ofertę?

Konto bankowe dla Ukrainców

Artykuł partnera.

Trudna sytuacja obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się zamieszkać tymczasowo w Polsce, skłoniła wiele instytucji do uproszczenia pewnych procedur. Mowa nie tylko o opcji uzyskania numeru PESEL, ale również założenia rachunku bankowego pozwalającego na swobodne dokonywanie zakupów czy innych opłat, a także wykonywanie przelewów zagranicznych. Sprawdź, jak wybrać dobre konto osobiste dla Ukraińców.

Dostęp do rachunku bankowego jest ogromnym udogodnieniem, ponieważ pozwala na swobodne dokonywanie wielu operacji – także za pomocą karty płatniczej. Warto więc założyć konto osobiste, z którego będzie można korzystać w szerokim zakresie.

Dobre konto osobiste dla Ukraińców, czyli jakie?

Trudno jednoznacznie określić, czym powinno charakteryzować się dobre konto osobiste dla Ukraińców. Wiele zależy bowiem od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Można jednak wskazać kilka ogólnych kryteriów, na które warto zwrócić uwagę podczas porównywania różnych ofert.

Koszty prowadzenia rachunku bankowego

Wiele banków pobiera opłatę miesięczną za prowadzenie konta lub ją znosi – po spełnieniu określonych kryteriów. Jest to jednak dodatkowe obciążenie, dlatego warto poszukać w pełni darmowego konta osobistego.

Koszty korzystania z karty debetowej

Dokonywanie płatności bezgotówkowych jest łatwiejsze dzięki karcie płatniczej. Warto porównać koszty jej wydania oraz miesięcznej obsługi. Jeśli interesuje Cię tanie konto osobiste, szukaj oferty z kartą debetową za 0 zł – tego typu promocje są dostępne na rynku.

Darmowe przelewy zagraniczne

Standardem są bezpłatne przelewy wychodzące do banków działających w Polsce. Jednak taka opcja w przypadku mieszkańców Ukrainy nie jest specjalnie przydatna. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz dokonywać przelewów za granicę. Dlatego poszukaj konta osobistego z bezpłatnymi przelewami wychodzącymi SWIFT z kodem UE do dowolnego banku ukraińskiego.

Koszty wypłat gotówkowych w placówkach

W bankomacie wypłacisz wyłącznie gotówkę w polskich złotych. Od czasu do czasu możesz jednak potrzebować wypłat w innych walutach, np. EUR, CHF, GBP, USD. Upewnij się więc, ile zapłacisz za taką operację będąc posiadaczem konta osobistego. Wiedz, że niektóre banki nie pobierają z tego tytułu żadnej prowizji, co pozwoli na poczynienie sporych oszczędności.

Konto osobiste dla Ukraińców – jak je założyć?

W wielu bankach formalności związane z założeniem konta osobistego zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Zwykle potrzebne są do tego takie dokumenty, jak:

  • paszport lub Karta Pobytu (do wyboru jeden z nich),
  • numer IPN.

Koniecznością jest wypełnienie wniosku – możesz udać się do jednego z oddziałów (najlepiej takiego, w którym porozmawiasz z doradcą w języku ukraińskim).

Zakładając konto osobiste bezpośrednio w placówce, możesz otrzymać niespersonalizowaną kartę debetową. Nie jest to jednak standardem – musisz sprawdzić, gdzie masz szansę ją uzyskać.

Gdy podpiszesz umowę, otrzymasz dostęp do bankowości elektronicznej, która ułatwi zarządzanie rachunkiem i pozwoli na wygodne wykonywanie różnych operacji.