Kredyt hipoteczny pod inwestycje – czemu warto rozważyć?

Mężczyzna liczy rate pożyczki hipotecznej na inwestycje

Inwestycja w nieruchomości to jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych sposobów na zabezpieczenie swojego kapitału przed inflacją i jego pomnażanie. Kupno, a następnie wynajem lub sprzedaż mieszkania czy też domu pozwala wypracować znaczny zysk, tym bardziej, jeśli zakupiona nieruchomość znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji i spełnia wysokie standardy. Nic więc dziwnego, że inwestycje w nieruchomości cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Warto rozważyć skorzystanie z możliwości, jakie stwarza to rozwiązanie także wtedy, kiedy nie dysponuje się odpowiednio wysokim kapitałem. Do finalizacji przedsięwzięcia można bowiem wykorzystać kredyt hipoteczny. Czy warto po niego sięgać?

Kredyt hipoteczny i jego zasady

Kredyt hipoteczny to szczególny rodzaj zobowiązania finansowego do zaciągnięcia którego muszą zostać spełnione określone warunki. Podstawą ubiegania się o jego przyznanie jest cel związany z nabyciem nieruchomości lub jej remontem. Może to być zarówno mieszkanie, jak i dom czy też działka pod jego budowę. Ponadto aby wniosek klienta został rozpatrzony pozytywnie, musi on mieć tzw. wkład własny. Jest to procent (w zależności od oferty od 10% do 20%) od sumy, którą chce pożyczyć. Dla przykładu kredytobiorca, który zamierza pożyczyć 600 tysięcy złotych przy wymaganym 10-procentowym wkładzie własnym, musi mieć 60 tysięcy złotych. Im wyższa suma kredytu, tym wyższy wkład własny.

Sam proces ubiegania się o kredyt hipoteczny jest zdecydowanie dłuższy i bardziej wymagający niż ma to miejsce chociażby podczas starania się o tradycyjny kredyt gotówkowy, podobnie jak weryfikacja wniosku i dołączonych do niego dokumentów. A to dlatego, że banki, pożyczając tak duże sumy, chcą w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko związane z trudnością w wyegzekwowaniu zadłużenia. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że decydując się na kredyt hipoteczny, kredytobiorca może liczyć na zdecydowanie wyższą sumę pożyczki niż ma to miejsce w przypadku pozostałych kredytów.

Kolejną zaletą kredytów hipotecznych są też ich stosunkowo niskie koszty w porównaniu chociażby do kredytów gotówkowych. Nie oznacza to jednak, że nie warto sprawdzić kilku kolejnych ofert, przed ostatecznym podpisaniem umowy. Proponowane przez banki koszty kredytów mogą się bowiem znacznie od siebie różnić. Aby znaleźć najtańszą propozycję, trzeba poświęcić nieco czasu i energii na rzetelny research. Takie zaangażowanie jednak z pewnością się opłaci. Podobnie jak dostosowanie warunków spłaty zadłużenia do własnych możliwości. Pozwoli to bowiem na bezproblemową spłatę zobowiązania i ograniczenie ryzyka utraty płynności finansowej.

Zalety inwestycji w nieruchomości

Każdy, kto wciąż zastanawia się nad tym, czy warto inwestować w nieruchomości przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego, powinien dokładnie przeanalizować sytuację na rynku nieruchomości. Szybko okaże się, że chętnych na zakup na rynku wtórnym nie brakuje, podobnie jak wynajmujących. Bardzo stabilne są także ceny mieszkań i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Podobnie jak w innych gałęziach handlu zwiększony popyt zawsze oznacza wyższą cenę. Aby inwestycja była jednak jak najbardziej opłacalna, przed jej podjęciem warto dokładnie określić swoje cele i skupić się na wyborze właściwej lokalizacji. To od niej w dużej mierze zależy ilość chętnych na zakup lub wynajem mieszkania. Dokładając starań do tego, aby była ona jak najatrakcyjniejsza dla określonej grupy potencjalnych nabywców, można zwiększyć szanse na wyższe zyski z inwestycji (1,2).

Źródło:

  1. „Kredyt hipoteczny pod inwestycje. Warto go teraz rozważyć”, (https://www.money.pl/gospodarka/kredyt-hipoteczny-pod-inwestycje-warto-go-teraz-rozwazyc-6511095629780609a.html), data dostępu: 01.12.2021.
  2. „Kredyt hipoteczny jako inwestycja. Czy warto kupić nieruchomość na kredyt?”, (https://www.17bankow.com/kredyty-hipoteczne/artykul/897/kredyt-hipoteczny-jako-inwestycja-czy-warto-kupic-nieruchomosc-na-kredyt), data dostępu: 01.12.2021.