Mobilna karta debetowa – jak działa i dlaczego warto ją mieć?

Kobieta używa mobilnej kart debetowej.

W XXI wieku gotówka coraz mocniej jest wypierana na rzecz nowoczesnych narzędzi płatniczych. Chodzi nie tylko o fizyczne karty bankowe, ale także o ich mobilne warianty, które obecnie można mieć w smartfonie czy smartwatchu. Ich popularność stale rośnie ze względu na wygodę i bezpieczeństwo, jakie zapewniają. Czy każdą kartę płatniczą da się zamienić na wirtualny odpowiednik? W jaki sposób przebiegają płatności zbliżeniowe z ich wykorzystaniem? Czy trzeba mieć rachunek bankowy, aby móc używać cyfrowego narzędzia płatniczego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest mobilna karta debetowa i jakie korzyści daje użytkownikom. Wskazujemy również, jak ją wygodnie zamówić. Zapraszamy do lektury!

Czym właściwie jest mobilna karta debetowa?

Sporo osób myśli, że karta debetowa i kredytowa to ten sam produkt bankowy. W praktyce to dwa odrębne produkty, oferujące użytkownikom inne możliwości. Pierwsza pozwala na korzystanie ze środków finansowych zgromadzonych na rachunku połączonym z kartą. Druga służy do realizowania płatności przy użyciu pieniędzy od banku, które otrzymuje się w ramach limitu kredytowego – na wniosek kredytobiorcy.

Z tego wynika, że mobilna karta debetowa to po prostu odpowiednik fizycznego wariantu, który uzyskuje się od banku po założeniu konta osobistego. Różnica polega na tym, że o wirtualny zamiennik należy postarać się samodzielnie i aby móc go używać, trzeba dysponować smartfonem wyposażonym w moduł NFC (narzędzie pozwalające na wysyłkę danych np. do terminali płatniczych na odległość – do 20 cm).

Zalety mobilnej karty debetowej

Wśród najważniejszych korzyści z posiadania wirtualnej karty należy wymienić:

  • wygodę użytkowania – masz ją zawsze „pod ręką” – w smartfonie lub smartwatchu, więc możesz zapomnieć o noszeniu ze sobą portfela,
  • bezpieczeństwo – dane karty są świetnie chronione, a każdą transakcję powyżej 100 zł należy potwierdzić PIN-em,
  • prostotę uzyskania – możesz zawnioskować o nią poprzez aplikację mobilną banku, ale są też inne sposoby,
  • łatwą kontrolę – masz wgląd do wszystkich transakcji z jej użyciem w bankowości mobilnej i internetowej,
  • brak wymogu posiadania fizycznego odpowiednika – zarówno dokonując płatności, jak i chcąc otrzymać mobilny wariant,
  • możliwość zarządzania kartą w bankowości mobilnej i internetowej – nadasz lub zmienisz PIN, ustalisz limity, czy zastrzeżesz debetówkę.

Z wirtualnej debetówki możesz korzystać nie tylko poprzez aplikację banku, ale także w ramach elektronicznych portfeli, czyli np. Apple Pay, Google Pay czy Garmin Pay. Ostatni z nich umożliwia realizowanie transakcji również smartwatchem. Twoja mobilna karta płatnicza proponuje takie same rozwiązania jak fizyczny odpowiednik, w tym płatności bezgotówkowe w sklepach i lokalach oraz online, a także wpłaty i wypłaty pieniędzy z bankomatów wyposażonych w czytnik zbliżeniowy.

Dodatkowo warto wskazać, że używanie mobilnej karty jest bardzo proste. Wystarczy, że:

  • wciśniesz odpowiedni skrót klawiszowy lub odblokujesz ekran telefonu,
  • zbliżysz go do terminala,
  • potwierdzisz płatność PIN-em, jeżeli przekracza ona kwotę 100 zł.

Jak ją zamówić?

Głównym warunkiem, jaki musisz spełnić, by uzyskać mobilną kartę debetową, jest posiadanie rachunku bankowego. Dysponując nim, masz też zapewne dostęp do aplikacji banku. W niej w kilku prostych krokach zamówisz wirtualne narzędzie płatnicze. Musisz tylko odszukać odpowiednią zakładkę, wskazać typ, który Cię interesuje (w tym wypadku debetowy) i niekiedy wypełnić wniosek. Gotowe!

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z odpowiedniej aplikacji systemowej na smartfonie lub pobranie narzędzia, w którym można zarejestrować fizyczną kartę. Dla telefonów z systemem iOS jest to Wallet – umożliwiająca płatności w ramach Apple Pay, a dla smartfonów z oprogramowaniem Android najczęściej Google Pay. Po otworzeniu wybranej aplikacji wystarczy zrobić zdjęcia obu stron karty oraz potwierdzić dane.

Wirtualną debetówkę możesz też zamówić, udając się osobiście do placówki banku lub telefonując na infolinię.

Korzystaj z możliwości, jakie daje nowoczesna bankowość

Jak widzisz, uzyskanie i korzystanie z mobilnej karty debetowej jest proste. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie otrzymujesz, warto zdecydować się na to narzędzie płatnicze. Jeśli jeszcze nie masz konta osobistego lub chcesz zmienić bank, zawnioskuj o rachunek bankowy w instytucji, która proponuje dostęp do nowoczesnych rozwiązań i wyróżnia się rozbudowaną ofertą. Zyskasz nie tylko wirtualną kartę i ROR na świetnych warunkach, ale także możliwość szybkiego wnioskowania o dodatkowe środki czy otworzenie lokaty – poprzez aplikację lub bankowość internetową.