Na czym polega praca drukarza?

Drukarnia w trakcie pracy

Zawód drukarza kojarzy się z obsługą maszyn służących do wydruku książek. Istota tego zawodu zmieniła się na przestrzeni lat, wraz z coraz większą informatyzacją i automatyzacją całego procesu technologicznego, jakim jest wydawanie książek. Jednak tak konkretnie kim jest drukarz?

Istota zawodu

Kim jest drukarz? Jest to wykonawca pracy, która polega na wszelkich czynnościach związanych z obsługa i kontrolą maszyn drukarskich. Uczestniczy on na każdym etapie procesu produkcyjnego, począwszy od działań przygotowawczych, aż po kontrolę druku.

Jakie cechy powinien posiadać drukarz?

Wiadomo już, co robi taka osoba, ale jakie cechy powinien posiadać kandydat do tego zawodu? Nieoczywistą rzeczą jest to, że powinien wykazywać się wytrzymałością fizyczną, jednak jest to związane z obsługa skomplikowanych maszyn do druku. Musi posiadać zdolność podzielności uwagi, ale i jej koncentracji. Zawód osoby pracującej w drukarni wymaga też zręczności i spostrzegawczości. I co równie ważne, musi być to osoba o wrażliwości estetycznej, posiadająca dobry wzrok i zręczność.

Jakie wykształcenie musi posiadać osoba na to stanowisko?

Istnieją szkoły, które przygotowują bezpośrednio do pracy w tym zawodzie, tzw. szkoły poligraficzne. Często są to po prostu szkoły policealne. Istnieją również kierunki studiów wyższych, które wykształcą fachowców w tym zawodzie, w szczególności Papiernictwo i Poligrafia – są to kierunki oferowane przez politechniki czy inne uczelnie techniczne. Owszem, zdarzają się i tacy, którzy trafiają do zawodu bezpośrednio po ukończeniu liceum ogólnokształcącego czy technikum, gdyż ważniejsze są predyspozycje niż wykształcenie. Jednak studia wyższe będą nieocenione, gdy ktoś pragnie wykonywać ten zawód w dużej firmie, w której zamierza awansować. W tym przypadku brak wykształcenia wyższego może być przeszkodą.

Problemy do rozwiązania przez drukarza w procesie druku

W całym tym procesie, gdyby zastanowić się, co robi pracownik, o którym mowa w artykule i jakimi kwestiami musi się zajmować, można wyszczególnić następujące obszary:

  • współpraca z grafikiem, w szczególności w zakresie: czcionek, kwestii związanych z drukiem czarnym-białym i kolorowym oraz typografią,
  • sprawdzenie poprawności  materiałów do druku,
  • dobieranie odpowiednich parametrów do druku,
  • skontrolowanie efektu końcowego pod względem jakości i oczekiwań klienta.

Czynności drukarskie

Usługi drukarskie = poligraficzne obejmują swoim zakresem m.in.: skład, fotoskład, przygotowanie tekstu w formie elektronicznej, komputerowe opracowanie dokumentów, projektowanie graficzne, cyfrowe formatowanie kolumn, tworzenie płyt dla typografii oraz transfer z płyty na płytę drukarską, Te czynności zmieniają się wraz z postępem technologicznym i obecnie dominuje cyfryzacja, a coraz większą sławą cieszą się offset oraz sitodruk, a także techniki tzw. uszlachetniania prac drukarskich (oraz introligatorskich).

Zakres wydawniczy działalności osoby, pracującej w drukarni

Choć, gdyby zapytać ludzi, co robi taka osoba, w większości odpowiedzieliby, że drukuje książki, ponieważ z tą sferą zawód ten kojarzy się najbardziej, obecnie zakres jego działalności jest dużo szerszy. Produkty, które wychodzą spod ręki pracownika, to oczywiście książki, ale także: broszury, mapy, atlasy, plakaty, prospekty, ulotki, nuty, znaczki pocztowe i skarbowe, papiery wartościowe, bilety PKP i przewoźników miejskich, kalendarze ścienne, organizery książkowe, pamiętniki, etykiety, dokumenty firmowe, koperty. Zatem praca ta związana jest obecnie nie tylko z literaturą piękną, ale i z wyrobami o charakterze komercyjnym, które mają zadanie reklamowe firm. Oprócz produktów drukowanych na szeroką skalę, jest coraz większy popyt na druki personalizowane: dyplomy, bony dla pracowników, zaproszenia na uroczystości, winietki ślubne itp.

Zawód, o którym mowa, mimo dużej automatyzacji procesów wydawniczych, wciąż jest cenioną profesją.

Źródła:

  1. „DTP. Od projektu aż po druk. O współpracy grafika z drukarzem”.
  2. Praca naukowa „Zawód drukarza i technologia druku w bibliologii i poza jej zakresem” Elżbieta Gondek. Elżbieta Gondek to profesor Uniwersytetu Śląskiego.