Laptopy poleasingowe – co warto wiedzieć?

Mężczyzna korzysta z laptopa poleasingowego

Zakup laptopa to kwestia, która często spędza nam sen z powiek. Musimy wybierać między modelami o różnych parametrach. Dodatkowo zastanawiamy się, czy sprzęt koniecznie musi być nowy, a co za tym idzie droższy od na przykład laptopa poleasingowego.

Czym są laptopy poleasingowe?

Laptopy poleasingowe to takie, które zazwyczaj trafiają do sklepu z różnych przedsiębiorstw, gdzie były używane przez pracowników w czasie trwania ich umowy/kontraktu o pracę. Zazwyczaj są one w dobrym stanie technicznym i wizualnym ze względu na charakter pracy biurowej.

Ostatnimi czasy opcja zakupu laptopów poleasingowych cieszy się sporą popularnością, coraz więcej modeli sprzedawanych jest klientom indywidualnym, którzy mogą cieszyć się z nabytku sprawnego sprzętu w bardzo atrakcyjnej cenie.

Poleasingowy znaczy gorszy?

Wiele osób ma obawy przed zakupem używanego sprzętu komputerowego. Wątpliwości dotyczą jego żywotności oraz sprawności technicznej. Przede wszystkim warto wiedzieć, że okres eksploatacji laptopów leasingowanych w firmach wynosi mniej więcej 2 lata. Po tym czasie następuje unowocześnienie floty i sprzęt trafia z powrotem do firmy leasingowej.

Zanim laptopy trafią do oferty sprzedażowej dla klientów indywidualnych, poddawane są sprawdzeniu i oznaczane są daną klasą w odniesieniu do ich stanu – A, B lub C. Pierwsza klasa nadawana jest laptopom, które nie mają większych śladów użytkowania i są w pełni sprawne technicznie. Klasa B obejmuje sprzęt z dostrzegalnymi oznakami eksploatacji, jednak bez problemów z prawidłowym działaniem. W klasie C znajdują się laptopy poleasingowe, którym może brakować niektórych elementów (np. zatrzasku).

Kiedy warto zdecydować się na laptop poleasingowy?

Laptopy poleasingowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają ograniczony budżet na zakup laptopa do pracy i nie są owładnięte manią „nowości”. W atrakcyjnej cenie (na przykład trzykrotnie, a nawet czterokrotnie mniejszej niż w przypadku nowego modelu) można kupić maszynę często o bardzo dobrych parametrach, która w pełni sprosta wymaganiom pracy biurowej, a także może podołać również bardziej wymagającym celom.

Warto również pamiętać, że laptopy poleasingowe objęte są gwarancją, więc można wykluczyć scenariusz, w którym zaraz po zakupie dany egzemplarz przestaje działać, a my zostajemy na lodzie. Pod tym względem laptopy poleasingowe są lepszym rozwiązaniem niż używany sprzęt z popularnych portali aukcyjnych.