Kontrola dostępu w Twojej firmie. Zadbaj o jej bezpieczeństwo!

zaszyfrowane wejście do pomieszczenia

Jeżeli posiadasz firmę lub jesteś właścicielem obiektu  którym przebywają pracownicy z różnymi uprawnieniami, warto zastanowić się nad takim systemem, jak kontrola dostępu. W przypadku budynków handlowych, gdzie na terenie obiektu przebywa wielu klientów, jest to wręcz niezbędne, by umożliwić osobom niepowołanym wejście do określonych pomieszczeń czy np. część galerii handlowej.

Kontrola dostępu – co to jest?

Jest to specjalny system, który umożliwia nadzorowanie dostępu do poszczególnych pomieszczeń czy sekcji budynku. Kontrola dostępu to rozbudowany system, który w zależności od stopnia skomplikowania może np. tylko umożliwić wejście do pomieszczenia za pomocą karty, breloka, linii papilarnych lub kodu, zamiast klucza. W bardziej zaawansowanej formie pozwala np. na sprawdzenie gdzie przemieszczał się posiadacz karty, na podstawie jej użycia.

Systemy dostępu są często stosowanym rozwiązaniem w dużych firmach, budynkach użyteczności publicznej (np. urzędy, szkoły) lub w miejscach, gdzie określone osoby mogą przemieszczać się do wybranych pomieszczeń.

Kiedy systemy dostępu się przydają?

Wszystko uzależnione jest od rodzaju prowadzonej działalności. Dla przykładu w bankach często widzimy, że każdy pracownik posiada własną kartę dostępu. W takich miejscach kontrola dostępu jest bardzo ważna ze względu na wymogi związane z bezpieczeństwem pieniędzy i danych.

W galeriach handlowy także spotykamy się z rozwiniętym systemem dostępu. W takich miejscach nie tylko przebywa wielu klientów, ale także pracowników różnych firm. Kontrola dostępu do poszczególnych miejsc wiąże się najczęściej z zabezpieczeniem mienia. Pamiętajmy również, że galerie to rozbudowane obiekty, po których poruszają się pracownicy administracyjni, ochrony, osoby dbające o czystość, pracownicy sklepów i klienci. Wiąże się to również z bezpieczeństwem. Systemy dostępu mogą umożliwić wszystkim pracownikom obiektu np. otwieranie drzwi, które znajdują się na ścieżce ewakuacyjnej z budynku.

Kontrola dostępu przydaje się także w miejscach gdzie np. dana osoba może zostać wprowadzona przez pracownika do poszczególnych pomieszczeń, ale opuścić je może samodzielnie. Wtedy stosuje się specjalne przełączniki, które umożliwiają otworzenie drzwi tylko z jednej strony. Takie rozwiązania stosuje się także np. na zamkniętych osiedlach, gdzie przy wejściu trzeba podać kod lub zostać wpuszczonym przez osobę tam mieszkającą, ale opuścić teren możemy już samodzielnie.

Jak widać zastosowanie kontroli dostępu daje nam wiele możliwości, przede wszystkim zabezpieczenia obiektu przed wtargnięciem osób niepożądanych do konkretnych miejsc. Jest to szczególnie przydatne w obiektach, gdzie przebywa wielu ludzi, nie tylko związanych z miejscem zatrudnienia, ale także obcych, tj. klientów, petentów, itp.

Kontrola dostępu w przypadku zagrożenia

Jak wspomniane zostało wcześniej, takie rozwiązanie jak systemy dostępu, są ważne w przypadku wystąpienia zagrożenia. Często w budynkach użyteczności publicznej możemy zobaczyć przyciski do awaryjnego otwierania drzwi, które umożliwiają ewakuację ludziom.