Najcenniejsze amerykańskie banknoty i monety kolekcjonerskie

pięć dolarów

Dolar amerykański to waluta o długiej i ciekawej historii. Choć wielokrotnie zmieniano wzór banknotów i monet, nie ma od razu potrzeby, by udawać się do skupu dolarów amerykańskich, jeśli chcesz pozbyć się starych banknotów. Zgodnie z prawem pozostają one oficjalnym środkiem płatniczym. Warto jednak pamiętać, że niektóre egzemplarze mają wartość kolekcjonerską. Często lepiej sprzedać takie pieniądze na aukcjach numizmatycznych. Które egzemplarze cieszą się szczególnymi względami kolekcjonerów?

Ważne wskazówki przed sprzedażą

Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o przedmiotach kolekcjonerskich, to fakt, że im są one starsze, tym droższe. To tylko po części prawda. Powinniśmy przyjąć zasadę znaną z ekonomii: im mniejszy jest powszechny dostęp do danego dobra, tym większa jego wartość. Choć stare dolary mogą być cenne z punktu widzenia kolekcjonerów, ważniejsza w wielu przypadkach będzie ich dostępność. Jeśli dany wzór banknotu czy monety emitowany był przez krótki czas, trudniej znaleźć go na rynku i jego wartość wzrasta. Tak samo z pieniędzmi emitowanymi w niewielkich seriach. Istnieją specjalne katalogi numizmatyczne, które pozwalają sprawdzić informacje o poszczególnych banknotach i monetach. Stanowią one cenne źródło wiedzy dla osób, które chciałby realnie oszacować wartość posiadanych starych pieniędzy. Dodatkowo trzeba zdawać sobie sprawę, że tym wyższa będzie wartość danego egzemplarza, im lepszy stan jego zachowania. Ze zniszczonymi pieniędzmi możemy mieć problemy nawet w skupie wycofanych banknotów, a co dopiero w czasie dobijania targu z kolekcjonerami.

mężczyzna z paczką

Jakie pieniądze mogą mieć wartość kolekcjonerską?

Do cennych okazów numizmatycznych należą dziś te banknoty, które operują nominałami niewystępującymi dziś w obiegu. Twoją czujność powinny wzbudzić banknoty o wartości 5 i 10 000 USD, na których widnieją podobizny Jamesa Madisona i Salmona P. Chase’a. Nie oznacza to jednak, że wśród popularnych nominałów nie można znaleźć cennych egzemplarzy. Są to przede wszystkim banknoty jednodolarowe z lat  1862 to 1957. Trzeba tylko wiedzieć, jakich informacji poszukiwać na ich rewersie i awersie, by sprawdzić, czy mogą one zainteresować kolekcjonerów. Wymaga to jednak specjalistycznej wiedzy. Profesjonalni pracownicy skupu starych banknotów będą umieli odpowiedzieć na pytanie, które egzemplarze są wartościowe dla miłośników numizmatyki.

Przykłady monet o najwyższej wartości

Stare monety dolarowe spotykane są bardzo rzadko. Ich znalezienie może jednak wiązać się z poważnym wzbogaceniem majątku. W 2013 roku zlicytowano monetę o wartości 10 milionów dolarów. Nie ma się co dziwić, to jedna z pierwszych monet wybitych jako własny pieniądz Amerykanów. Mowa tu o monecie znanej pod nazwą Flowing Hair dollar, wybitej w 1794 lub 1795 roku. Zwracając naszą uwagę ku monetom, które zdecydowanie łatwiej spotkać, warto przede wszystkim szukać następujących:

  • Moneta z Lincolnem z 1955 roku (Doubled Die Penny);
  • Moneta z Lincolnem z 1969 roku – FBI podejrzewało, że została wpuszczona do obiegu jako fałszywa.
  • Ćwierćdolarówka Connecticut Broadstruck- błąd fabryczny sprawił, że dziś jest cenna dla kolekcjonerów.

moneta

Skup walut wycofanych z obiegu – pewny zarobek!

Zdecydowana większość starych dolarów i innych walut, które nie są już środkami płatniczymi w poszczególnych krajach, wciąż może mieć wartość. Jeśli znalazłeś takie środki, koniecznie skorzystaj z usług skupu wycofanych banknotów on-line i sprawdź, czy możesz sprzedać takie pieniądze. Jeśli posiadasz gdzieś pieniądze amerykańskie, możesz liczyć na naprawdę atrakcyjny kurs. Wejdź na https://staragotowka.pl/dolar-amerykanski/ i zobacz, ile możesz zyskać na wymianie starych dolarów. Taką transakcję przeprowadzisz bez wychodzenia z domu, przesyłając pieniądze do siedziby firmy przesyłką kurierską. Po kilku dniach otrzymasz pieniądze na konto zgodnie z ustalonym wcześniej kursem. Wymiana starych banknotów pozwoli Ci podreperować domowy budżet. Nawet jeśli w swoich zasobach nie znajdziesz szczególnie cennych egzemplarzy, zyskasz dodatkowe fundusze na drobne wydatki.