Kto rozlicza PIT-36? Do kiedy złożyć deklarację? Podpowiadamy

rozliczanie pitu

Składanie zeznań podatkowych to obowiązek każdego podatnika. Nie można tego zlekceważyć, ponieważ brak działań może grozić surowymi konsekwencjami. Jedną z uniwersalnych deklaracji jest PIT-36. Warto poznać podstawowe informacje na temat tego rozliczenia oraz obowiązujące terminy. Dzięki temu podatnicy mają pewność, że złożą deklarację we właściwym czasie. Co najważniejsze obecnie można zrobić to również przez internet.

PIT-36 – kogo konkretnie obejmuje?

Deklaracja PIT-36 obejmuje osoby, które rozliczają się przy pomocy tzw. skali podatkowej. Dotyczy to m.in. przedsiębiorców czy też osoby, które wynajmują rozmaite nieruchomości. PIT-36 online wypełnia się ekspresowo i bez wychodzenia z domu. To spore ułatwienie zwłaszcza dla osób zapracowanych i starszych. Deklaracja ta jest także ściśle związana z pewnymi działami produkcji rolnej. Przychody mogą pochodzić np. z dzierżawy, podnajmu lub poddzierżawy. Jak widać z takich rozliczeń korzysta naprawdę szeroka grupa osób. To od podatników zależy to, w jakiej formie złożą zeznanie. Mogą zrobić to listownie, elektronicznie lub też osobiście (w odpowiednim Urzędzie Skarbowym). Zazwyczaj PIT-36 dotyczy osób, które na co dzień prowadzą działalność pozarolniczą (koniecznie opodatkowaną na zasadach skali podatkowej). Wspomnianą deklarację można wypełniać samodzielnie lub też wraz z małżonkiem.

PIT-36 a ulgi dla podatników

Istotną informacją dla podatników, którzy są zainteresowani deklaracjami PIT-36 jest to, iż od takiego zeznania można odprowadzić różnorodne ulgi. Chodzi w tym zakresie m.in. o:

  • krwiodawstwo – maksymalnie może to być sześć proc. dochodu,
  • ulgę rehabilitacyjną – obejmuje np. opłacanie przewodników, utrzymanie psa przewodnika czy też leki,
  • ulgę prorodzinną i internetową.

Jak widać takich ulg jest dość dużo. O wszystkim należy pamiętać przy wypełnianiu deklaracji rocznej. Dzięki temu zeznanie będzie kompletne. Decydując się na wersję elektroniczną podatnicy mają pewność, że nie pominą żadnej ważnej rubryki.

PIT-36 a obowiązujące terminy dla podatników

Przy wypełnianiu deklaracji PIT-36 trzeba pamiętać o obowiązujących podatników terminach. Są one nieprzekraczalne i w razie zaniedbania można ponieść z tego tytułu dość srogie konsekwencje.  Rozliczenie jest dostępne już od 15 lutego, natomiast zainteresowani mają szansę wypełnić je do 30 kwietnia. Wyjątkiem jest sytuacja w której 30 kwietnia wypada w dzień wolny od praca. Termin kończy się wtedy kolejnego dnia roboczego. O wszystkich tych kwestiach podatnicy zostaną poinformowani we właściwym Urzędzie Skarbowym. Obowiązujące terminy są ogólnodostępne, więc raczej nikt nie powinien ich przeoczyć.

W razie zaniedbań ze strony podatników odpowiedni organ skarbowy może nałożyć na niego surową karę finansową, która jest w stanie wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nic dziwnego, że trzeba przyłożyć się do realizowania swoich obowiązków względem fiskusa, tak aby mieć czystą głowę i nie martwić się ewentualnymi sankcjami finansowymi. Zapoznanie się z kluczowymi informacjami oraz terminami pomoże uniknąć podatnikom wielu problemów.