Konto osobiste – czym jest? Jak wybrać najlepsze?

Konto osobiste

Konto osobiste posiada niemal każdy pełnoletni Polak. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy wykorzystuje się do przechowywania środków pieniężnych oraz wykonywania różnorakich transakcji finansowych. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze konto osobiste spośród szerokiej oferty instytucji bankowych.

Popularny ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) w wielu sytuacjach nie tylko ułatwia przepływ gotówki – niekiedy jest po prostu konieczny. Pracodawca, przy zatrudnianiu pracownika, zazwyczaj wymaga od niego, aby podał numer konta. To na nie przelewane jest wynagrodzenie. Wybór najlepszego ROR-u można przyspieszyć, korzystając z rankingu kont osobistych.

Czym jest konto osobiste? Z jakimi kosztami się wiąże?

Konto osobiste to rodzaj rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR), który można założyć w banku. Służy do wykonywania transakcji finansowych oraz do bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych. Używając ROR-u, można opłacić rachunki, dokonać zakupu w sklepie internetowym lub przelać środki na inny rachunek. Jeśli klient banku zdecyduje się na kartę debetową do konta osobistego, może za jej pomocą wypłacić środki w bankomacie lub kupić produkty w sklepie stacjonarnym. ROR można także połączyć z telefonem i – za pośrednictwem płatności mobilnej BLIK – dokonać zakupu bez użycia karty debetowej.

Każdy bank (w Polsce jest ich kilkadziesiąt) umożliwia klientom otwarcie konta osobistego. W ofercie instytucji bankowych znajdują się także dedykowane rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, na przykład skierowane do osób starszych czy niepełnoletnich. Koszty prowadzenia konta osobistego różnią się w zależności od banku. Klient posiadający ROR może zostać obciążony między innymi opłatą za:

  • prowadzenie konta,
  • kartę debetową,
  • wykonanie przelewu,
  • przewalutowanie środków,
  • wypłatę z bankomatu.

Koszty prowadzenia konta osobistego w największych bankach w Polsce można szybko zestawić ze sobą za pomocą porównywarki internetowej. Ranking kont osobistych znacząco ułatwia wybór najbardziej odpowiedniego rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego.

Ranking kont osobistych – czego można się z niego dowiedzieć?

Ranking kont osobistych to darmowa strona internetowa, która udostępnia najistotniejsze informacje dotyczące rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych. Za jej pomocą można porównać ze sobą:

  • opłaty za prowadzenie konta – w tym warunki, jakie trzeba spełnić, aby uniknąć opłaty za konto (może być to na przykład konieczność wykupienia karty debetowej),
  • opłaty za możliwość korzystania z karty debetowej – tego kosztu można zwykle uniknąć, dokonując określonej liczby transakcji przy użyciu karty,
  • koszt wypłaty środków z bankomatu – zarówno należącego do banku, jak i do konkurencyjnych instytucji bankowych.

Najlepsze rankingi kont osobistych zawierają krótkie recenzje ofert bankowych podsumowujące ich wady i zalety oraz szczegółową analizę produktu, włącznie z wykazem wszystkich opłat i omówieniem sposobu zakładania konta.